Komisja Europejska
pl Polski pl

Nowe instalacje i urządzenia służące zagospodarowaniu odpadów to duże korzyści dla środowiska i większa produkcja energii

  • 14 August 2014

Budowa dwóch nowych zakładów unieszkodliwiania i utylizacji odpadów w regionie białostockim zapewni mieszkańcom również elektryczność i ogrzewanie.

Jeden z tych zakładów, znajdujący się w Hryniewiczach, obejmuje:

kompostownię;sortownię selektywnie zbieranych odpadów;ośrodek utylizacji odpadów;ośrodek rozdrabniania odpadów wielkogabarytowych o wydajności 2,5 tys. ton rocznie;magazyny do przechowywania 2 tys. ton odpadów niebezpiecznych rocznie;magazyny na odpady przetworzone.

Celem inwestycji jest również zamykanie i rekultywacja istniejących wysypisk śmieci oraz modernizacja kompostowni odpadów biodegradowalnych.

Ogrzewanie ze śmieci

Drugi zakład znajduje się w Białymstoku. Jest to spalarnia śmieci, w której palone będą różne odpady komunalne uzyskane w wyniku segregacji odpadów powstałych wskutek utrzymywania terenów zielonych, selektywnie zebrane surowce, odpady niebezpieczne, wielkogabarytowe i budowlane. W będącym obecnie w budowie zakładzie ma być utylizowanych 120 tys. ton odpadów rocznie, m.in. dzięki zastosowaniu:

sprawdzonego w praktyce innowacyjnego rusztu poziomego, który pozwala na spalanie odpadów o różnych właściwościach kalorycznych;zintegrowanego pieca z kotłem umożliwiającym odzyskiwanie energii;systemu optymalnego odzyskiwania energii z odpadów, która następnie służy do ogrzewania wody na potrzeby miejskiej sieci ciepłowniczej i wytwarzania elektryczności dla odbiorców indywidualnych.

W celu redukcji tlenków azotu spalarnia jest również wyposażona w system oczyszczania spalin, który spełnia najbardziej rygorystyczne wymagania dotyczące emisji. Zanieczyszczenia kwaśne, pył, metale ciężkie, dioksyny i furany są natomiast redukowane przy udziale półsuchej technologii oczyszczania spalin.

zacuje się, że w fazie wdrożenia projektu powstanie 10 nowych miejsc pracy, natomiast jego realizacja zaowocuje 37 nowymi stanowiskami.

Łączna wartość inwestycji i środki finansowania z UE

Łączna wartość inwestycji „Zintegrowany system gospodarki odpadami dla aglomeracji białostockiej” wynosi 162 881 401 EUR, z czego 52 189 473 EUR pochodzi z unijnego Funduszu Spójności w ramach priorytetu „Gospodarka odpadami i ochrona powierzchni ziemi” programu operacyjnego „Infrastruktura i Środowisko” w okresie programowania 2007–2013.