Premier Łotwy, Laimdota Straujuma, zaprezentowała członkom Parlamentu Europejskiego priorytety 6-miesięcznego przewodnictwa jej kraju w Radzie Unii Europejskiej. Podczas debaty, która odbyła się 14 stycznia w Parlamencie Europejskim, pani premier podkreśliła znaczenie poprawy bezpieczeństwa, rozwoju gospodarczego, wzrostu zatrudnienia i ustanowienia jednolitego rynku cyfrowego jako elementów, które mają przyczynić się do powstania „konkurencyjnej, cyfrowej i silnej Eur
Premier Łotwy zaprezentowała priorytety prezydencji
- 15 January 2015

Premier Łotwy, Laimdota Straujuma, zaprezentowała członkom Parlamentu Europejskiego priorytety 6-miesięcznego przewodnictwa jej kraju w Radzie Unii Europejskiej. Podczas debaty, która odbyła się 14 stycznia w Parlamencie Europejskim, pani premier podkreśliła znaczenie poprawy bezpieczeństwa, rozwoju gospodarczego, wzrostu zatrudnienia i ustanowienia jednolitego rynku cyfrowego jako elementów, które mają przyczynić się do powstania „konkurencyjnej, cyfrowej i silnej Europy”. Podczas uroczystości inauguracyjnej w Rydze, w której udział wziął przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker, pani premier Straujuma podkreśliła, że Łotwa zamierza skoncentrować się na realizacji wartego 315 mld EUR planu inwestycyjnego Komisji. W ramach niego państwa członkowskie mają za zadanie wzmocnić wpływ środków z polityki spójności poprzez dwukrotnie większe wykorzystanie instrumentów finansowych w kluczowych obszarach inwestycyjnych.
Podkreślając znaczenie instrumentów polityki spójności jako „głównych elementów napędzających inwestycje, wzmacniających wzrost gospodarczy oraz społeczną i terytorialną spójność Europy”, a także potwierdzając wagę roli polityki w zmniejszaniu dysproporcji społecznych i gospodarczych oraz w sprzyjaniu rozwojowi gospodarczemu i wzrostowi zatrudnienia, prezydencja zamierza „zapewnić spełnienie warunków wstępnych gwarantujących programom operacyjnym bezproblemowy start”. W priorytetach podkreślono także znaczenie semestru europejskiego, strategii „Europa 2020” i strategii makroregionalnych jako „istotnych narzędzi mających przyczynić się do ożywienia gospodarczego po okresie kryzysu”.