Dzięki dofinansowaniu z UE polska firma Ladrob wybudowała nowoczesne centrum naukowo badawcze z laboratorium mikrobiologicznym w województwie opolskim. Ladrob specjalizuje się w diagnostyce chorób drobiu oraz tworzeniu produktów na bazie probiotyków do leczenia takich chorób bez stosowania antybiotyków. Oznacza to zdrowszy drób i zdrowsze źródło białka dla ludzi.
Chów drobiu bez antybiotyków dzięki wysiłkom nowego polskiego centrum badawczego
- 30 October 2020
Projekt obejmował budowę nowoczesnego centrum naukowo badawczego z nowoczesnym laboratorium mikrobiologicznym w Opolu przy wsparciu z funduszy UE. Jest to prawdopodobnie pierwsze tego rodzaju centrum w regionie.
Nowe centrum naukowo badawcze powstało po to, by umożliwić firmie prowadzenie dalszych prac prowadzących do wyeliminowana stosowania antybiotyków w leczeniu chorób w hodowli drobiu oraz do zastąpienia ich probiotykami i preparatami ziołowymi.
Realizacja projektu pozwoliła firmie zintensyfikować badania nad nowymi rozwiązaniami, produktami i recepturami i przeprowadzać analizy wskazujące na to, które probiotyki i preparaty ziołowe hamują rozwój bakterii chorobotwórczych u drobiu.
Od badań do produkcji
Firma posiada własny dział badawczo-rozwojowy i laboratorium mikrobiologiczne, a wkrótce planuje wybudować dużą linię produkcyjną.
Dział badawczo-rozwojowy zajmuje się opracowywaniem nowych receptur pozwalających zahamować rozwój bakterii chorobotwórczych na fermach drobiu. Odchodząc od antybiotyków, których stosowanie jest najczęściej wykorzystywaną metodą do walki z chorobami drobiu, firma stawia na produkcję preparatów probiotycznych bazujących na mocno skoncentrowanych mieszankach witamin, minerałów i ziół.
W nowym laboratorium mikrobiologicznym pracownicy skupiają się na wykrywaniu i analizie bakterii i wirusów w żywności i wodzie podawanej ptakom. Laboratorium jest także wykorzystywane do testowania skuteczności autorskiej linii produktów firmy, które wytwarzane są na bazie probiotyków. Jako że tego rodzaju testy są często czasochłonne, dział badawczo-rozwojowy firmy nieustannie poszukuje nowych metod badawczych, które pozwolą skrócić czas badań. Do tej pory firma opracowała 30 metod, które przechodzą proces akredytacji.
Firma planuje wybudować nową, dużą halę produkcyjną, dzięki czemu będzie mogła utworzyć nowe miejsca pracy w województwie opolskim i zdobyć wiodącą pozycję na rynku europejskim.
Zamiana antybiotyków na probiotyki
Drób jest jednym z najpopularniejszych źródeł białka na całym świecie, co po części wynika z jego dużej dostępności i niskich kosztów produkcji. Niestety, jedną z wad masowej hodowli drobiu jest stosowanie antybiotyków do ochrony zdrowia stad.
Od początku istnienia firmy, czyli od 1994 roku, Ladrob poszukuje lepszych sposobów leczenia chorób drobiu i ograniczenia powszechnego stosowania antybiotyków w hodowli, ponieważ antybiotyki nie tylko negatywnie wpływają na jakość produktu, ale także na zdrowie ludzi. Dodatkowo firma zajmuje się doradztwem żywieniowym oraz prowadzeniem szkoleń dla polskich hodowców drobiu.
Łączna wartość inwestycji i dofinansowania UE
Łączna wartość inwestycji w projekt „Budowa i wyposażenie Centrum Badawczo-Rozwojowego Firmy Ladrob w Opolu wraz z przeprowadzeniem projektu badawczego pt. »Implementacja probiotyków oraz przebadanych i wyselekcjonowanych ekstraktów ziołowych o udowodnionym działaniu na chorobotwórcze szczepy bakteryjne w celu wyeliminowania konieczności stosowania antybiotyków w hodowli drobiu«” wyniosła 458 318 EUR (2 048 914 PLN), przy czym wkład unijnego Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego o wartości 224 435 EUR (1 003 339 PLN) został wniesiony za pośrednictwem Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na okres programowania 2014–2020. Inwestycja objęta jest priorytetem „Badania i innowacje”.