Komisja Europejska
pl Polski pl

Rewitalizacja miasta jako sposób na zwiększenie jego atrakcyjności kulturalnej i rekreacyjnej

  • 11 December 2015

Bulwar nadwarciański w Gorzowie Wielkopolskim — kiedyś zaniedbane targowisko — to dziś wizytówka miasta. Ten sfinansowany ze środków EFRR projekt ilustruje, jak rewitalizacja obszarów miejskich może przyczynić się do przekształcenia dzielnic zagrożonych problemami społecznymi w miejsca tętniące życiem i zdobywające liczne wyróżnienia.

Bulwar całkowicie odmienił oblicze naszego miasta. To nowe miejsce spotkań powstało niemal z niczego. Na tym właśnie polega prawdziwa rewitalizacja obszarów miejskich.

Zygfryd Kamilewicz, Urząd Miasta Gorzowa Wielkopolskiego, Wydział Strategii Miasta

Gorzów Wielkopolski to miasto w zachodniej Polsce położone nad rzeką Wartą. Już przed II wojną światową bulwar nadwarciański był miejscem pełnym życia, jednak po roku 1989 popadł w zapomnienie.

Odtwarzanie dawnej świetności 

Proces renowacji rozpoczął się w 2006 r. od budowy po zachodniej stronie bulwaru trójpoziomowego nabrzeża. Po niej nastąpiła rewitalizacja strony wschodniej, pomiędzy mostem Staromiejskim a ulicą Cichońskiego. Obie strony bulwaru łączy pod mostem tzw. dolny taras.

Realizację tego projektu rozpoczęto od demontażu starych chodników i od zainstalowania nowego systemu monitorowania, oświetlenia i instalacji wodno-kanalizacyjnej. Bulwar ma teraz nowe chodniki i punkt widokowy. 

Atrakcja turystyczna

Bulwar jest dziś miejscem przyjemnym i dostępnym dla pieszych. Zapewnia bezpośredni dostęp do placu, na którym w ciągu roku organizuje się wiele imprez kulturalnych. Natomiast w jego wschodniej części mieszczą się place zabaw dla dzieci, fontanna, puby i restauracje. Szeroka promenada oferuje widok na Wartę i na miasto. 

Na bulwarze zainstalowano zegar słoneczny z mapą świata oraz specjalną wolierę dla ozdobnych gatunków ptaków. Turyści mogą teraz podziwiać widoki z dużego punktu widokowego oraz ze ścieżek położonych nad samą rzeką.  

Zdobywająca liczne wyróżnienia przestrzeń miejska

Celem projektu było wykorzystanie pełnego potencjału bulwaru nadwarciańskiego i dziś gorzowskie wspólnoty kulturalne maksymalnie wykorzystują możliwości tej atrakcyjnej przestrzeni miejskiej. 

Bulwar otrzymał wiele nagród za projekt, a także za rolę odgrywaną w lokalnej społeczności. Należy do nich certyfikat „Perła w koronie”, tytuł „najbardziej interesującej atrakcji regionu” oraz nagroda główna w konkursie zorganizowanym przez polskie Ministerstwo Rozwoju Regionalnego. 

Łączna wartość inwestycji i środki finansowania z UE

Łączna wartość inwestycji w ramach projektu „Rewitalizacja bulwaru nadwarciańskiego w Gorzowie Wielkopolskim poprzez adaptację infrastruktury technicznej na cele kulturowe, rekreacyjne i turystyczne” wyniosła 2 392 893 EUR, z czego 1 076 745 EUR pochodziło z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu operacyjnego „Lubuskie” w okresie programowania 2007–2013.