Komisja Europejska
pl Polski pl

Modernizacja portu lotniczego w Warszawie zwiększa przepustowość, komfort i bezpieczeństwo

  • 09 September 2016

Projekt budowy, rozbudowy i przebudowy infrastruktury na lotnisku Chopina w Warszawie obejmował modernizację infrastruktury strefy ogólnodostępnej i strefy operacyjnej, w tym budynków terminalu, dróg kołowania, dróg startowych, płyt lotniskowych, bocznicy kolejowej przeznaczonej do rozładunku paliwa lotniczego oraz rurociągu do odprowadzania paliwa. Działania te miały na celu zwiększenie przepustowości, a w związku z tym możliwości obsługi przez lotnisko większej liczby pasażerów w godzinach szczytu, a jednocześnie podniesienie standardu obsługi i poziomu bezpieczeństwa.

Inwestycje na lotnisku Chopina pozwoliły zwiększyć jego przepustowość i poziom bezpieczeństwa, dzięki czemu stało się ono nowoczesnym portem lotniczym przygotowanym do nasilenia ruchu powietrznego, jakie przewiduje się w nadchodzących latach. Wsparcie ze środków UE przyczyniło się do usprawnienia transeuropejskiej sieci transportowej, której lotnisko Chopina jest częścią, jednak przede wszystkim przyniosło korzyści pasażerom korzystającym na co dzień z nowoczesnej i komfortowej infrastruktury na naszym lotnisku”.

Michał Nowotny, zastępca dyrektora naczelnego w przedsiębiorstwie państwowym „Porty Lotnicze” i kierownik działu projektu pn. „Port lotniczy Warszawa”

Dawny budynek terminalu zmodernizowano i zintegrowano z nowym, przekształcając je w jeden, funkcjonalnie i architektonicznie spójny obszar obejmujący 67 000 m². Zwiększono liczbę punktów odprawy bagażowej i kontroli bezpieczeństwa, a także dobudowano piętro przeznaczone na przestrzeń biurową oraz miejsce spotkań na zadaszonym patio. Wszystkie te działania przyczyniły się do poprawy komfortu i bezpieczeństwa pasażerów.

Budowa i przebudowa dróg kołowania, modernizacja dróg startowych, odbudowa płyt lotniskowych oraz instalacja bocznicy kolejowej przeznaczonej do rozładunku paliwa lotniczego oraz rurociągu dalekiego zasięgu zmniejszyły liczbę opóźnień, ograniczając tym samym poziom zatłoczenia, emisji CO2 oraz hałasu.

Taras obserwacyjny i tunel podziemny

W ramach projektu zbudowano także ogólnodostępny taras obserwacyjny oraz 60-metrowy tunel podziemny łączący strefy odlotów z lotniskową stacją kolejową i autobusową. Oba te elementy infrastruktury zaadaptowano do potrzeb osób niepełnosprawnych, a w uznaniu dla zastosowanych rozwiązań lotnisku przyznano certyfikat dostępności architektonicznej.

Zainstalowano panele fotowoltaiczne, które obecnie pokrywają 80% dachu terminala (7000 m²), a w sprzyjających warunkach pogodowych pozwalają zaspokoić 20% dziennego zapotrzebowania na energię elektryczną portu. Lotniskowy zakład fotowoltaiczny wytwarza blisko 575 megawatogodzin energii rocznie.

Eliminowanie opóźnień i poprawa usług

Przeprowadzona na pierwszym etapie projektu analiza przepustowości elementów infrastruktury strefy ogólnodostępnej i strefy operacyjnej w godzinach szczytu wykazała, że liczba pasażerów wkrótce wzrośnie i przekroczy przepustowość w pewnych strefach. Zaniechanie inwestycji spowodowałoby zatem zwiększenie opóźnień i obniżenie standardów obsługi.

Poprzez zwiększenie przepustowości portu lotniczego w Warszawie tak, aby umożliwić obsługę 10,4 mln pasażerów rocznie oraz 1800 pasażerów i 46 operacji na godzinę w godzinach szczytu, projekt zapewnił utrzymanie strategicznej pozycji lotniska na polskim rynku lotnictwa cywilnego. Liczba pasażerów nieustannie wzrasta, a z prognoz wynika, że trend ten utrzyma się w nadchodzących latach, przez co dostosowania w zakresie przepustowości staną się koniecznością.

Połączenie dwóch terminali poprawiło przepływy pasażerów i bagażu oraz zwiększyło komfort. Dostosowanie infrastruktury, aby spełniała normy techniczne, w tym wymogi Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego, podniosło poziom zrównoważoności infrastruktury i zwiększyło bezpieczeństwo operacji lotniczych. Bocznica kolejowa do rozładunku paliwa sprzyja konkurencji i zróżnicowaniu w dziedzinie dostaw paliwa lotniczego, co podnosi konkurencyjność lotniska.

Łączna wartość inwestycji i finansowanie ze środków unijnych 

Łączna wartość inwestycji w projekt „Port lotniczy Warszawa — Budowa/rozbudowa/przebudowa (modernizacja) infrastruktury lotniskowej” wyniosła 166 760 000 EUR, przy czym wkład unijnego Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego o wartości 32 900 000 EUR został wniesiony za pośrednictwem Programu Operacyjnego „Infrastruktura i Środowisko” na okres programowania 2007–2013.