Komisja Europejska
pl Polski pl

Wzrost skuteczności w wykrywaniu i leczeniu chorób nowotworowych u pacjentów z całej Polski

  • 30 September 2019

Unia Europejska sfinansowała dwa projekty mające na celu zwiększenie jakości, efektywności i sprawności procesu diagnozowania i leczenia raka w Polsce. W ramach pierwszego z nich zbudowano ośrodek diagnostyczno-terapeutyczny przy Centrum Onkologii w Gliwicach na Górnym Śląsku, a w ramach drugiego dokonano wymiany akceleratorów liniowych w Zakładzie Radioterapii Centrum Onkologii.

Radiochirurgia to obecnie najszybciej rozwijająca się dziedzina radioterapii nowotworów złośliwych. Polega na precyzyjnym napromienieniu guza nowotworowego wysoką dawką promieniowania fotonowego, która wywołuje niemal natychmiastowe zniszczenie komórek nowotworowych.

Prof. dr hab. Krzysztof Składowski, kierownik Kliniki Radioterapii i Chemioterapii oraz dyrektor gliwickiego Centrum Onkologii – Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie Oddział w Gliwicach

Dzięki pierwszej inwestycji rozbudowano Zakład Radiologii i Diagnostyki Obrazowej oraz Zakład Patologii Nowotworów, a dodatkowo zakupiono niezbędny sprzęt diagnostyczny.

Druga z kolei pozwoliła na zakup, montaż i instalację trzech akceleratorów liniowych – TrueBeam, Edge i CyberKnife, które umieszczono w specjalnie zaadaptowanych bunkrach w Zakładzie Radioterapii.

Walka z największym zabójcą

Rak stanowi jedną z głównych przyczyn przedwczesnych zgonów w Polsce, a Centrum Onkologii w Gliwicach jest jednym z największych w kraju szpitali specjalizujących się w leczeniu tej choroby. Przyjmowani są w nim pacjenci cierpiący na nowotwory pierwotne i nawrotowe oraz przerzuty nowotworowe, przy czym prawie 40% chorych pochodzi spoza Śląska.

Prace nad centrum diagnostyczno-terapeutycznym obejmowały sporządzenie projektu, przygotowanie placu budowy, budowę obiektów podstawowych i pomocniczych, podłączenie obiektów do infrastruktury użyteczności publicznej, instalację sprzętu, szkolenia i wsparcie technologiczne. W skład wyposażenia wchodzą aparaty do tomografii komputerowej (CT), rezonansu magnetycznego (MRI) i jeden pozytonowy tomograf emisyjny (PET-CT), które w połączeniu z wytwarzanymi w centrum środkami radiofarmaceutycznymi pomagają w wykrywaniu guzów.

Szybka, precyzyjna radioterapia

Z trzech akceleratorów zakupionych w ramach drugiego projektu system Edge zapewnia kompleksowe procedury radiochirurgii radioterapii i umożliwia najszybsze i najbardziej precyzyjne podanie dawki promieniowania w obręb guza nowotworowego ze wszystkich dostępnych na rynku urządzeń. Zabieg ten trwa tylko kilka minut, dzięki czemu pacjent odczuwa minimalny dyskomfort.

Z kolei roboty radiochirurgiczne CyberKnife stanowią alternatywę do zabiegu operacyjnego, gdyż umożliwiają precyzyjne usuwanie guzów nowotworowych w sposób bezbolesny, nieinwazyjny i bez konieczności znieczulania pacjenta. Pozwala to na monitorowanie zarówno guza, jak i oddechu pacjenta, a także na bardzo precyzyjne podania dawki promieniowania w ramach jednej lub kilku sesji.

Za pomocą nowej aparatury można ponadto kontrolować i na bieżąco modyfikować ułożenie chorego, jak również regularnie weryfikować dawki promieniowania. Dzięki temu podawane dawki trafiają tylko w obręb chorej tkanki, natomiast zdrowa tkanka jest nienaruszona.

Łącznie rezultaty tych dwóch inwestycji pozwalają na rozwój laboratoriów diagnostycznych, zakładów i innych oddziałów Centrum Onkologii w Gliwicach i zwiększają dostępu do świadczonych wysokospecjalistycznych świadczeń zdrowotnych i zapewniają kompleksową, zindywidualizowaną, całodobową diagnostykę i terapię onkologiczną. Pomagają również usprawnić i zoptymalizować procesy leczenia oraz przyczyniają się do rozwoju Centrum Onkologii – Instytutu w Gliwicach.

Łączna wartość inwestycji i dofinansowania UE

Łączna wartość inwestycji w projekt „Poprawa jakości i efektywności diagnostyki onkologicznej poprzez budowę ośrodka diagnostyczno-terapeutycznego przy Centrum Onkologii w Gliwicach / Wymiana akceleratorów liniowych w Centrum Onkologii w Gliwicach w celu poprawy jakości i usprawnienia procesu leczenia onkologicznego – etap nr I” wyniosła 104 051 910 PLN (24 000 000 EUR), przy czym wkład unijnego Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego o wartości 74 264 202 PLN (17 000 000 EUR) został wniesiony za pośrednictwem Programu Operacyjnego „Infrastruktura i Środowisko” na okres programowania 2014–2020. Inwestycja objęta jest priorytetem „Włączenie społeczne”.