Producent klocków hamulcowych z siedzibą w Budzyniu, w północno-zachodniej Polsce, zainstalował nowe linie produkcyjne i szereg nowoczesnych maszyn dzięki projektowi wspieranemu ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Inwestycja umożliwiła firmie Lumag Sp. z o.o wprowadzenie na rynek nowej serii klocków hamulcowych do luksusowych samochodów. Dzięki projektowi spółka opracowała nową linię podkładek hamulcowych (tzw. „shimy”), które tłumią drgania i zapobiegają piskom klocków.
Producent hamulców z Wielkopolski wprowadza na rynek innowacyjne produkty
- 06 March 2019
Dzięki temu projektowi skomplikowana logistyka koordynacji wielu półproduktów wytwarzanych na kilku oddzielnych stanowiskach została zastąpiona przez nadzór nad jedną maszyną. Ponadto skoncentrowanie produkcji w zakładzie w Budzyniu umożliwiło wdrożenie lepszej kontroli jakości, co bezpośrednio przełożyło się na większą niezawodność wytwarzanych elementów.
Ogólnym celem projektu było zwiększenie konkurencyjności firmy poprzez opracowanie innowacyjnych i zaawansowanych technologicznie produktów. W tym celu inwestycja przewidywała zakup i montaż linii produkcyjnej podkładek hamulcowych, zakup zestawu 67 narzędzi do produkcji podkładek oraz zakup 33 narzędzi prasujących do wytwarzania nowych i ulepszonych klocków hamulcowych. Koszty obiektów magazynowych i urządzeń transportowych związanych z nowymi procesami produkcyjnymi zostały pokryte z budżetu projektu.
Podkładki hamulcowe są kluczowym elementem klocków hamulcowych, ponieważ tłumią wibracje i redukują hałas. Standardowe metody produkcji wymagają zastosowania wielu różnych pras i wieloetapowego procesu, który jest niewydajny pod względem ekonomicznym. Szwajcarski producent maszyn przemysłowych o nazwie Bruderer dostarczył rozwiązania umożliwiające działowi badawczo-rozwojowemu firmy Lumag stworzenie nowej metody wytwarzania podkładek hamulcowych przy wykorzystaniu jednej maszyny.
Większe bezpieczeństwo
Inne nowo wprowadzone produkty obejmują linię klocków hamulcowych do samochodów osobowych klasy premium. Zapewniają one najwyższy poziom bezpieczeństwa podczas jazdy i komfort hamowania w każdych warunkach drogowych. Nowa linia została przetestowana na trasie Grossglockner, słynnej alpejskiej drodze w Austrii.
Ponadto dzięki inwestycji firma Lumag będzie mogła ulepszyć swoje produkty. Nowoczesna linia produkcyjna jest wyposażona w stanowisko dynamometryczne przeznaczone do testowania hamulców. Pozwala to na wytwarzanie i testowanie innowacyjnych części na stanowiskach badawczych.Dzięki przeprowadzonym badaniom i testom opracowano ceramiczny materiał cierny nowej generacji o zwiększonej przewodności cieplnej, który poprawia komfort hamowania. Co więcej, w nowych klockach hamulcowych nie zastosowano miedzi, dzięki czemu produkt jest nawet bardziej przyjazny dla środowiska, niż wymagają tego normy międzynarodowe.
W rezultacie inwestycji w firmie powstały cztery stałe miejsca pracy.
Łączna wartość inwestycji i dofinansowania UE
Łączna wartość inwestycji w projekt „Centrum Edukacji i Kultury Muzułmańskiej Tatarów Polskich” wyniosła 1 203 943 EUR, przy czym wkład unijnego Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego o wartości 805 362 EUR został wniesiony za pośrednictwem Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na okres programowania 2007–2013. Inwestycja objęta jest priorytetem „ Włączenie społeczne” oraz „Sprawiedliwość i prawa podstawowe”.