Komisja Europejska
pl Polski pl

Nowoczesne centrum transplantacji płuc i naczyń krwionośnych w Zabrzu

  • 23 November 2017

Nowy ośrodek transplantologii powstał przy Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Oferuje bezpieczniejsze, bardziej nowoczesne i komfortowe warunki leczenia niż starsze obiekty, dzięki czemu większa liczba pacjentów ma dostęp do operacji chirurgicznych ratujących życie.

Nasze centrum jest jednym z wiodących ośrodków leczenia chorób serca oraz kardiochirurgii i transplantologii w Polsce. W ogromnym stopniu przyczynia się do zwiększenie dostępności usług medycznych ratujących życie dla grupy pacjentów wysokiego ryzyka, takich jak osoby cierpiące na mukowiscydozę, które rozpaczliwie potrzebują przeszczepu płuc.

Marian Zembala, Dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu oraz Kierownik Oddziału Klinicznego Kardiochirurgii i Transplantologii

Dysponując kompleksem szpitalnym, sprzętem medycznym i laboratoriami, Śląskie Centrum umacnia swoją pozycję jako ogólnopolskiego centrum leczenia poważnych chorób serca, płuc i naczyń.

Centrum posiada już w swojej ofercie największy w Polsce program transplantacji płuc. Obecnie stał się pierwszą placówką w regionie, w której możliwe jest wykonanie transplantacji płuc u pacjentów z mukowiscydozą, którzy po operacji są szczególnie podatni na infekcje. Poza tym w centrum przeprowadza się zabiegi z zakresu transplantologii tętnic, serca, sztucznych płuc i mechanicznego wspomagania krążenia.

Oddziały specjalistyczne i wyspecjalizowana technologia

Oddział transplantologii zajmuje cztery piętra o łącznej powierzchni 8500 m2. Składa się z bloku operacyjnego, oddziału intensywnej terapii, oddziału transplantologii i kardiochirurgii. Ponadto do dyspozycji pacjentów są specjalne izolatki przeznaczone do leczenia mukowiscydozy u dzieci i dorosłych, a także pracownia inwazyjnej diagnostyki i leczenia chorób płuc. 

Lekarzom placówka udostępnia najnowocześniejsze wyposażenie: bank krwi i pracownię serologii, pracownię tomografii, centralną sterylizatornię, pracownię rezonansu magnetycznego, pracownię medycyny nuklearnej oraz kompleks laboratoriów naukowych. 

Dane medyczne są wysyłane bezpośrednio z pracowni diagnostycznych do gabinetów lekarzy, dzięki czemu specjaliści różnych dziedzin mogą wspólnie konsultować i ustalać najlepsze metody leczenia. 

Lepsza opieka i większa wygoda

Wprowadzone unowocześnienia oznaczają, że usługi transplantologii stały się dostępne dla pacjentów, których stan wcześniej uznano by za niewystarczająco dobry do przeprowadzenia zabiegu. Pacjenci dochodzą do zdrowia w jedno- lub dwuosobowych salach z pełnym wyposażeniem, gdzie mają zapewnioną specjalistyczną rehabilitację po zabiegu. W budynku znajdują się też pomieszczenia, w których lekarze, pacjenci, ich rodziny i psycholog mogą konsultować kwestie związane z diagnozą i dostępnymi możliwościami terapii. Dodatkowo odwiedzający oraz rodziny pacjentów mają do dyspozycji wygodne poczekalnie.

Personel medyczny i administracyjny był zaangażowany w projektowanie i budowanie infrastruktury na każdym etapie realizacji projektu. Co więcej, Minister Rozwoju ściśle współpracował z przedstawicielami Centrum, aby zapewnić odpowiednie wykonanie projektu. 

Projekt zaowocował utworzeniem 45 miejsc pracy dla personelu medycznego i administracyjnego.

Łączna wartość inwestycji i dofinansowania UE 

Łączna wartość inwestycji w projekt „Rozbudowa Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu (moduł C) — utworzenie ogólnopolskiego centrum kliniczno-naukowego transplantacji płuc i serca oraz leczenia mukowiscydozy u dorosłych i dzieci” wyniosła 25 441 926 EUR, przy czym wkład unijnego Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego o wartości 21 113 831 EUR został wniesiony za pośrednictwem Programu Operacyjnego „Infrastruktura i Środowisko” na okres programowania 2007–2013. Inwestycja objęta jest priorytetem „Bezpieczeństwo zdrowotne i poprawa efektywności systemu ochrony zdrowia”.