Komisja Europejska

b-solutions rozwiązaniem problemów na obszarach przygranicznych

  • 09 February 2021
b-solutions rozwiązaniem problemów na obszarach przygranicznych

Od 2017 roku Stowarzyszenie Europejskich Regionów Granicznych (SERG), ogólnoeuropejska sieć przy- i transgranicznych regionów, kieruje inicjatywą b-solutions, która umożliwia organom publicznym i strukturom transgranicznym rozwiązywanie problemów prawnych i administracyjnych na obszarach przygranicznych oraz zapewnia im dostęp do specjalistycznego wsparcia technicznego.

Od 2017 roku Stowarzyszenie Europejskich Regionów Granicznych (SERG), ogólnoeuropejska sieć przy- i transgranicznych regionów, kieruje inicjatywą b-solutions, która umożliwia organom publicznym i strukturom transgranicznym rozwiązywanie problemów prawnych i administracyjnych na obszarach przygranicznych oraz zapewnia im dostęp do specjalistycznego wsparcia technicznego.

Stworzona przez Dyrekcję Generalną ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej, departament Komisji Europejskiej, inicjatywa b-solutions powstała, by zwiększyć skuteczność istniejących mechanizmów regulujących współpracę transgraniczną wzdłuż wewnętrznych granic państw UE i EFTA. Stanowi ona odpowiedź na wskazania zawarte w komunikacie z 2017 roku „Zwiększanie wzrostu gospodarczego i spójności w regionach przygranicznych UE”.

Pomimo sukcesów 30-letniego programu finansowania Interreg granice państw nadal hamują rozwój europejskich regionów przygranicznych.

Różne przepisy krajowe uniemożliwiają stworzenie wspólnej infrastruktury, co utrudnia obywatelom przekraczanie granic za pomocą transportu publicznego. Podobnie pacjenci nie mogą korzystać z usług opieki zdrowotnej w sąsiednich krajach ze względu na odmienne systemy refundacji, a pracownicy przygraniczni muszą mierzyć się ze skomplikowanym opodatkowaniem i świadczeniami socjalnymi, ponieważ państwa członkowskie stosują różne systemy zabezpieczenia społecznego.

To tylko kilka przykładów problemów wynikających z różnic w systemach administracyjnych i legislacyjnych. Władze lokalne, regionalne lub krajowe nie są w stanie ich rozwiązać bez optymalnego rozpoznania i niezbędnej wiedzy technicznej.

Inicjatywa b-solutions daje organom publicznym i strukturom transgranicznym możliwość otrzymania porady prawnej od specjalistów zewnętrznych, którzy analizują rozpoznane problemy i opracowują strategie pozwalające na ich rozwiązanie. Otwiera to nowe możliwości w zakresie skutecznego wspierania interakcji transgranicznych, a co za tym idzie – także ogólnego procesu integracji europejskiej.

Dotychczasowe osiągnięcia

Od początku 2018 roku Stowarzyszenie Europejskich Regionów Granicznych ogłosiło trzy różne zaproszenia do składania wniosków w celu rozpoznania nowych przeszkód w obrębie ośmiu różnych obszarów tematycznych: transport publiczny, opieka zdrowotna i służby ratownicze, wielojęzyczność, zatrudnienie, współpraca instytucjonalna, dowody i dane, usługi informacyjne oraz administracja elektroniczna.

Do tej pory w całej UE zidentyfikowano 66 przeszkód, z czego 43 przeanalizowano w ciągu ostatnich dwóch lat. Obejmowały one szeroką gamę różnych sytuacji, w których bariera o charakterze administracyjnym lub prawnym była złożona i wielowymiarowa. Co więcej, przyczyny leżące u podstaw problemów były zróżnicowane i dotyczyły różnych poziomów legislacyjnych i administracyjnych, od europejskich po lokalne.

Pomimo podobieństwa problemów występujących wzdłuż rożnych granic nie istniało żadne gotowe rozwiązanie. Z tego względu specjaliści zaproponowali opracowanie ukierunkowanych rozwiązań dla każdego przypadku z osobna, które uwzględniałyby specyfikę danego regionu przygranicznego.

Często wymagało to zmiany ram prawnych. Dostępne narzędzia takie jak inicjatywa Interreg i Europejskie Ugrupowania Współpracy Terytorialnej okazały się pomocne, ale nie były w stanie w pełni rozwiązać problemów związanych z brakiem spójności lub zgodności różnych przepisów prawnych na poszczególnych obszarach. W wielu przypadkach europejski mechanizm transgraniczny oferowałby natychmiastowe rozwiązanie, gdyby został przyjęty.

Znacznie więcej informacji na temat analizy 43 przeszkód zawarto w pierwszym kompendium b-solutions, opracowanym przez SERG i DG REGIO i opublikowanym w lipcu. W publikacji opisano inicjatywę, przedstawiono zbiór zaleceń politycznych dla decydentów na różnych szczeblach oraz dołączono szczegółowy opis rozpoznanych przeszkód, który może stać się inspiracją dla innych zainteresowanych stron.

Co dalej?

23 nowe przeszkody wybrane w listopadzie 2020 roku dostarczają dalszych informacji na temat bardzo konkretnych sytuacji rozwijających się wzdłuż kilku unijnych granic. W ciągu nadchodzących miesięcy specjaliści wybrani w drodze zaproszenia do składania deklaracji zainteresowania i przypisani do niedawno rozpoznanych przypadków opracują nowe strategie eliminowania istniejących barier.

Nie na tym jednak kończy się inicjatywa b-solutions. Czwarte i ostatnie zaproszenie do składania wniosków zostanie ogłoszone w styczniu 2021 roku i pomoże zidentyfikować kolejne przeszkody. Organy publiczne i struktury transgraniczne z UE i sąsiadujących państw EFTA będą miały kolejną okazję, by przedstawić trudności, z jakimi borykają się podczas współpracy z sąsiadami.

Zainteresowane strony związane z Interreg powinny skorzystać z okazji, by osobiście przekonać się, jak b-solutions przyczynia się do rozwiązywania problemów natury prawnej i administracyjnej, ponieważ tego typu metodologia może być użyteczna podczas wdrażania kolejnej inicjatywy Interreg 2021–2027.

Czwarte zaproszenie zostanie opublikowane na stronie internetowej b-solutions. Pod koniec jego realizacji zimą 2021/2022 wydany zostanie zestaw nowych publikacji skierowanych zarówno do specjalistów, jak i ogółu społeczeństwa.

Pomimo trudnych okoliczności, z jakimi nie mieliśmy wcześniej do czynienia, b-solutions i współpraca transgraniczna nie ustaną w działaniach!

WIĘCEJ INFORMACJI

https://www.b-solutionsproject.com/

Inforegio Panorama 75