Komisja Europejska
pl Polski pl

Sztuczna krew opracowywana przez warszawską firmę może stać się innowacją na skalę światową

  • 16 August 2019

Warszawska firma pracuje nad przełomowym substytutem czerwonych krwinek, który mógłby zastąpić krew od dawców. Firma Nanosanguis otrzymała dofinansowanie z UE na pierwszą fazę badań nad innowacyjnym produktem, który mógłby być wykorzystywany przez lekarzy podczas przeszczepów, operacji lub transfuzji. Zespół projektu opracował innowacyjną substancję, która zostanie wprowadzona na rynek, jeśli badania kliniczne zakończą się pomyślnie.

Wierzymy, że nasz produkt znajdzie szerokie zastosowanie w medycynie – podczas transfuzji, przeszczepów czy operacji. Ten przedmiot badań jest obecnie jednym z kluczowych zagadnień biotechnologii, nad którym pracują naukowcy na całym świecie. Nasze rozwiązanie mogłoby stanowić innowację na skalę światową.

Agata Stefanek, Project Manager

Każdego roku krew od dawców ratuje życie wielu osobom w całej Europie, a zapotrzebowanie na nią stale rośnie. Niestety czas przechowywania naturalnej krwi wynosi tylko około 40 dni. To utrudnia zarządzanie zapasami krwi, ponieważ podczas wysokiego zapotrzebowania krwi może zabraknąć, a z kolei niewykorzystana krew traci ważność. Firma Nanosanguis postanowiła to zmienić i opracować trwały i całkowicie syntetyczny substytut czerwonych krwinek zawierający wszystko, co niezbędne do dostarczania tlenu do tkanek ludzkich.

Duży postęp

Faza badawcza przyniosła dobre rezultaty. Zespół doświadczonych naukowców i doktorantów opracował zupełnie nową grupę surfaktantów, co pozwoliło stworzyć stabilną substancję zastępującą krew o dobrej jakości, zdolną do przenoszenia gazów oddechowych. Podczas innych badań zespół udoskonalił produkcję swojej innowacyjnej substancji wzbogaconej o dodatkowe związki, takie jak aminokwasy, glukoza i przeciwutleniacze.

Naukowcy przeprowadzili też badania in vitro w celu oceny kompatybilności substancji z komórkami ludzkimi i naturalną krwią. Dzięki dużemu postępowi prac zespół mógł rozpocząć badania na szczurach, podczas których krew zwierząt jest stopniowo zastępowana substytutem. Do tej pory przeprowadzono tylko kilka eksperymentów, ale wszystkie były obiecujące. Grupa ekspertów rozpoczęła także opracowywanie metodologii badań przedklinicznych na dużych organach zwierzęcych.

Kolejne kroki

Wyniki fazy badawczej dostarczyły naukowcom nowych informacji na temat właściwości fizykochemicznych substytutu czerwonych krwinek oraz jego oddziaływania na organizm ludzki. Oprócz tego firma Nanosanguis poszerzyła swoją wiedzę na temat sposobu wytwarzania produktu oraz niezbędnych metod kontroli jakości.

Naukowcy muszą przeprowadzić dalsze badania substytutu czerwonych krwinek pod kątem jego stabilności podczas długiego przechowywania oraz reakcji na warunki fizjologiczne. Następnie zespół przejdzie do etapu badań przedklinicznych, żeby określić maksymalną tolerowaną dawkę oraz czas krążenia w układzie krwionośnym, a także wykazać terapeutyczne działanie substytutu na modelach zwierzęcych. Jeśli wyniki wszystkich badań okażą się pomyślne, nowy produkt zostanie opatentowany przed podjęciem kroków w kierunku jego pełnej komercjalizacji.

Łączna wartość inwestycji i dofinansowania UE

Łączna wartość inwestycji w projekt „Substytut Czerwonych Krwinek” wyniosła 706 392 EUR (3 002 039 PLN), przy czym wkład Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego o wartości 409 183 EUR (1 738 954 PLN) został wniesiony za pośrednictwem Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na okres programowania 2014–2020. Inwestycja objęta jest priorytetem „Badania i innowacje”.