breadcrumb.ecName

„Panorama 74“. Adrijos ir Jonijos jūrų regionas – tikras pavyzdys Europai ir kitiems regionams

  • 11 November 2020
„Panorama 74“. Adrijos ir Jonijos jūrų regionas – tikras pavyzdys Europai ir kitiems regionams

ES strategijai dėl Adrijos ir Jonijos jūrų regiono (ES SAIR) rotacijos tvarka kasmet pirmininkauja vis kita šalis. Taip kiekvienai iš devynių strategijos dalyvių pakaitomis suteikiama galimybė valdyti prioritetus ir rodyti kelią. 2020 m. birželio 1 d. pirmininkavimą iš Serbijos perėmusi Slovėnija siekia sėkmingai įtvirtinti pavyzdinius ES SAIR projektus ir žalinti šį ekonominį makroregioną, kad jis taptų tvarus, konkurencingas ir socialiai įtraukus

ES strategijai dėl Adrijos ir Jonijos jūrų regiono (ES SAIR) rotacijos tvarka kasmet pirmininkauja vis kita šalis. Taip kiekvienai iš devynių strategijos dalyvių pakaitomis suteikiama galimybė valdyti prioritetus ir rodyti kelią. 2020 m. birželio 1 d. pirmininkavimą iš Serbijos perėmusi Slovėnija siekia sėkmingai įtvirtinti pavyzdinius ES SAIR projektus ir žalinti šį ekonominį makroregioną, kad jis taptų tvarus, konkurencingas ir socialiai įtraukus.

Nuo 2020 m. birželio 1 d. iki 2021 m. gegužės 31 d. ES strategijai dėl Adrijos ir Jonijos jūrų regiono (ES SAIR) pirmininkaus Slovėnija. Džiaugiuosi, kad per pastaruosius kelerius metus mūsų kolegoms kartu su partneriais iš įvairių regiono institucijų pavyko užmegzti pavyzdinę partnerystę, padedančią didinti pasitikėjimą šiame nepaprastai įdomiame Europos regione.

Šiandien be galo svarbu šį pasitikėjimą išlaikyti. Per COVID-19 pandemiją visi mes nukentėjome, bet taip pat išmokome labai svarbią pamoką: laimėti galime tik dirbdami kartu.

Savo darbą pradėjome sėkmingai: valdyba patvirtino pavyzdinius ES SAIR projektus 2021–2027 m. laikotarpiui. Labai svarbu, kad visi suinteresuotieji subjektai bendrai sutartų dėl makroregioninių prioritetų, kuriuos reikėtų įtraukti į tolesnius Europos struktūrinių ir investicijų fondų bei PNPP III strateginių programų remiamus programavimo dokumentus.

Šis jau 2018 m. Katanijos deklaracijoje nustatytas tikslas galiausiai buvo pasiektas per 2020 m. birželio 10 d. vykusį 12-ąjį ES SAIR valdybos posėdį. Po intensyvaus dvejų metų darbo ES SAIR valdymo struktūroje ir ypač keturiose teminėse iniciatyvinėse grupėse buvo patvirtintas galutinis makroregioninių prioritetų sąrašas.

Mūsų kolegos visose ES SAIR šalyse, už sanglaudą ir reformas atsakinga Europos Komisijos narė Elisa Ferreira ir už kaimynystę ir plėtrą atsakingas Europos Komisijos narys Olivér Várhelyi jau yra informuoti apie platų projektų sąrašą. Bendrai priimti makroregioniniai prioritetiniai veiksmai yra užmojai, kuriuos įgyvendindami turėtume negailėti pastangų, siekdami užtikrinti politinę, ekonominę, teisinę ir finansinę konvergenciją, nepaisant dabartinės krizės.

Daug dėmesio žaliajam kursui

Pagrindinė Slovėnijos pirmininkavimo 2020–2021 m. koncepcija yra ES SAIR žalinimas. Toliau trumpai pristatyti keturi pagrindiniai Slovėnijos argumentai, dėl kurių buvo priimtas šis strateginis sprendimas.

Žaliasis kursas yra vienas iš ES kitos daugiametės finansinės programos prioritetų.

Įgyvendinant ES SAIR, Slovėnija kartu su Bosnija ir Hercegovina yra atsakinga už aplinkos kokybės ramsčio koordinavimą.

Slovėnija, kaip ES valstybė narė nuo 2004 m., visada ištikimai rėmė ES plėtrą į pietryčių Europą. Esame tvirtai įsitikinę tuo, kad šiame procese aplinkos standartai yra tokie pat svarbūs kaip ekonominiai ir demokratiniai standartai.

Galiausiai ne mažiau svarbu suprasti, kad mūsų žemyno ir pasaulio atsigavimas po COVID-19 gali būti tik žalias. Gyvename puikiame regione su nuostabiomis pakrantėmis ir tolimesnėmis vietovėmis. Šiais laikais kaip niekad svarbu būti solidariems ir palaikyti veiksmingą daugiašalį bei regioninį bendradarbiavimą, todėl mūsų Adrijos ir Jonijos jūrų regionas gali būti tikras pavyzdys Europai ir kitiems regionams.

Per pastaruosius kelis mėnesius, remiantis bendru susijusių šalių sutarimu, mums pavyko nustatyti konkrečių projektų pasiūlymų temas ir padėti pamatus įveikti pagrindinius su mėlynuoju augimu, sujungiamumu, aplinka ir turizmu susijusius regiono ateities sunkumus.

Esame pasiryžę sutelkti regiono žinias ir inovacijas. Tai mus skatina ir veda pirmyn. Adrijos ir Jonijos jūrų regionas gali būti atsparus tik jei čia gyvenantys žmonės jaus savo stiprybę ir bendrumą.

Anže Logar, Slovėnijos Respublikos užsienio reikalų ministras

Panorama 74: Latvia building bridges to strengthen regional growth