Podkarpackie Centrum Innowacji w Rzeszowie zapewnia naukowcom, małym i średnim przedsiębiorcom oraz studentom dostęp do najwyższej jakości zaplecza badawczo-rozwojowego. W ten sposób wspiera innowacje i przedsiębiorczość w regionie. Centrum, otwarte w grudniu 2017 roku, pomaga trzem podkarpackim uczelniom w transferze wiedzy i technologii do sektora prywatnego. Współpraca między tymi dwoma obszarami pomaga firmom się rozwijać, a innowacyjnym projektom ruszyć z miejsca.
Podkarpackie Centrum Innowacji łączy naukę i biznes
- 26 August 2020
To miejsce jest niesamowite. Pozwala mi na pracę i realizację mojego projektu. Na studiach nie miałem takich możliwości. Tutaj mam odpowiednie narzędzia i niezbędny sprzęt oraz dużą pomoc ze strony przełożonych.
Centrum świadczy swoje usługi dzięki dużej inwestycji ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Działalność Podkarpackiego Centrum Innowacji opiera się głównie na łączeniu nauki i biznesu oraz na rozwijaniu umiejętności naukowców i studentów. Znalezienie odpowiedniego źródła finansowania może być trudne, dlatego wsparcie dla podkarpackich projektów rozwojowo-badawczych jest traktowane w Centrum jako priorytet, podobnie jak kształtowanie kultury przedsiębiorczości wśród studentów.
Dostęp do technologii
Podkarpackie Centrum Innowacji wprowadza zasadniczą zmianę w tradycyjnych modelach funkcjonowania trzech uczelni – Uniwersytetu Rzeszowskiego, Politechniki Rzeszowskiej oraz Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania – poprzez umożliwienie im wykorzystania publicznego sprzętu badawczo-rozwojowego i technologii do komercyjnych innowacji.
Centrum zapewnia wsparcie za pośrednictwem trzech platform:
pierwsza platforma wybiera najbardziej obiecujące projekty badawczo-rozwojowe prowadzone na współpracujących uczelniach i pomaga im wykorzystać technologiczny i rynkowy potencjał. Podkarpackie Centrum Innowacji podnosi wartość wybranych projektów, zapewniając pomoc techniczną i biznesową oraz pomoc w przygotowaniu wniosków o dofinansowanie; druga platforma oferuje komercyjne usługi badawczo-rozwojowe świadczone przez uczelnie na rzecz lokalnych firm i przedsiębiorców. Rolą Podkarpackiego Centrum Innowacji jest pomaganie małym i średnim firmom w zakupie standardowych usług, których potrzebują do dalszej pracy; trzecia platforma nosi nazwę ProtoLab i zapewnia przestrzeń, w której studenci i młodzi naukowcy mogą eksperymentować, opracowywać prototypy i projektować produkty przy użyciu najnowocześniejszego sprzętu, takiego jak drukarki 3D czy frezarki. Dzięki ProtoLab użytkownicy mogą uzyskać pomoc w kwestiach technicznych lub biznesowych od komercyjnych oraz naukowych ekspertów Podkarpackiego Centrum Innowacji. Dostęp do usług i sprzętu jest bezpłatny.Wspieranie lokalnych talentów
Podkarpackie Centrum Innowacji już teraz przyciąga regionalne talenty z różnych sektorów i dyscyplin technicznych. Prowadzone projekty odzwierciedlają tę różnorodność. Obejmują one wysiłki na rzecz rozwoju sieci czujników zanieczyszczenia powietrza oraz stworzenia technologii automatycznych magazynów i autonomicznych systemów transportowych. Start-upy wspierane przez Podkarpackie Centrum Innowacji osiągają postęp w różnych obszarach, od technologii dronów po oprogramowanie dla firm.
Projekt powstał w ramach inicjatywy na rzecz regionów rozwijających się Komisji Europejskiej, we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego, Ministerstwem Rozwoju, Bankiem Światowym i trzema uczelniami.
Województwo podkarpackie to jeden z najsłabiej rozwiniętych regionów w Polsce. Projekt stwarza szansę na ożywienie lokalnego ekosystemu innowacji.
Łączna wartość inwestycji i dofinansowania UE
Łączna wartość inwestycji w projekt „Podkarpackie Centrum Innowacji (PCI)” wyniosła 22 517 900 EUR (100 000 000 PLN), przy czym wkład Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego o wartości 22 517 900 EUR został wniesiony za pośrednictwem Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na okres programowania 2014–2020. Inwestycja objęta jest priorytetem „Badania i innowacje”.