Komisja Europejska
pl Polski pl

Udana współpraca UE-Ameryka Łacińska przy innowacjach w regionach

  • 26 April 2013
Udana współpraca UE-Ameryka Łacińska przy innowacjach w regionach

Działania DG ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej w dziedzinie współpracy międzynarodowej, przy wsparciu Parlamentu Europejskiego w ramach działania przygotowawczego o nazwie „Wzmacnianie współpracy regionalnej i lokalnej poprzez promowanie polityki regionalnej UE na skalę globalną”, coraz bardziej ukierunkowane są na upowszechnianie bardziej zdecentralizowanej współpracy pomiędzy władzami regionalnymi i miejskimi z UE i państw trzecich. Korzyścią z takiej w

Działania DG ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej w dziedzinie współpracy międzynarodowej, przy wsparciu Parlamentu Europejskiego w ramach działania przygotowawczego o nazwie „Wzmacnianie współpracy regionalnej i lokalnej poprzez promowanie polityki regionalnej UE na skalę globalną”, coraz bardziej ukierunkowane są na upowszechnianie bardziej zdecentralizowanej współpracy pomiędzy władzami regionalnymi i miejskimi z UE i państw trzecich. Korzyścią z takiej współpracy jest coś więcej niż tylko szerzenie wiedzy na temat europejskiego modelu społeczno-gospodarczego w państwach trzecich, a jedną istotną dodatkową korzyścią jest nawiązywanie kontaktu pomiędzy podmiotami z państw trzecich a podmiotami publicznymi i prywatnymi z UE, które realizują inwestycje i świadczą usługi z zakresu rozwoju regionalnego i rozwoju obszarów miejskich.

Jednym z ostatnich przykładów takiej współpracy może być projekt dotyczący pomocy technicznej o nazwie „Współpraca UE-Ameryka Łacińska przy regionalnych systemach innowacji”, który właśnie ukończono, a w którym uczestniczyły regiony Córdoba (Argentyna) i Santa Catarina (Brazylia) z Ameryki Łacińskiej oraz Emilia-Romania i Badenia-Wirtembergia z UE. Inspiracją dla projektu były prace prowadzone w UE nad regionalnymi systemami innowacji, a jego celem było pomóc regionom Ameryki Łacińskiej w udoskonaleniu zasad zarządzania z udziałem najważniejszych podmiotów działających w obszarze innowacji oraz upowszechnieniu dostępu do innowacji dla MŚP. Projekt dotyczył dwóch klastrów sektorowych (sektorów rolno-spożywczego i biotechnologicznego ze szczególnym uwzględnieniem zastosowań biotechnologii w rolnictwie i przemyśle rolno-spożywczym, technologiach informacyjno-komunikacyjnych i energetyce), które zajmują ważne miejsce w gospodarce lokalnej wszystkich uczestniczących w projekcie regionów UE i Ameryki Łacińskiej, jak również wykazują duży potencjał rozwojowy.

Wystąpienia na konferencji podsumowującej projekt, która odbyła się w Chapecó (Santa Catarina, Brazylia) w dniach 5–8 marca 2013 r., pokazały, że władze zarówno z UE, jak i z Ameryki Łacińskiej chcą kontynuować i zacieśniać wzajemne kontakty międzyregionalne i współpracę przy regionalnych politykach innowacji. Projekt wzbudził zainteresowanie sektora prywatnego, czego potwierdzeniem był udział wielu przedsiębiorstw z obu kontynentów. W wyniku realizacji projektu, w którym łącznie uczestniczyło ponad 40 przedsiębiorstw, niektóre agencje i przedsiębiorstwa z UE zaczęły świadczyć usługi, w tym przekazywać wiedzę fachową, przedsiębiorstwom z Ameryki Łacińskiej z regionów Córdoba i Santa Catarina. Powodem, dla którego agencje i przedsiębiorstwa z UE zaangażowały się w projekt, było po części ich zainteresowanie możliwością zdobycia wiedzy na temat sposobu funkcjonowania rynku w tych dwóch wschodzących i dynamicznych regionach Ameryki Łacińskiej, co miało być punktem wyjścia do nawiązania kontaktów gospodarczych i handlowych.

Przykładowo prowincja Córdoba rozpoczęła już prace nad szeregiem działań następczych, które mogą przynieść korzyści zainteresowanym podmiotom z regionu: wsparcie rozwoju kontaktów pomiędzy przedsiębiorstwami z Ameryki Łacińskiej a sektorami agrobiznesu i mechatroniki regionu Emilia-Romania za pośrednictwem usług Reggio Emilia Innovazione; zacieśnienie i sformalizowanie kontaktów pomiędzy niektórymi klastrami z Ameryki Łacińskiej (np. Cluster Quesero z Villa María, Córdoba) a przemysłowymi laboratoriami badawczymi i konsorcjami (np. konsorcjum Parmigiano-Reggiano); ułatwienie udziału MŚP sektora rolno-spożywczego z Ameryki Łacińskiej w europejskich targach (np. R2B – Research to Business w Bolonii; Nutrire il Pianeta, Energia per la Vita w Mediolanie); wsparcie zaangażowania i uczestnictwa przedsiębiorstw z Ameryki Łacińskiej w Europejskiej Sieci Przedsiębiorczości przy wsparciu instytucji z Badenii-Wirtembergii. Ponadto trwają rozmowy nad szeregiem wspólnych projektów badawczo-rozwojowych z zakresu biotechnologii, a celem jest wspólne ubieganie się o unijne wsparcie badawcze w UE i Niemczech.

Polityki regionalne i praktyki stosowane przez regiony mające na celu wzmocnić rozwój regionalny i uczestnictwo regionów odgrywać będą coraz ważniejszą rolę w Brazylii i Argentynie, czego potwierdzeniem jest ten konkretny projekt. W związku z pojawieniem się takiej tendencji regionalne polityki innowacji mają do odegrania zasadniczą rolę w zintegrowaniu polityk lokalnych w takich dziedzinach, jak: kształcenie, szkolenie, usługi dla MŚP, badania przemysłowe (stosowane) i transfer technologii.