Európai Bizottság
hu Magyar hu

Fogamzást segítő, magyar fejlesztésű probiotikus gél

  • 15 January 2020

Egy Magyarországon megvalósított, EU által támogatott projekt klinikai kutatást végzett el, melynek célja egy, a fogamzást elősegítő hüvelyi gél prototípusának kidolgozása. A célcsoportba elsősorban olyan párok tartoznak, akiknél a terméketlenségnek nincs orvosilag meghatározott oka, de ettől függetlenül fogamzási nehézséggel küzdenek.

A terméket a fogamzás terén nehézségekbe ütköző, több vetélésen átesett vagy meddőségi kezelésben részesülő párok használhatják majd.

Zoltán Kovács, a Larkbio ügyvezetője

A gél olyan bakteriális törzsekből készül, amelyek a bakteriális vaginózis ellen hatnak, és azt elnyomják különböző hozzátevők segítségével, mint például vitaminok és ásványok: ezek növelik a fogantatás és az egészséges terhesség esélyét azzal, hogy támogatják az előnyös hüvelyi flórát és a spermiumok túlélését és életképességét.

A gél rendszeres használatával – ami egy egyszerű, természetes kezelés káros mellékhatás nélkül – helyre lehet állítani a hüvelyi flóra normális összetételét, ezáltal megszüntetve a teherbe esés egyik akadályát.

Növekvő meddőségi arányok

A meddőség aránya növekvőben van: világszerte 6 párból 1 nem tud teherbe esni, amely arány Magyarországon 5 párból 1-re növekedett. Ráadásul Magyarország népessége az 1980-as évek óta csökkenőben van: az akkor még 10,7 millió fő feletti populáció 2011-re 10 millió fő alá esett vissza, és jelenleg 9,8 millió fő körül van.

A terméketlen párok körülbelül 20–25%-ánál nincs semmilyen hormonális vagy szervi rendellenesség, ami megmagyarázhatná helyzetüket. Ezeknél a pároknál a pszichológiai, életviteli vagy általános egészségbéli tényezőknek lehet negatív hatása az ivarszerveikre.

A hüvelyflórát érintő változásokkal járó bakteriális vaginózis, valamint a terméketlenség vagy az ismételt vetélés közötti lehetséges kapcsolat jól dokumentált az orvosi szakirodalomban. Jelenleg azonban rendkívül korlátozott mértékben érhetők el a probiotikus hüvelyi fogantatást támogató probiotikus preparátumok.

A baktériumok pontos azonosítása

A projekt kutatás és fejlesztés fázisa során a fő kihívásokat a bakteriális abnormalitások azonosítása a meddő nők hüvelyflórájában, valamint a köztük és a fogamzásra képes nők hüvelyflórája közötti különbségek feltérképezése jelentette.

Ezzel kapcsolatosan két kritikus problémát kellett megoldani: az első a megfelelő biológiai minták rendelkezésre állása, a második pedig a mikrobiom – a mikroorganizmusok genetikai anyaga – pontos azonosítása a mintákban.

Így tehát szükséges volt biológiai minták gyűjtése ami csak klinikai környezetben, nőgyógyász orvosok együttműködésével volt lehetséges. Ezen túlmenően a pontosság szükséges foka azt jelentette, hogy a kutatás nem volt elvégezhető csak hagyományos mikrobiális tenyésztési módszerekkel, ami azt jelenti, hogy hagyják ezen mikroorganizmusokat laboratóriumi körülmények között szaporodni.

Ehelyett a hüvely bakteriális flórájának összetételét vizsgálták szekvenálás-alapú metagenomikai módszerrel. Ez pontosabb módszer a hagyományos tenyésztésnél, mivel lehetővé teszi a kutatók számára, hogy a mintában található összes gént teszteljék, pontosan felmérjék a bakteriális diverzitást és számszerűsítsék a különböző, a mintában jelen levő baktériumfajokat.

Az eredmények alapján – amelyek összhangban állnak a rendelkezésre álló tudományos szakirodalommal is – lehetségessé vált egy speciális probiotikus összetételű gél létrehozása, amely alkalmas az egészséges hüvelyflóra helyreállítására és fenntartására, ezáltal elősegítve a fogamzást.

A beruházás teljes összege és az uniós támogatás

A „Fogamzást támogató hüvelygél prototípusának fejlesztése” című projekt teljes költsége 2 000 000 EUR (682 240 000 HUF), ebből az EU Európai Regionális Fejlesztési Alapjának hozzájárulása 1 400 000 EUR (477 541 000 HUF) a „Versenyképes Közép-Magyarország” operatív program keretén belül a 2014–2020-as programozási időszakban. A beruházás a „Kutatás és innováció” prioritási keret alá tartozik.