A növények beporzásával a méhek meghatározó szerepet játszanak a természetes ökoszisztémák fenntartásában és a mezőgazdaság támogatásában. Az erdők jelentik egyik fő élőhelyüket, és a méhtartás a hagyományok szerint az erdészeti munka központi részét képezi. A biológiai sokféleség elvesztése, az erdészeti gyakorlatok megváltozása, valamint a betegségek miatt csökkent a méhek száma, és meggyengült ez a hagyomány. A magyar és szlovák erdészek méhészeti projektjének (Erdészek és méhek) célja ennek a hagyománynak a visszaállítása méhkaptár modellek, egy méhészeti múzeum, oktatási létesítmények és méhészeti termékeket feldolgozó üzemek létrehozása útján.
Újra a vidéki élet középpontjában a méhtartás Magyarországon és Szlovákiában
- 10 May 2019
Ez a projekt a méhtartás hagyományának újjáélesztését célozza, azt, hogy visszahozzuk a méhkolóniák által a vidéki területekre gyakorolt kedvező hatásokat, illetve, hogy támogassuk a méhtartás hagyományát. Végül, de nem utolsó sorban, ez pozitív hatást gyakorol majd a fiatalok jellemére és felkelti érdeklődésüket a méhtartás iránt.
Méhlegelőket hoztak létre Magyarországon és Szlovákiában, továbbá traktorokat vásároltak fenntartásukhoz. A magyarországi Vértestolnán és a szlovákiai Kistapolcsányban egyaránt fejlesztés alatt állnak azok az tantermek, amelyekben a méhtartásra oktatják majd a gyermekeket és a felnőtteket egyaránt.
A szlovákiai Zsikván egy 120 méhcsaládos méhészetet, Kistapolcsányban pedig egy szabadtéri méhészeti múzeumot hoztak létre. Kistapolcsányban és Vértestolnán mézet és méhviaszt feldolgozó üzemeket állítanak fel. A projekt keretében megtartott események közé tartozott egy előadói nap, illetve egy méhész szakembereknek tartott gyakorlati előadás-sorozat.
Széleskörű pusztulás
A múltban a magyar és szlovák erdészek tiszta, természetes környezetben tartottak méheket. 1991-ig mintegy 170 méhcsalád élt a Kistapolcsány közelében lévő erdőkben, később azonban folyamatosan hanyatlott itt a méhtartás. Ez negatív hatást gyakorolt a méhészeti termékek – többek között a méz, a viasz és a természetes gyógyászati készítmények – előállítására és feldolgozására, továbbá az egyéb vidéki hagyományokra is. Ez a hanyatlás nem korlátozódik Magyarországra és Szlovákiára, ugyanis ma az európai termelők a kontinens méz iránti keresletének csupán 60%-át tudják kielégíteni.
Ilyen háttér mellett a Vértesi Erdő Zrt. magyar erdészeti vállalat, a projekt vezető partnere, potenciált látott a méhtartásban, és 2013-ban felújította méhészetét. Immár mintegy 100 méhcsalád él legelőikön, ahol a feltételek hozzájárulnak a kiváló minőségű méz előállításához.
Környezeti előnyök
Az Erdészek és méhek projekt célja gondoskodni arról, hogy a méhek által biztosított környezeti és mezőgazdasági előnyöket ismét kihasználják. Ezen túlmenően a hagyományos vidéki gyakorlatok és termékek ismételt bevezetésére törekedve a projekt összekapcsolja a természeti és a kulturális örökséget.
A projekt egyik legfontosabb célja az, hogy felhívja a figyelmet a méhek fontosságára, és előmozdítsa a méhtartást a helyiek, különösen a fiatalok körében. Az „Erdészek és méhek” létesítményekben szervezett gyakorlati munkaértekezletek, gyerekeknek szóló előadások, felnőtteknek szóló bemutatók és más nyilvános események bővítik a méhtartás kulturális, történeti, természeti és tudományos vonatkozásaival kapcsolatos ismereteket, és egyúttal ösztönzik a fenntartható turizmust és a helyi gazdaságot.
A méhlegelők és méhkaptár modellek lehetővé teszik a látogatók számára a méhek megfigyelését és a hivatásos méhészek munkáját, a feldolgozó üzemek és a szabadtéri múzeum pedig bemutatják, hogy miként készülnek a méhészeti termékek. Végezetül pedig a 97,6 hektárt felölelő élőhelyek revitalizációja javítja a természetes környezetet, fokozza a biológiai sokféleséget és hozzájárul a vidék fejlődéséhez.
A beruházás teljes összege és az uniós támogatás
Az „SK-HU ERDÉSZEK ÉS MÉHEK – A magyar és szlovák erdészek a méhekért” elnevezésű projekt teljes beruházási összege 1 093 136 EUR, amelyből az EU Európai Regionális Fejlesztési Alapjának hozzájárulása 929 165 EUR az „Interreg V-A – Szlovákia-Magyarország” együttműködési program keretében. A beruházás a „Természet és kultúra” prioritás alá tartozik.