W ramach finansowanego przez EFRR projektu w Polsce powstał nowy informatyczny system ochrony mieszkańców, którego celem jest ostrzeganie użytkowników przed nadchodzącymi zagrożeniami i nadzwyczajnymi zjawiskami pogodowymi. Informatyczny System Osłony Kraju (ISOK), który powstał w ramach projektu współfinansowanego przez EFRR, wykorzystuje technologie pozyskiwania danych, modele matematyczne i mapy zagrożeń, co pozwala wcześnie przewidzieć zagrożenie, ocenić je
Nowy system osłony kraju przed nadzwyczajnymi zagrożeniami w Polsce
- 13 March 2019

W ramach finansowanego przez EFRR projektu w Polsce powstał nowy informatyczny system ochrony mieszkańców, którego celem jest ostrzeganie użytkowników przed nadchodzącymi zagrożeniami i nadzwyczajnymi zjawiskami pogodowymi.
Informatyczny System Osłony Kraju (ISOK), który powstał w ramach projektu współfinansowanego przez EFRR, wykorzystuje technologie pozyskiwania danych, modele matematyczne i mapy zagrożeń, co pozwala wcześnie przewidzieć zagrożenie, ocenić jego skalę oraz przygotować się na jego wystąpienie.
System jest otwarty i możliwy do rozbudowywania o nowe funkcje, w zależności od przyszłych potrzeb. Każda osoba w Polsce będzie mogła zarejestrować się w systemie i otrzymywać wiadomości SMS o nadzwyczajnych zjawiskach pogodowych.
ISOK będzie przydatnym narzędziem dla służb odpowiedzialnych za obszary zagrożone powodzią lub innymi niekorzystnymi zjawiskami, w szczególności dla władz lokalnych i regionalnych. Skorzystają z niego także przedsiębiorcy planujący realizację inwestycji w danym regionie.
Podsumowując, celem ISOK jest poprawa bezpieczeństwa mieszkańców Polski poprzez zapobieganie sytuacjom kryzysowym, odpowiednie przygotowanie się na ich wystąpienie, a także szybkie i skuteczne reagowanie w celu łagodzenia ich skutków.
Related links:
Source article on https://portalkomunalny.pl 26/02/19
Zdjęcie: © Thinkstock/pixinoo