breadcrumb.ecName
hu Magyar

A szociális és városi rehabilitáció integrációja Dél-Nyugat-Magyarországon

  • 11 May 2020

Magyarország dél-dunántúli régiójában fekvő Pécs korábban egyik leghátrányosabb helyzetű városrésze, a György-telep az életszínvonal növelésére és a korábbi bányatelep megújítására irányuló, tízéves, integrált területi és társadalmi-gazdasági fejlesztési projektek keretében alakult át. A „SZOCFÉSZEK – szociális lakhatást támogató projekt Pécsett” elnevezésű egyedi projekt megvalósítására a szociális lakhatás javítására irányuló, egyéb szorosan kapcsolódó projektekkel párhuzamosan került sor.

E program célja, hogy a város egyéb hátrányos helyzetű területein – az úgynevezett szegregált területeken – dolgozó szakemberek számára példaként szolgáló modellt dolgozzon ki, amely alkalmazható eszközöket nyújthat a további rehabilitációs célú beavatkozásokhoz.

Dr. Páva Zsolt, Pécs korábbi polgármestere

Összesen 48, a Hősök terén/György-telepen található, korábban lakhatatlan vagy leromlott állapotú önkormányzati lakás teljes körű renoválására és kibővítésére került sor, jóval színvonalasabb életkörülményeket biztosítva a helyi családok számára.

Valamennyi lakásban elérhetővé váltak a közüzemi szolgáltatások, továbbá mostanra saját fürdőszobával és illemhellyel, illetve műszaki megvalósíthatóságtól függően különálló konyhával rendelkeznek. A projekt keretén belül a lakásokat körülvevő területek újjáépítésére és parkosítására is sor került, illetve kommunális hulladékgyűjtő szigeteket hoztak létre.

Integrált társadalmi és városi rehabilitáció

A részben a szén- és uránbányáinak köszönhetően valaha Dél-Magyarország jelentős kulturális és gazdasági központjaként működő Pécs hanyatlása az 1980-as évek közepén indult, az 1989–1990-es szocialista korszak végére pedig felgyorsult. A bányák és a gyárak sorra bezártak, a munkanélküliség emelkedni kezdett, és Pécs lakossága az elkövetkezendő 20 éves időszakban 12 %-kal csökkent.

A város keleti része a leghátrányosabb városi területté vált, a Hősök tere/György-telep városrész, amelynek lakosságát alacsony végzettség és magas munkanélküliség jellemzi, és nagy számú – nagyrészt marginalizált – roma lakossal rendelkezik, pedig különösen nehéz helyzetbe került.

2007-től kezdődően egy sor komplex városi és társadalmi rehabilitációs fejlesztési projektre került sor, amelyek célja a területi és társadalmi szegregáció integrált módon történő kezelése volt.

A SZOCFÉSZEK projekt a minőségi lakhatás, a közüzemi és a hulladékgyűjtési szolgáltatásokhoz való hozzáférés, valamint a környező területek jól megtervezett és parkosított kialakítására összpontosított. A projekt nemcsak mintegy 100 család életkörülményeit javította, hanem megerősítette a közösségi kohéziót is azáltal, hogy a lakosokat bevonta a szükségleteikkel és a javasolt fejlesztésekkel kapcsolatos megbeszélésekbe.

A SZOCFÉSZEK projekt megvalósítására olyan további kapcsolódó projektek végrehajtása mellett került sor, mint például a „HELP – Helyi Esélyegyenlőségi és Lakhatási Program” projekt. A HELP projekt tevékenységeinek részét képezte a felújításban érintett lakosokkal folytatott, hat hónapos, folyamatos szociális munka is a tevékenységek elvégzését megelőzően és azt követően. Ezen túlmenően közösségi programok, fórumok és műhelytalálkozók segítették a mentorálást és a szociális kohézió megteremtését.

A Máltai Szeretetszolgálat

A rehabilitációs program széles körből gyűjtötte össze a partnereket, többek között Pécs Önkormányzatát, a Magyar Máltai Szeretetszolgálatot, a Khetanipe a Romák Összefogásáért Egyesületet, a Türr István Képző és Kutató Intézetet, valamint a Baranya Megyei Kormányhivatal Foglalkoztatási Főosztályát.

Egy ilyen – hosszú évekig tartó és lakosok ezreit érintő –, a Hősök tere/György-telepi városrészek társadalmi és városi rehabilitációjával kapcsolatos, ambiciózus integrált megközelítés tekintetében a folyamatosság, valamint a helyi lakosokkal való szoros kapcsolatok biztosítása rendkívül fontos volt.

A Máltai Szeretetszolgálat pozíciójánál fogva kulcsfontosságú szerepet játszott a különféle projektlogikák közötti folyamatosság biztosítása szempontjából, olykor az ügynök szerepét betöltve a helyi fejlesztési koalícióban.

A beruházás teljes összege és az uniós támogatás

A „Szegregált városrészek regenerációja” projekt teljes költsége 1 900 000 EUR, ebből az EU Európai Regionális Fejlesztési Alapjának hozzájárulása 1 672 000 EUR a „Terület- és Településfejlesztési” operatív program keretén belül a 2014–2020-as programozási időszakban. A beruházás a „Társadalmi befogadás” prioritás keretébe tartozik.