Komisja Europejska
pl Polski pl

Nowy sprzęt medyczny podnosi jakość opieki zdrowotnej w Grudziądzu

  • 20 October 2015

Kompleksowe laboratorium hemodynamiczne wyposażone w urządzenie do przeprowadzania angiografii MR z użyciem środka kontrastowego oraz aparaturę do tomografii komputerowej pozwala lekarzom z Grudziądza realizować interwencyjne procedury ratujące życie pacjentów z zawałem serca.

Jesteśmy teraz wyposażeni w sprzęt, który pozwala nam zapewniać pacjentom najlepszą możliwą opiekę. Dzięki temu projektowi nasz szpital stał się jednym z regionalnych liderów w zakresie standardów opieki zdrowotnej. Byliśmy w stanie znacznie skrócić czas oczekiwania na procedury dotyczące układu krążenia, możemy też zapewnić w razie potrzeby wczesną interwencję.

Marek Nowak, dyrektor generalny szpitala

Aż do połowy 2009 r. chorzy na serce pacjenci z Grudziądza, liczącego 100 tys. mieszkańców miasta leżącego w północno-środkowej Polsce, musieli dojeżdżać niemal 70 km, aby uzyskać dostęp do podstawowych usług kardiologicznych, takich jak angioplastyka, angiografia, koronarografia i koronaroplastyka.

Szpital regionalny w Grudziądzu nie posiadał laboratorium hemodynamicznego wyposażonego w sprzęt niezbędny do realizacji takich procedur. Bez takiego sprzętu do 2009 r. niemożliwe było właściwe diagnozowanie chorób układu krążenia ani dokonywanie interwencji medycznych ratujących życie.

Lepszy dostęp do procedur specjalistycznych

Głównym celem projektu był zakup, zainstalowanie i uruchomienie urządzeń medycznych wykorzystywanych w leczeniu chorób układu krążenia, takich jak tomograf komputerowy, urządzenie do przeprowadzania angiografii MR z użyciem środka kontrastowego (CE-MRA) oraz aparatura do koronarografii. Dzięki środkom finansowania z UE udało się zakupić 10 nowych specjalistycznych urządzeń medycznych.

Laboratorium hemodynamiczne składa się obecnie z trzech części. Pierwsza z nich jest wyposażona w aparaturę do badania naczyń obwodowych, druga służy jako pomieszczenie do przeprowadzania koronarografii, koronaroplastyki i angioplastyki, trzecia natomiast jest wykorzystywana do ogólnej tomograficznej diagnostyki układu krążenia.

Od czasu otwarcia nowego laboratorium przebadano w nim przy użyciu tomografu ponad 2500 pacjentów, a około 2000 pacjentów oddziałów kardiologicznych poddano angiografii, koronarografii i koronaroplastyce.

Wyższe standardy opieki zdrowotnej

Projekt doprowadził do wzrostu liczby wykonywanych specjalistycznych procedur medycznych, co jest równoznaczne ze zwiększeniem bezpieczeństwa pacjentów oraz podwyższeniem standardów opieki zdrowotnej w regionie. W efekcie odnotowano spadek wskaźników niepełnosprawności i śmiertelności w wyniku chorób układu krążenia. Projekt przyczynił się również do utworzenia 33 nowych miejsc pracy.

Łączna wartość inwestycji i środki finansowania z UE

Łączna wartość inwestycji w ramach projektu „Wyposażenie laboratorium hemodynamicznego w Regionalnym Szpitalu Specjalistycznym im. dra Władysława Biegańskiego w Grudziądzu” wyniosła 2 475 520 EUR, z czego 1 609 088 EUR pochodziło z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Projekt zrealizowano w ramach programu operacyjnego „Kujawsko-pomorskie” w okresie programowania 2007–2013.