Gra opracowana przez polski zespół informatyków opiera się na technologii rzeczywistości rozszerzonej i oprócz wielu godzin świetnej zabawy daje graczom możliwość poznania słowiańskiej kultury i mitologii. Slavic Monsters to gra obsługiwana przez smartfony z systemami Android oraz iOS, wykorzystująca geolokalizację. Polega na poszukiwaniu mitycznych stworzeń i walce z nimi, a wszystko to odbywa się w istniejących w realnym świecie miejscach, w których według legend można te stwory spotkać. W grze wykorzystano autentyczne miejsca i obiekty, które każdy gracz samodzielnie odkrywa, dzięki czemu, poprzez zabawę, może zapoznać się z kulturą danego regionu.
Polska gra mobilna ożywia świat mitologii słowiańskiej
- 12 February 2019
Mitologie są nośnikiem niezwykłych treści kulturowych, więc chcielibyśmy, żeby stały się popularne na równi z bestiariuszami ze świata fantastyki. Mamy nadzieję, że pewnego dnia nasza gra pozwoli na ożywienie mitów z dowolnego kręgu kulturowego.
Zespół realizujący projekt „Mitologia słowiańska w rzeczywistości rozszerzonej” zastosował w swojej pracy najnowsze technologie, żeby stworzyć jak najbardziej realistyczną i wciągającą grę, która ponadto umożliwia korzystanie z gogli wirtualnej rzeczywistości. Zaawansowane wykorzystanie danych przestrzennych oznacza, że elementy obecne w grze można dostosowywać do otoczenia, umożliwiając tym samym umieszczanie stworzeń w dowolnym miejscu na świecie. Dodatkowo zespół zastosował algorytmy genetyczne, za pomocą których przeprowadzono automatyczne symulacje tysięcy walk.
Twarzą w twarz z demonami
Na potrzeby gry stworzono około 170 modeli mitycznych stworzeń wywodzących się ze słowiańskiego folkloru, a także z greckich, nordyckich i celtyckich mitów. Gracze mogą stanąć twarzą w twarz między innymi z demonem kłobukiem, którego można spotkać w Olsztynie, lub ze smokiem wawelskim, jeśli wybiorą się do Krakowa. W ramach projektu powstało również wiele zabawek i gier karcianych, które stanowią dodatek do gry.
Jest to pierwsza gra wykorzystująca geolokalizację oparta na mitologii słowiańskiej. W Olsztynie, z którego pochodzą twórcy, ponad 40 000 osób miało okazję wypróbować grę lub odwiedzić związane z projektem pokazy i warsztaty i dzięki temu poszerzyć swoją wiedzę na temat lokalnej kultury. O grze było też głośno w lokalnej prasie, radiu i telewizji. W testowaniu Slavic Monsters wzięło udział kilka tysięcy osób, a zespół projektu przewiduje, że w grę może zagrać ponad 500 000 użytkowników.
Ożywienie turystyki
Gra ma być też narzędziem promocyjnym dla polskich miast, mającym za zadanie przyciągnięcie do nich turystów. Na przykład gracze mogą zechcieć odwiedzić Wrocław, aby znaleźć i złapać tamtejsze krasnoludki, ale podczas swojej wizyty będą również korzystać z pozostałej oferty kulturalnej i rozrywkowej.
Podczas tworzenia gry zespół uzyskał pomoc i wsparcie od wielu partnerów z branży technologicznej, wśród których znalazły się firmy Google, Deutsche Telekom i Microsoft.
Łączna wartość inwestycji i dofinansowania UE
Łączna wartość inwestycji w projekt „Słowiańska mitologia w rzeczywistości rozszerzonej” wyniosła 218 309 EUR, przy czym wkład unijnego Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego o wartości 185 563 EUR został wniesiony za pośrednictwem Programu Operacyjnego „Polska Wschodnia” na okres programowania 2014–2020. Inwestycja objęta jest priorytetem „Platformy Startowe dla nowych pomysłów”.