Annak érdekében, hogy teljesítse az úti okmányok összetételéről szóló tanácsi európai uniós rendeletben előírt kötelezettségeit, Magyarország megkezdte a biometrikus útlevelek és személyazonosító okmányok bevezetését.
A második generációs biometrikus útlevél fokozottabb biztonságot jelent
- 01 February 2016
Európai uniós tagságából eredő kötelezettségének teljesítése érdekében Magyarország megkezdte a második generációs biometrikus útlevelek kibocsátását. Az Európai Unió Tanácsának rendeletét két ízben aktualizálták – először hogy előírja a biometrikus útlevélfénykép szükségességét a személyazonosság igazolására, majd tíz évvel később az ilyen ujjlenyomat szükségességét is.
Mindezt figyelembe véve a magyar útleveleken kívül az informatikai hátteret is frissítették, hogy megfeleljen az útlevelek kiállítására, terjesztésére és hitelesítésére vonatkozó követelményeknek. A műszaki feltételek teljesítésével Magyarország az EU által elfogadott útiokmány-rendszert vezetett be.
További előnyök
Az új útlevél-szolgáltatások mellett kiskorúak (14 év alattiak) számára is igényelhető személyazonosító igazolvány. Az igazolvány nem kötelező, de ha a szülők igénylik, tulajdonosa például szabadon utazhat vele a schengeni térségen belül.
A második generációs útlevél és személyazonosító okmány egyik legfontosabb előnye, hogy biztonságos. A szabványos biometrikus fényképek és az ujjlenyomat egyedi viszonyt hoz létre az úti okmány és a tulajdonosa között.
Az új dokumentumok ezenfelül segítenek visszaszorítani a határon átnyúló bűncselekményeket, és újabb védvonalat biztosítanak a terrorizmus elleni küzdelemben.
A teljes beruházás és az uniós finanszírozás
A „Második generációs biometrikus útlevél” teljes beruházási költsége 989 000 000 HUF (kb. 3 181 900 EUR), amelyhez az Európai Unió Európai Regionális Fejlesztési Alapja 840 650 000 HUF (kb. 2 704 563 EUR) összeggel járult hozzá az „Elektronikus közigazgatás” operatív programból a 2007–2013 közötti programozási időszakban.