Komisja Europejska
pl Polski pl

Pionierskie badania nad wchłanialnymi implantami stosowanymi w ortopedii i traumatologii

  • 24 November 2015

Opracowano rewolucyjną technologię, która może wyeliminować potrzebę inwazyjnych operacji chirurgicznych w celu usuwania implantów. Polska firma ChM Ltd. prowadzi obecnie badania nad wchłanialnymi implantami. Stało się to możliwe dzięki uzyskaniu środków finansowania z UE na badania i rozwój technologiczny.

Produkcja implantów ortopedycznych w oparciu o polimery bioresorbowalne oznacza prawdziwą rewolucję w ortopedii i traumatologii. Produkty te mogą podbić rynek.

Michał Charkiewicz, prezes zarządu spółki ChM Ltd.

Firma powstała w 1981 r. i dziś jest liczącym się na arenie międzynarodowej producentem specjalistycznych implantów i instrumentów stosowanych w ortopedii i traumatologii. Jej produkty należą do najbardziej cenionych na świecie, gdyż firma była w stanie oprzeć się na własnym dziale produkcji, marketingu i badawczo-rozwojowym.

Polimery bioresorbowalne w codziennym użytkowaniu

Implanty wykorzystywane przez chirurgów ortopedycznych do zespalania złamań często wykonuje się ze stopów tytanu. Po okresie leczenia i rehabilitacji trzeba je usuwać, co wymaga inwazyjnej procedury. Tak właśnie było do czasu opracowania przez firmę ChM implantów bioresorbowalnych.

Wiadomo już, że pewne polimery mogą być wchłaniane przez ciało ludzkie. Oznacza to, że niektórych implantów polimerowych nie trzeba usuwać po wyleczeniu kości. Produkcja takich implantów wymaga jednak opracowania bardziej złożonej technologii oraz stosowania zaawansowanych procedur zapewniania jakości niż produkcja implantów metalowych.

Uruchomiono specjalne laboratorium, które ma nad tym pracować. Zadaniem specjalistów z firmy ChM będzie stworzenie lepszych metod produkcji tych materiałów, a następnie ich przetestowanie pod kątem bezpieczeństwa i skuteczności. 

Łączna wartość inwestycji i środki finansowania z UE

Łączna wartość inwestycji w ramach projektu „Badania przemysłowe nad technologiami przetwarzania polimerów bioresorbowalnych w produkcji implantów stosowanych w ortopedii i traumatologii” wyniosła 867 180 EUR, z czego 351 559 EUR pochodziło z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu operacyjnego „Podlaskie” w okresie programowania 2007–2013