Komisja zatwierdziła współfinansowanie z budżetu Unii Europejskiej w wysokości 447 mln € na budowę autostrady A1 na południu Polski.
Ostatni brakujący odcinek autostrady A1 w Polsce, otrzyma dofinansowanie z budżetu Unii Europejskiej
- 30 August 2021

Autostrada A1, biegnąca z północy na południe przez Polskę centralną, powszechnie nazywana jest Autostradą Bursztynową. Dofinansowany odcinek o długości 80 km, rozpoczynający się na obwodnicy Częstochowy i biegnący na północ do Tuszyna, jest ważnym segmentem osi A1, która stanowi kręgosłup systemu transportowego kraju. Jest to ostatni brakujący odcinek autostrady A1, która zgodnie z planami po ukończeniu budowy będzie mieć długość 568 km. Będzie przebiegać południkowo przez cały kraj, od Gdańska nad Bałtykiem, przez trzecie co do wielkości miasto w Polsce — Łódź oraz jeden z głównych regionów przemysłowych — Górny Śląsk, aż do granicy z Czechami w miejscowości Gorzyczki. Tam łączy się z czeską autostradą D1.
Sekcja, której dofinansowanie ze środków UE zostało zatwierdzone, ma zostać ukończona do listopada 2022 r. Budowa nowego odcinka autostrady w środkowej Polsce spowoduje poprawę płynności ruchu, skrócenie czas przejazdu i zmniejszenie ilości wypadków. Planowany odcinek autostrady wyposażony będzie także w punkty obsługi pasażera z udogodnieniami dla dorosłych i dzieci, umilającymi te jakże potrzebne przerwy w podróży.
Autostrada A1 znajduje się w całości w korytarzu Bałtyk-Adriatyk w obrębie kluczowej transeuropejskiej sieci transportowej (TEN-T). Autostrada Bursztynowa jest tez częścią europejskiej trasy E75, która biegnie od Vardø na dalekiej północy Norwegii w kierunku południa aż do miejscowości Sitia na wschodnim wybrzeżu greckiej wyspy Krety.
Od czasu przystąpienia Polski do Unii Europejskiej w roku 2004 r. sześć odcinków autostrady A1 zostało dofinansowane z budżetu Unii Europejskiej łączną kwotą 3 557 900 878 €.