Komisja Europejska
pl Polski pl

Nowe farmy fotowoltaiczne ważnym krokiem w kierunku zwiększenia wydajności energetycznej i odnawialnych źródeł energii

  • 25 November 2015

Pięć gmin tworzących region turystyczny Doliny Zielawy w województwie lubelskim otrzyma odnawialne źródło energii w postaci farmy fotowoltaicznej. To przedsięwzięcie przyczyni się do zwiększenia udziału odnawialnych źródeł energii w Polsce, który do roku 2020 powinien osiągnąć 15%.

Wytworzona energia elektryczna będzie sprzedawana przez spółkę Energia Dolina Zielawy … Oznacza to, że w sposób pośredni okoliczni mieszkańcy skorzystają z realizacji tego przedsięwzięcia. Uzyskany dochód ze sprzedaży energii spółka przekaże udziałowcom lub gminom. Fundusze te zasilą budżet lokalnych samorządów, umożliwiając dalsze inwestycje, takie jak budowę dróg, remont szkół lub zaspokojenie innych potrzeb.

Przedstawiciel gminy Wisznice

Pionierska instalacja energetyczna

Pierwsza w regionie farma fotowoltaiczna wybudowana w miejscowości Bordziłówka, w gminie Rossosz, posłuży jako przykład i punkt odniesienia dla kolejnych tego typu projektów w regionie, a także w całym kraju. Oprócz utworzenia odnawialnych źródeł energii inwestycja ma również na celu redukcję zanieczyszczenia środowiska spowodowanego przez tradycyjne sposoby spalania węgla, a tym samym lepszą ochronę zdrowia mieszkańców i turystów odwiedzających dolinę.

Historycznie na tym terenie dotychczas bazowano na wykorzystaniu paliw kopalnych, dlatego nowa instalacja energetyczna na stanowić promocję odnawialnych źródeł energii wśród mieszkańców regionu oraz chronić środowisko naturalne.

Korzyści dla kraju i dla regionu

Elektrownia o mocy 1,4 MW składa się z 5628 paneli fotowoltaicznych rozstawionych na obszarze ok. 3,5 ha. Nie przypadkowo instalację wyposażono w inwertory przetwarzające wyprodukowaną energię z prądu stałego na prąd zmienny, który może być podawany do krajowej sieci energetycznej.

Energia będzie opłacalna pod względem ekonomicznym, ponieważ firma brokerska, Energia Dolina Zielawy, odsprzeda część wyprodukowanej energii na wolnym rynku, a dochód ze sprzedaży posłuży finansowaniu lokalnych projektów w ramach programu bezpośredniego finansowania i „zielonych certyfikatów”, które można sprzedawać lub wymieniać na towary, usługi lub gotówkę. Promocja lokalnych, ekologicznych rozwiązań z pewnością odbije się pozytywnym echem w całym regionie.

Łączna wartość inwestycji i środki finansowania z UE

Łączna wartość inwestycji w ramach projektu „Budowa farmy fotowoltaicznej o mocy 1,4 MW w Dolinie Zielawy” wyniosła EUR 2 283 929, z czego EUR 899 454 pochodziło z programu operacyjnego „Lubelskie” Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego na okres programowania 2007–2013. Projekt jest realizowany w ramach osi priorytetowej: „Ochrona środowiska i zarządzanie surowcami naturalnymi”.