Európai Bizottság
hu Magyar hu

A Magyarország és Szlovákia közötti M30-as autópálya új szakasza a növekedés fellendítését és a forgalom csökkentését célozza

  • 24 October 2019

Az M30-as autópálya új, 60 km-es szakasza a magyarországi Miskolc regionális központot fogja összekötni a szlovák határon lévő Tornyosnémetivel. A cél a régió gazdasági növekedésének az ösztönzése és egyúttal az utazási idő, valamint a meglévő közutak forgalmának a csökkentése.

Az új szakaszon irányonként két-két sávot létesítenek. A tervek szerint a járművek a két város közötti 56,7 km-es távolságot akár maximum 130 km/h-ás megengedett sebességgel haladva tehetik meg. Az úton 48 hidat, hét különszintű csomópontot, három pihenőhelyet, egy karbantartó központot és egy tengelyterhelés-mérő állomást fognak építeni.

Az autópálya egy másik kétszer kétsávos – 1,7 km hosszú, Tornyosnémetit a szlovák határral összekötő – szakasza 2018 januárjában készült el. A két szakasz célja együttesen az, hogy erősítse a Miskolc és a magyar határtól északra található szlovák város, Kassa (Košice) közötti gazdasági tengelyt.

Regionális és nemzetközi hatás

Közel egymillió ember él ebben a régióban, és már régóta igény volt a két város közötti autópályára. Az M30-as autópálya bővítésének projektje várhatóan gyorsítja majd a régió gazdasági fejlődését. Az elmúlt évtizedben több nagy, nemzetközi vállalat választotta Miskolcot befektetései színhelyéül.

Az M30-as autópálya bővítése annak a „Via Carpathia” néven ismert európai közlekedési hálózati tervnek a része, amely hét országot fog át és összeköti a Balti-, a Fekete- és az Égei-tengereket.

A kibővített autópálya a transzeurópai közlekedési hálózatot (TEN-T) és a földközi-tengeri folyosót köti össze az ukrán határral. Az M30-as autópálya közvetlen összeköttetést biztosít Magyarország, Szlovákia és Lengyelország keleti részei, valamint délebbre Románia és Bulgária között. Egy korábban hiányzó, észak-déli irányú összeköttetéssel erősíti a kohéziót a közép-kelet-európai országok között. 

Munkahelyek és kevesebb forgalmi dugó

A megfelelőbb hozzáférés és a jobb minőségű úthálózat kiépítése várhatóan javítja majd a helyi városok és az egész régió versenyképességét, miközben jobb infrastruktúrát kínál a vállalkozásoknak, ami (ennek nyomán) új munkahelyekhez vezethet. Az építésben helyi vállalatok vesznek majd részt. Az autópálya továbbá a nemzetközi tranzitforgalom fejlesztését is célozza.

Az új szakasz várhatóan lehetővé teszi a forgalom gyorsabb áramlását, a közúti biztonság fokozását és a korábban használt, kisebb utakra jellemző torlódások okozta balesetek számának a csökkenését. Az utazási idők lerövidülnek, akárcsak a forgalmi dugókban veszteglő autók által okozott környezetszennyezés.

 

A beruházás teljes összege és az uniós támogatás

A „Miskolc – Tornyosnémeti – szlovák határ” elnevezésű projekt teljes beruházási költsége 840 917 954 EUR, amelyből az Európai Unió Kohéziós Alapjának hozzájárulása 552 616 950 EUR az „Integrált Közlekedésfejlesztési” operatív program keretén belül a 2014–2020-as programozási időszakban. A beruházás „A TEN-T úthálózathoz való hozzáférés javítása” prioritás alá tartozik.