breadcrumb.ecName
lt Lietuvių

Gyvybės mokslų centras Lietuvoje suteikia įdomių galimybių studentams ir tyrėjams

  • 11 January 2019

Dėl ES finansuojamo projekto Vilniaus universitetas turėjo galimybę pastatyti pažangiausią gyvybės mokslų švietimo ir mokymo centrą, kuriame taip pat vykdomi pažangūs tyrimai biochemijos ir susijusiose srityse. Gyvybės mokslų centras (GMC) pasaulinio lygio įranga aprūpina maždaug 1 000 studentų, įskaitant daugiau kaip 110 doktorantų bei maždaug 200 daktaro laipsnį turinčių tyrėjų. Aktyviai skatindamas bendradarbiavimą su pramonės sektoriumi ir remdamas naujas biotechnologijų įmones, GMC taip pat padeda užtikrinti Lietuvos ir viso Baltijos regiono ekonominę ateitį.

Vilniaus universiteto Gyvybės mokslų centro įkūrimas visiškai pakeitė gyvybės mokslų tyrimų aplinką visame Baltijos regione. Visų pirma jis įgalino mokslinių tyrimų bendruomenę ir labai paskatino tyrėjus dalyvauti svarbiuose visuomeniniuose ir ekonominiuose iššūkiuose, įgyvendinti „atviro mokslo“ kultūrą ir prisidėti prie piliečių gerovės.

Gintaras Valinčius, Vilniaus universiteto Gyvybės mokslų centro direktorius

Vilniaus universitetas yra seniausias universitetas Baltijos šalyse ir vienas seniausių Šiaurės Europoje, kurio istorija siekia XVI amžių. Gyvybės mokslų centro įkūrimas padėjo universitetui tapti pasauliniu mastu svarbiu XXI amžiaus mokymosi ir mokslinių tyrimų centru.

2016 m. oficialiai atidarytame GMC įsikūrė Vilniaus universiteto Gamtos mokslų fakultetas kartu su dviem pirmaujančiais Lietuvos mokslinių tyrimų institutais: Biochemijos institutu ir Biotechnologijos institutu.

Pažangiausia įranga

2010 m. buvo pradėtas GMC įkūrimo Vilniuje projektas, o 2013 m. prasidėjo naujo pastato statyba. Pastatas buvo užbaigtas 2015 m. gruodžio mėn., o GMC oficialiai atidarytas 2016 m. kovo mėn. Projekto biudžetas, įskaitant patį pastatą, kurio plotas siekia 24 000 kv. m, bei švietimo ir mokslo įrangos įsigijimą, viršijo 41 mln. EUR.

GMC suteikia galimybę 1 000 pirmosios ir antrosios pakopos studijų studentams, įskaitant daugiau kaip 110 doktorantų, naudotis pažangiausia įranga. Centre galima rinktis įvairias bakalauro, magistro ir doktorantūros studijų programas tokiose srityse kaip biochemija, biofizika, biotechnologija, ekologija, genetika, mikrobiologija ir neurobiologija.

Pastatas atitinka aukščiausius projektavimo ir statybos standartus. Jame yra 24 auditorijos, 3 kompiuterių klasės, 10 mokomųjų mokslinių laboratorijų ir 23 laboratorijos, skirtos projektams ir moksliniams tyrimams, taip pat savarankiškoms studijoms pritaikytos erdvės.

Pastato dizainas palengvina tiesioginį studentų ir tyrėjų bendravimą – tarp koridorių ir mokslinių laboratorijų įrengti dideli langai, kad studentai matytų svarbius mokslinius tyrimus, vykdomus GMC. Studentams taip pat suteikiamos galimybės prisijungti prie mokslininkų grupių ir dalyvauti mokslinių tyrimų veikloje daug ankstesniame jų studijų etape, nei praeityje.

Be puikios mokymo ir mokslinių tyrimų įrangos, GMC taip pat yra zoologijos muziejus, kurio didžiulė kolekcija apima daugiau nei 70 000 rūšių, įskaitant priešistorinius gyvūnus iš Baltijos regiono, egzempliorių, ir herbariumą, kuriame kruopščiai saugomi daugelio augalų, dumblių ir grybų pavyzdžiai.

Bendradarbiavimas su pramonės sektoriumi

Viena labai svarbi Gyvybės mokslų centro dalis yra „bioinkubatorius“, aprūpinantis skysčių chemijos laboratorijomis daugelį startuolių ir mažųjų įmonių, kurios naudojasi mokslinių tyrimų rezultatais, kad sukurtų naujus produktus. Biologinio inkubatoriaus buvimas taip pat padeda įkvėpti studentus ir tyrėjus, kurie skatinami ieškoti komercinių taikymo metodų jų sukurtoms technikoms ir technologijoms.

Vilniaus universitetui bendradarbiavimas su pramonės sektoriumi yra būdas suteikti studentams vertingų galimybių ir patirties, taip pat pajamų šaltinis, padedantis plėtoti mokslinių tyrimų veiklą. Vis daugiau mokslinių tyrimų ir technologijų projektų vykdomi bendradarbiaujant su pramonės sektoriumi, o įvairios technologijos, sukurtos ir patentuotos mokslinių tyrimų grupių GMC, yra licencijuojamos privačių įmonių.

GMC, siekdamas skatinti „atviro mokslo“ metodą ir tapti tiek akademinės visuomenės, tiek verslo atstovų susitikimo vieta, organizuoja tarptautines konferencijas, kuriose mokslininkai dalijasi žiniomis ir keičiasi idėjomis su įvairių biotechnologijos įmonių atstovais. Studentai taip pat skatinami ir įgalinami organizuoti tarptautines konferencijas, kuriose daugiausia dėmesio skiriama konkrečioms mokslinių tyrimų sritims.

GMC įkūrimas Vilniuje yra pavyzdinis Lietuvos valstybinės studijų, mokslinių tyrimų ir eksperimentinės (socialinės, kultūrinės) plėtros 2013–2020 metų plėtros programos projektas, kuriuo siekiama remti inovacijas ir pagerinti šalies ekonominį konkurencingumą. 

Bendra investicijų ir finansavimo iš ES suma 

Bendros investicijos į projektą „Gyvybės mokslų centro įkūrimas Vilniaus universitete“ siekia 41 075 805 EUR. ES regioninės plėtros fondas iš 2007–2013 m. programavimo laikotarpio veiksmų programos „Ekonomikos augimas“ lėšų skyrė 37 757 019 EUR. Investicijos skiriamos pagal prioritetą „Ūkio konkurencingumui ir ekonomikos augimui skirti moksliniai tyrimai ir technologinė plėtra“.