Komisja Europejska
pl Polski pl

Automatyczny parking rowerowy, czyli mniej zatłoczone ulice

  • 18 November 2019

Firma działająca we wschodniej części Polski zaprojektowała i opracowała automatyczny parking rowerowy, na którym użytkownicy będą mogli bezpiecznie zaparkować swój rower w czasie krótszym niż 30 sekund.

Naszym celem jest tworzenie oryginalnych produktów i technologii. Chcąc połączyć oszczędność, funkcjonalność i innowacyjność, wprowadzamy na rynek wielopoziomowy automatyczny parking rowerowy oferujący możliwość bezpiecznego pozostawiania rowerów, jak również optymalnego wykorzystania przestrzeni miejskiej. Obecnie prowadzimy rozmowy na temat sfinalizowania umowy na budowę w pełni zautomatyzowanego parkingu rowerowego w kompleksie usługowo-handlowym powstającym w centrum Warszawy.

Piotr Kapliński, IRPARK Sp. z o.o.

Każdy parking to wielopoziomowa konstrukcja z miejscem na około 70 rowerów. Pozwala to zmniejszyć powierzchnię zajmowaną przez parkingi dla rowerów w miejscach publicznych, przez co zwiększa się liczba dostępnych miejsc parkingowych na obszarach miejskich.

Inspiracją dla projektu były wyniki badań, według których istnieje zapotrzebowanie na modernizację infrastruktury rowerowej w polskich miastach ze względu na to, że coraz więcej ludzi przesiada się na rower z powodu zbyt zatłoczonych ulic.

Samoobsługa

Automatyczny parking rowerowy jest parkingiem samoobsługowym, który można budować na ziemi i pod ziemią. Konstrukcja zapewnia pełną ochronę rowerów przez kradzieżą i zmiennymi warunkami atmosferycznymi. Chcąc zaparkować rower, użytkownik ustawia go w miejscu pobierania. Następnie dane użytkownika są autoryzowane za pośrednictwem specjalnego panelu z użyciem karty lub kodu PIN. 

Indywidualne karty identyfikacyjne będą dostępne dla mieszkańców lub pracowników biurowców. Po identyfikacji użytkownika specjalny chwytak automatycznie pobiera rower i transportuje go na wolne miejsce. Cały proces trwa około 30 sekund. 

Zatłoczone miasta to niejedyny powód, dla którego mieszkańcy wybierają rowery – chcą także dbać o środowisko oraz o własną kondycję. Gminy zwiększyły inwestycje w infrastrukturę rowerową, by promować korzystanie z tego środka transportu, oferując rowerzystom większą liczbę ścieżek rowerowych, nową sygnalizację świetlną na skrzyżowaniach i więcej parkingów dla rowerów. 

Nowoczesny design

Automatyczny parking rowerowy zaprojektowano jako modułową stalową konstrukcję nośną w kształcie prostopadłościanu, ale jego ostateczny kształt będzie można dostosować do wymagań architektonicznych miejsca, w którym parking będzie się znajdował. Miejsca parkingowe będą rozmieszczone na jednej ze ścian na wzór macierzy. Dodatkowo wprowadzona zostanie możliwość ładowania rowerów elektrycznych podczas postoju. Podstawa konstrukcji będzie mogła mieć do 10 m długości, 4,5 m szerokości i 6 m wysokości. Do wykończenia zewnętrznych elementów można zastosować szkło i płyty warstwowe lub dowolny inny materiał zaproponowany przez lokalnych architektów.

Zespół projektu prowadzi rozmowy na temat budowy pierwszego parkingu w nowym kompleksie usługowo-handlowym w centrum Warszawy. Będzie to parking podziemny na 95 rowerów. Automatyczny parking rowerowy może sprawdzić się w okolicach węzłów przesiadkowych, na uczelniach czy w urzędach miasta. Do jego plusów można zaliczyć także całodobową dostępność oraz możliwość rezerwacji parkingu przez internet. Użytkownicy mogą także dodać opcję wypożyczenia roweru miejskiego.

 

Łączna wartość inwestycji i dofinansowania UE

Łączna wartość inwestycji w projekt „IRPARK – Automatyczny parking rowerowy” wyniosła 263 939 EUR, przy czym wkład unijnego Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego o wartości 187 929 EUR został wniesiony za pośrednictwem Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej na okres programowania 2014–2020. Inwestycja objęta jest priorytetem „Sieci transportowe i energetyczne”.