W wyniku wdrożenia projektu Zoom Natury powstał Park Rekreacyjno-Edukacyjny „Zoom Natury” w Janowie Lubelskim, stając się główną atrakcją turystyczną regionu. Park promuje wartości ekologiczne terenu i pozwala korzystać z namacalnych możliwości edukacyjnych.
Utworzenie parku rekreacyjno-edukacyjnego
- 24 June 2015
Sukces projektu Zoom Natury jest wynikiem zastosowania wyjątkowego modelu biznesowego oraz utworzenia przestrzeni, w której innowacyjne myślenie i przedsiębiorczość sprzyjają rozwojowi regionalnemu
Kompleks nowych atrakcji zajmuje powierzchnię 10 hektarów wokół Zalewu Janowskiego. Park rekreacyjny walczy ze stereotypowym postrzeganiem nauki jako czegoś nudnego. Łączy w sobie materiały i systemy rzetelne pod względem ekologicznym (ogrzewanie i oświetlenie), starając się przekazać swoją wizję zarówno poprzez design, jak i rozwiązania praktyczne.
Technologia i ekologia
Osoby odwiedzające park mogą przyglądać się eksponatom pod mikroskopem i oglądać materiały wideo w sali filmowej 3D. Poza tym utworzono trzy laboratoria tematyczne. Pierwsze — Laboratorium Awifauny i Troposfery — przedstawia bogactwo świata ptaków, zasady aerodynamiki i niezwykłe zjawiska atmosferyczne. W Laboratorium Recyklingu i Energii pokazuje się, że wszystko jest energią oraz przedstawia sposoby jej wykorzystania. Jednym z celów jest kształtowanie pozytywnych postaw wobec ekologii i recyklingu. Wreszcie Laboratorium Runa Leśnego informuje najmłodszych zwiedzających o podstawach ekologii i pokazuje na przykład, jak powstają mrowiska.
Architektura jest nowoczesna i przyjazna dla środowiska. Zwiedzanie rozpoczyna się w głównym obiekcie wyposażonym w sprzęt multimedialny, a kończy w sali projekcyjnej 3D. Jest to niezwykła okazja do poznawania natury w sposób aktywny — przez zabawę, odczucia i eksperymenty.
Dzień pełen wrażeń na świeżym powietrzu — dla wszystkich
Wśród innych atrakcji parku wymienić należy zewnętrzną siłownię, kreatywny park dla dzieci, ścieżkę wodną i szlak wspinaczki linowej. „Nasi goście mogą wypróbować wahadło, pionowy skok w dół z progresywnym systemem hamowania albo zjechać po linie zawieszonej 200 metrów nad plażą i jeziorem” — mówi Łukasz Byra, przedstawiciel regionu lubelskiego.
Poza tym dzięki projektowi powstały nowe miejsca pracy i sieć lokalnych usługodawców promujących markę turystyczną Janów Lubelski.
Łączna wartość inwestycji i środki finansowania z UE
Całkowite nakłady inwestycyjne na projekt „Budowa Parku Rekreacji ‘Zoom Natury’ nad zalewem w Janowie Lubelskim” wyniosły 5 226 117 EUR, z czego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego wyasygnowano 3 420 429 EUR w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na okres 2007–2013.