Drugi etap modernizacji torowisk w Szczecinie, stolicy województwa zachodniopomorskiego, obejmuje 12,88 km torów i powiązanej infrastruktury tramwajowej. W zakres prac wchodzi remont zajezdni i torowisk, dostosowanie sieci tramwajowej do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz zapewnienie lepszych połączeń z infrastrukturą rowerową. Modernizacja pozwoli większej liczbie mieszkańców, osób dojeżdżających do pracy i turystów wybierać przyjazny dla środowiska środek transportu w obrębie miasta. Przyczyni się też do poprawy jakości życia mieszkańców.
Drugi etap przebudowy torowisk w Szczecinie dla bardziej ekologicznej i komfortowej komunikacji miejskiej
- 14 August 2019
Aby osiągnąć te cele, przebudowywane są torowiska i sieci trakcyjne na liniach objętych projektem. Dzięki temu zmniejszy się hałas i wibracje powodowane przez tramwaje. Trwa także przebudowa zajezdni tramwajowej Golęcin. W ramach wszystkich zadań projektowych przebudowywana infrastruktura zostanie dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz rowerzystów, zapewniając lepsze połączenie sieci tramwajowej z popularnym i tanim systemem wypożyczalni rowerów miejskich w Szczecinie.
Zmodernizowana sieć tramwajowa będzie bardziej niezawodna i tańsza w eksploatacji. Szacuje się także, że zachęci mieszkańców do przesiadania się z samochodów w tramwaj, co poprawi bezpieczeństwo na drogach, jakość powietrza i zdrowie publiczne.
Nowoczesny system transportowy
Ten etap przebudowy torowisk jest kontynuacją prac przeprowadzonych w latach 2007–2013, mających na celu rozwój transportu publicznego w Szczecinie, na które UE przekazała prawie 42 mln EUR. Nowy projekt obejmuje odcinki torowisk, które wymagają natychmiastowego remontu, co pozwoli miastu wprowadzić na tory wygodne tramwaje niskopodłogowe szybciej, niż planowano. Po modernizacji, linie tramwajowe nie tylko będą cichsze, ale również będą mniej podatne na awarie, dzięki czemu zmniejszą się koszty ich napraw i konserwacji.
Żeby zapewnić mieszkańcom i turystom bardziej zintegrowany miejski system transportu publicznego, projekt zakłada także połączenie 12 linii tramwajowych i jednej dziennej turystycznej linii tramwajowej ze szczecińską siecią rowerów miejskich składającą się z 82 stacji i 702 rowerów.
Bardziej zrównoważona komunikacja miejska
Głównym celem projektu jest promowanie korzystania z transportu publicznego. Szczecin jest siódmym co do wielkości miastem w Polsce, posiadającym ważne porty morskie i rzeczne. Mimo że sieć tramwajowa obejmuje około 110 km torowisk rozmieszczonych na około 64 km tras, transport publiczny nadal nie cieszy się dużą popularnością wśród ponad 400 000 mieszkańców miasta.
Żeby zachęcić więcej osób do korzystania z komunikacji miejskiej, władze miasta nie tylko inwestują w bardziej atrakcyjną i łatwo dostępną infrastrukturę tramwajową, ale także intensywnie promują system transportu publicznego. Dzięki projektom mającym na celu udostępnienie większej liczby parkingów Park&Ride (czyli „parkuj i jedź”) w pobliżu węzłów przesiadkowych osoby spoza Szczecina będą mogły podróżować po mieście bez samochodu.
Przejście z transportu prywatnego na publiczny zmniejszy natężenie ruchu drogowego i emisje spalin. Poprawi się także jakość powietrza i stan zdrowia mieszkańców, ponieważ zanieczyszczenia związane z transportem są na ogół wyższe w przypadku korzystania z pojazdów prywatnych. Ponadto zwiększenie popularności przejazdów transportem publicznym, który jest bezpieczniejszy niż transport prywatny, powinno zmniejszyć liczbę ofiar śmiertelnych i osób rannych w wypadkach drogowych.
Zakończenie projektu przebudowy torowisk planowane jest na lipiec 2023 roku.
Łączna wartość inwestycji i dofinansowania UE
Łączna wartość inwestycji w projekt „Przebudowa torowisk tramwajowych w Szczecinie – etap II” wyniosła 77 014 409 EUR, przy czym wkład Funduszu Spójności UE o wartości 40 133 940 EUR został wniesiony za pośrednictwem Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na okres programowania 2014–2020. Inwestycja objęta jest priorytetem „Gospodarka niskoemisyjna”.