breadcrumb.ecName
pl Polski

Inteligentne postępowanie z wodą - kluczowy czynnik dla zdrowia społeczności

  • 07 December 2009

Podstawą tego projektu w regionie mazowieckim w Polsce był skuteczny, ekonomiczny i przyjazny dla środowiska system dostaw wody pitnej i uzdatniania ścieków. Projekt został przeprowadzony w Piasecznie i obejmował modernizację pompowni „Raszyńska” skonstruowanie kilku magistral wodnych, szkolenie obsługi oraz zwiększenie wydajności dwóch głównych stacji uzdatniania ścieków — w Piasecznie do 20 000 m3/dzień, a w Wólce Kozodawskiej do 2 800 m3/dzien.

Wierzę, że ten program był wielkim krokiem ku przyszłości Piaseczna. Dzięki temu projektowi uzyskaliśmy znacznie większą atrakcyjność dla nowych inwestorów i możemy zapewnić naszym mieszkańcom odpowiednie warunku życia.

Józef Zalewski, burmistrz Piaseczna

Projekt zaowocował korzyściami dla środowiska, zdrowia, ekonomii i regionu w postaci lepszej jakości źródeł wody, poprawie warunków sanitarnych, większej skuteczności systemów zarządzania wodą i ściekami oraz zwiększenia atrakcyjności zasobów rekreacyjnych, co z kolei wpływa pozytywnie na potencjał turystyczny regionu.

Restrukturyzacja systemu dostaw wody pitnej

Gmina Piaseczno przylega bezpośrednio do południowej granicy Warszawy i liczy około 65 000 mieszkańców. W celu poprawy jakości świadczonych na ich rzecz usług wodno-kanalizacyjnych w projekcie uwzględniono modernizację pompowni przez wymianę oryginalnej pompy, co umożliwiło osiągnięcie większej wydajności, a ponadto budowę pompy rezerwowej. W ramach projektu skonstruowano również magistrale wodne (850 m) w ciągu pięciu ulic i dokonano prac renowacyjnych pobliskich dróg i chodników.

Brudna działalność nabiera czystości

Zarządzanie oczyszczaniem ścieków czasem można określić mianem brudnej roboty, jednak dzięki zastosowaniu właściwych systemów i konstrukcji może się ono stać czystsze i łatwiejsze. W związku z przeciążeniem oczyszczalni ścieków w Piasecznie, w ramach projektu przeprowadzono wydłużenie i prace modernizacyjne, obejmujące skonstruowanie nowego systemu odprowadzania osadu kanalizacyjnego oraz liczącej 123 km sieci przewodów kanalizacyjnych.

Gdzie indziej, w Wólce Kozodawskiej można obecnie przekształcać ścieki w produkty zdatne do użytku? Stało się to możliwe dzięki rozwojowi lokalnej oczyszczalni ścieków. Proces obejmuje transport szlamu ściekowego z Wólki Kozodawskiej do Piaseczna, gdzie jest on mieszany i odwadniany. Osadu można używać do celów rolniczych lub usuwać go na składowisko odpadów komunalnych. Inną z głównych części projektu było zbudowanie systemu kanalizacyjnego w kilku wsiach w gminie.

Kuszenie turystów

Oprócz poprawy jakości wody pitnej, zmniejszenia zagrożeń dla zdrowia i bardziej ekonomicznych w eksploatacji systemów oczyszczania, ochrona wód powierzchniowych w obszarze zapewnia większą liczbę miejsc atrakcyjnych dla aktywności rekreacyjnych i stanowi dodatkowy atut, przyciągający turystów lokalnych i zagranicznych.