Komisja Europejska
pl Polski pl

Lepsze wyposażenie Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie poprawia opiekę nad pacjentami

  • 11 April 2020

Dzięki unijnemu wsparciu Szpital Uniwersytecki w Krakowie otworzył nową placówkę wyposażoną w najnowocześniejsze urządzenia charakteryzujące się najwyższą jakością. Po oficjalnym otwarciu, które miało miejsce w październiku 2019 roku, szpital szybko stał się głównym ośrodkiem medycznym walczącym z pandemią COVID-19 na południu Polski.

„Realizacja tak dużego zadania ważnego dla wszystkich mieszkańców Małopolski nie byłaby możliwa, gdyby nie środki unijne. Małopolska otrzymała rekordową pulę funduszy europejskich na zakup oraz wyposażenie najnowocześniejszego sprzętu medycznego”.

Łukasz Smółka, wicemarszałek województwa małopolskiego

Obecnie ten największy szpital w Polsce zapewnia opiekę stacjonarną i ambulatoryjną blisko 3,4 miliona mieszkańców województwa małopolskiego, będąc jednocześnie czołowym szpitalem dydaktycznym i centrum doskonałości w zakresie badań medycznych.

Usprawnianie opieki nad pacjentami

Przed realizacją projektu kompleks szpitalny obejmował 20 budynków. Nowa siedziba umożliwiła konsolidację wszystkich oddziałów w jeden punkt zapewniający pacjentom kompleksową opiekę. Szpital obejmuje 43 oddziały, 51 klinik specjalistycznych oraz 9 zakładów, mieszcząc 1 345 łóżek i 225 miejsc dziennych dla pacjentów. Stan zatrudnienia wynosi przeszło 4 000 osób. 

Konsolidacja szpitala, która umożliwiła wdrożenie ulepszonych procedur oraz automatyzacji, od samego początku pozwoliła na usprawnienie opieki i poprawę jej jakości. Co więcej, dzięki wyeliminowaniu zdublowanych usług szpital obniżył również swoje koszty operacyjne.

Zebranie wszystkich laboratoriów oraz sprzętu badawczego w ramach jednej siedziby usprawniło badania realizowane na terenie uniwersytetu, co okazało się niezwykle ważne w czasie trwającej pandemii COVID-19. Nowy obiekt służy również jako baza kliniczna dla badań realizowanych przez Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Najnowocześniejsze technologie medyczne

Dzięki wsparciu z funduszy unijnych szpital uzyskał dostęp do najnowocześniejszych urządzeń oraz wiodącego wyposażenia medycznego. Łącznie jednostka zakupiła 8 580 elementów wyposażenia, które trafiły do niemal wszystkich oddziałów, w tym do przychodni, pracowni angiografii, apteki, banku krwi, sal operacyjnych oraz do zakładu patomorfologii z prosektorium.

Najnowocześniejszy sprzęt okazał się nieodzowny w leczeniu nowotworów, chorób układu krążenia i układu nerwowego, a także nieurazowych stanów zagrożenia życia.

W ostatnim czasie szpital wykorzystał swoje nowe wyposażenie do przeprowadzenia wyjątkowych zabiegów, takich jak przeszczep szpiku kostnego u osoby dorosłej, operacja onkologiczna wątroby oraz szereg małoinwazyjnych zabiegów usunięcia guzów nowotworowych.

Uniwersyteckie Centrum Leczenia Chorób Piersi w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie otrzymało akredytację Senologic International Society, a sama jednostka dołączyła do dwóch europejskich sieci referencyjnych zajmujących się rzadkimi chorobami.

Łączna wartość inwestycji i dofinansowania UE

Łączna wartość inwestycji w projekt „Wyposażenie nowej siedziby Szpitala Uniwersyteckiego Kraków-Prokocim” wyniosła 63 847 683 EUR, przy czym wkład unijnego Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego o wartości 53 791 266 EUR został wniesiony za pośrednictwem Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na okres programowania 2014–2020. Inwestycja objęta jest priorytetem „Zwiększanie dostępu do usług publicznych poprzez technologie informacyjno-komunikacyjne”.