Habitat III to Konferencja Organizacji Narodów Zjednoczonych w sprawie mieszkalnictwa i zrównoważonego rozwoju obszarów miejskich, która odbędzie się w Quito (Ekwador) w dniach 17–20 października. W tym stuleciu znaczna większość światowej populacji będzie zamieszkiwać w ośrodkach miejskich. Misją Konferencji Habitat III jest przyjęcie nowej agendy miejskiej, która określi globalne standardy osiągnięć w zakresie zrównoważonego rozwoju miejskiego po
Rozpoczęcie Konferencji ONZ-Habitat III dzisiaj w Quito (Ekwador)
- 17 October 2016

Habitat III to Konferencja Organizacji Narodów Zjednoczonych w sprawie mieszkalnictwa i zrównoważonego rozwoju obszarów miejskich, która odbędzie się w Quito (Ekwador) w dniach 17–20 października.
W tym stuleciu znaczna większość światowej populacji będzie zamieszkiwać w ośrodkach miejskich.
Misją Konferencji Habitat III jest przyjęcie nowej agendy miejskiej, która określi globalne standardy osiągnięć w zakresie zrównoważonego rozwoju miejskiego poprzez ponowne rozważenie koncepcji budowania miast, zarządzania nimi oraz życia w miastach we współpracy z zainteresowanymi stronami i podmiotami miejskimi na wszystkich poziomach władzy rządowej, jak i sektora prywatnego.
W tym doniosłym wydarzeniu weźmie udział blisko 30 000 uczestników z całego świata (władze krajowe, regionalne i lokalne, przedstawiciele społeczeństwa obywatelskiego, sektora prywatnego, środowiska naukowego itd.).
Pani komisarz Corina Creţu, pełniąca na Konferencji funkcję szefa delegacji UE, zabierze głos podczas otwierającej sesji plenarnej.
Dokument konsultacyjny na temat procesu Habitat III, który został sporządzony przez Komisję, a następnie omówiony i przyjęty przez Radę, stanowi krok milowy w drodze do przyjęcia wspólnego stanowiska w UE.
Oprócz sesji plenarnych i okrągłych stołów wysokiego szczebla służby Komisji Europejskiej zorganizowały osiem wydarzeń służących nawiązywaniu kontaktów:
- Agenda miejska dla Unii Europejskiej oraz wymiar miejski polityki UE
- UE otwarta na świat: miasta podmiotami zaangażowanymi w otwarte innowacje
- Międzynarodowa współpraca miast: zrównoważone obszary miejskie
- Efekty działalności środowiskowej i zrównoważony rozwój miast: narzędzia UE o potencjalnym zastosowaniu globalnym
- Innowacyjne środki wdrażania nowej agendy miejskiej
- Przedłużające się wysiedlenie w obszarach miejskich
- Budowanie odporności obszarów miejskich na ryzyko występowania klęsk żywiołowych oraz zmianę klimatu na rzecz zrównoważonego rozwoju: połączenie Sendai, Nowego Jorku, Paryża i Quito
- Podnoszenie jakości życia w moim mieście: wnioski z doświadczeń miast europejskich.
Więcej informacji:
Platforma danych o obszarach miejskich
Sprawozdanie o stanie europejskich miast
Zrównoważony rozwój obszarów miejskich w UE, przykłady projektów