breadcrumb.ecName
hu Magyar

Kisteleken nagy jövője van a geotermikus energiának

  • 17 December 2009

Magyarország déli részén egy alig 7600 fős kis település úgy döntött, hogy példát mutat a geotermikus energia felhasználása terén. Az ERFA által támogatott projekt keretében Kistelek 1700 méter mély, nyolc közintézmény energiaigényeit fedező termálvízkutat fúrt. A projekt az egész ország számára utat mutat, és követendő példaként állítják más önkormányzatok elé.

A sport- és rendezvényközpont energiaköltségeit jelentős mértékben csökkentette a geotermikus távfűtési rendszer.

Nagy Netta, igazgató, Kárpátia Kincsesház Kft.

Magyarország közismerten bővelkedik a geotermikus energiában: a termálvíz hőmérséklete itt kétszerese az Európa többi részén mérhető átlagnak. A termálvíz régóta jelent megbízható bevételforrást a fürdők üzemeltetői számára. Ezt az energiát most olcsóbb, környezetbarátabb fűtési megoldások kialakítására használják fel.

Természetesen jobb

A Környezeti és Infrastrukturális Operatív Program (KIOP) keretében kapott 1,16 millió euró felhasználásával Kistelek kutat fúrt, hogy kinyerje a föld alatti geológiai rétegekben rejtőző termálvíz hőenergiáját. Ezután öt kilométer hosszúságban építettek csővezetékeket, amelyek immár nyolc közintézményt látnak el termálvízzel; az intézmények fűtési rendszereit olcsóbb, gazdaságosabb technológiával váltották fel.

A korábbi, túl költségesnek bizonyuló rendszerek helyét olyan megoldás vette át, amely szinte semmiféle felügyeletet nem igényel, ugyanakkor hozzávetőlegesen 10%-os megtakarítást jelent az érintett intézmények számára, valamint csökkenti a település szennyezettségét.

Kihasználatlan kincs

A XX. század első felének nagy részében a magyar parlament képviselőinek lábát a képviselőház padlója alatt keringetett termálvíz melegítette. Ma a termálvíz hője értékes, ugyanakkor kihasználatlannak mondható energiaforrás.

A kisteleki projekt más önkormányzatok felé is világosan jelzi, hogy az új rendszer, amely Magyarország bőséges termálvízkincsére épít, nem csupán működőképes, de olcsóbb is, mint a hagyományos gázfűtés. Ahogy az elektromos áramra egyre nagyobb az igény – az elmúlt évtizedben évente 1 millió megawattal emelkedett –, csak idő kérdése, mikor ismerjük fel és használjuk ki a geotermikus energia előnyeit.