Projekt szeroko zakrojonej modernizacji czterech linii kolejowych w województwie śląskim na terenie Polski umożliwi wprowadzenie do ruchu nowoczesnych pociągów, co pozwoli na usprawnienie przewozów towarowych i pasażerskich. Prace w ramach projektu obejmą łącznie 51 997 km linii kolejowych w złym stanie technicznym.
Rewitalizacja linii kolejowych w województwie śląskim umożliwia poprawę jakości usług
- 14 May 2020
Lista linii modernizowanych w ramach projektu obejmuje:
linię nr 694 na trasie Bronów–Bieniowiec, linię nr 157 na trasie Bieniowiec–Skoczów, linię nr 190 na trasie Skoczów–Goleszów–Cieszyn, a także linię nr 191 na trasie Goleszów – Wisła Głębce.Zakres prac realizowanych w ramach projektu obejmuje wymianę lub przebudowę torów oraz wzmocnienie podtorza, przebudowę systemów odwadniania oraz modernizację urządzeń sygnalizacyjnych. Modernizacja obejmie także systemy trakcyjne oraz przejazdy kolejowe.
W ramach projektu zostanie także zrealizowana przebudowa siedmiu stacji kolejowych oraz dziesięciu przystanków osobowych, dziewiętnastu mostów oraz ośmiu wiaduktów, a także budowa dwóch nowych przystanków osobowych.
Inne prace przeprowadzane w ramach projektu obejmują przebudowę urządzeń przewodowych i bezprzewodowych urządzeń komunikacyjnych, a także budowę systemu sterowania przejazdami kolejowymi. Przebudowa obejmie także sieci energetyczne, wodociągowe, telekomunikacyjne, gazowe i grzewcze krzyżujące się z nowymi liniami kolejowymi.
Nowoczesne standardy
Przebudowa linii umożliwi im obsługę pociągów o maksymalnym nacisku do 221 kN/oś, a także podniesienie prędkości maksymalnej do 120 km/h dla pociągów pasażerskich i 80 km/h dla pociągów towarowych na liniach 694 i 190, 110 km/h dla pociągów pasażerskich i 80 km/h dla pociągów towarowych na linii 157, a także 80 km/h dla pociągów pasażerskich i 60 km/h dla pociągów towarowych na linii 191.
Szeroko zakrojona renowacja pozwoli na wprowadzenie na przebudowane linie nowoczesnych pociągów, co umożliwi skrócenie czasu podróży, zwiększenie możliwości transportu i ograniczenie wpływu na środowisko. Nowe pociągi i wybudowana infrastruktura będą dostępne dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej.
Po zakończeniu projektu nowe linie będą spełniały wymogi dotyczące interoperacyjności systemów kolejowych, zostaną wyposażone w efektywne systemy kontroli ruchu oraz bezpieczniejsze przejazdy kolejowe w punktach przecięć z drogami publicznymi.
Inwestycja leży na trasie pomiędzy zamieszkałą przez 2,2 miliona ludzi konurbacją górnośląską i Beskidem Śląskim – pasmem górskim będącym ważnym celem podróży turystycznych. Obecnie zarówno mieszkańcy, jak i odwiedzający region turyści muszą zmagać się z powolnym ruchem kolejowym, którego przyczyną jest niedostateczny stan techniczny torów. W związku z tym wiele osób decyduje się na podróż samochodem, co prowadzi do zatorów na lokalnych drogach, w szczególności na odcinku drogi wojewódzkiej nr 941 prowadzącym ze Skoczowa do Wisły. Modernizacja linii kolejowych sprawi, że pociągi staną się realną alternatywą dla podróży samochodem.
Co więcej, po zakończeniu prac zostanie przywrócony ruch kolejowy na trasie Goleszów–Cieszyn, który został zawieszony w 2009 roku. Ponowne otwarcie tej trasy będzie stanowiło istotną korzyść dla mieszkańców regionu i znacząco poprawi stan połączeń z granicą czeską.
Realizacja projektu przyczyni się także do usprawnienia połączeń kolejowych pomiędzy centralnym Śląskiem i regionem cieszyńskim, a także okolicami Wisły i Ustronia. Zarówno mieszkańcy regionu, jak i turyści przyjeżdżający w góry będą mogli korzystać z usług transportowych realizowanych przez nowoczesne i niezawodne pociągi. Lepsze usługi kolejowe w regionie pozwolą także na ograniczenie ruchu drogowego na trasie Goleszów–Wisła–Ustroń.
Dodatkowe programy
Realizowana inwestycja stanowi uzupełnienie innych projektów modernizacji sieci kolejowych w południowej Polsce, obejmujących między innymi budowę węzła przesiadkowego w pobliżu dworca kolejowego Wisła Centrum oraz budowę zintegrowanego węzła przesiadkowego w Cieszynie.
Celem realizowanych projektów jest poprawa stanu technicznego infrastruktury kolejowej w południowych województwach kraju, a także usprawnienie połączeń pomiędzy głównymi ośrodkami gospodarczymi i obszarami miejskimi w kraju. Rezultatem realizacji projektu będzie wzrost jakości połączeń regionalnych i lokalnych w ruchu towarowym i pasażerskim.
Łączna wartość inwestycji i dofinansowania UE
Łączna wartość inwestycji w projekt „Rewitalizacja linii kolejowych nr 694/157/190/191 Bronów – Bieniowiec – Skoczów – Goleszów – Cieszyn/Wisła Głębce” wyniosła 132 326 789 EUR, przy czym wkład unijnego Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego o wartości 76 069 365 EUR został wniesiony za pośrednictwem Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na okres programowania 2014–2020. Inwestycja objęta jest priorytetem „Transport”.