Komisja Europejska
pl Polski pl

Nowoczesne tramwaje niskopodłogowe wspierające flotę poznańskiego transportu publicznego

  • 20 December 2017

Dzięki dofinansowaniu ze środków unijnych powstał projekt zakupu nowej floty nowoczesnych tramwajów niskopodłogowych do użytku w komunikacji miejskiej w Poznaniu, stolicy i największym mieście północno-zachodniej Wielkopolski. Nowe tramwaje stopniowo zastąpią istniejący przestarzały tabor miasta.

W ramach projektu zostanie zakupionych w sumie 60 energooszczędnych tramwajów. Z tego 10 jest dwukierunkowych — mogą jeździć w dowolnym kierunku i mają kabiny operacyjne na obu końcach. Obniżona podłoga zajmuje w nich 23% ogólnej powierzchni. Kolejne 20 to tramwaje dwukierunkowe z bardzo niskimi podłogami, a 30 to pojazdy jednokierunkowe, zaprojektowane do pracy tylko w kierunku do przodu, w których 100% powierzchni stanowi niska podłoga.

Zakup tramwajów jest uzupełniony o zakup pakietu sprzętu tramwajowego, który umożliwia prawidłową obsługę nowej floty.

Jeden z głównych ośrodków miejskich w Polsce

Z populacją wynoszącą około 550 000 mieszkańców w samej gminie i około 898 000 w szerszej aglomeracji miejskiej, Poznań jest piątym co do wielkości miastem w Polsce. Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Poznaniu (MPK) jest w trakcie modernizacji swojej floty.

Nowe tramwaje zastąpią 54 starsze pojazdy mające od 26 do 46 lat, a kolejne sześć tramwajów zwiększy rozmiar taboru MPK. W ramach harmonogramu określonego dla projektu zakupiono, dostarczono i oddano do eksploatacji 10 tramwajów w 2017 r., 18 zaplanowano do kupienia w 2018 r. i kolejnych 32 — w 2019 r., co da w sumie całkowitą liczbę 60 tramwajów. Tabor będzie obsługiwał główne trasy tramwajowe w obrębie Poznania, w szczególności te o największej liczbie pasażerów.

Bezpieczniejszy, czystszy i wygodniejszy transport

Modernizacja floty zwiększy bezpieczeństwo i jakość usług komunikacji zbiorowej w Poznaniu, a pasażerowie skorzystają z wygodniejszego podróżowania w przyjemniejszym otoczeniu.

Ponadto tramwaje są czystym i zrównoważonym środkiem miejskiego transportu publicznego. Poprzez zwiększenie ich atrakcyjności dla osób podróżujących projekt pomaga zmniejszyć poziom emisji substancji szkodliwych dla środowiska w ramach działań wspierających przejście na gospodarkę niskoemisyjną we wszystkich sektorach. W rezultacie przyczynia się do zapewnienia czystszego powietrza w mieście i poprawy jakości życia mieszkańców.

Tramwaje od dawna są ważnym elementem miasta Poznania. Pierwszy tramwaj konny został wprowadzony w latach osiemdziesiątych XIX wieku, a pierwszy tramwaj elektryczny wkrótce potem, pod koniec XIX wieku. Sieć tramwajowa miasta osiąga obecnie długość 70 kilometrów, z około 20 liniami roboczymi. Usługi na tych liniach świadczone są przez około 430 pojazdów.

Łączna wartość inwestycji i dofinansowania UE

Łączna wartość inwestycji w projekt „Zakup nowoczesnego niskopodłogowego taboru tramwajowego” wyniosła 103 453 718 EUR, przy czym wkład unijnego Funduszu Spójności o wartości 11 487 122 EUR został wniesiony za pośrednictwem Programu Operacyjnego „Infrastruktura i Środowisko” na okres programowania 2014–2020.