Európai Bizottság
hu Magyar hu

Felújítják a 3-as metrót Budapesten

  • 22 November 2019

A budapesti 3-as metrót uniós társfinanszírozással felújítják. Javításokat végeznek a pályákon, a váltóknál, a megállók belsejében, valamint jobb akadálymentességet, áramellátást és telekommunikációs rendszereket biztosítanak, amelyek mind hozzájárulnak a gyorsabb, megbízhatóbb és biztonságosabb utazási élményhez az új, kényelmesebb és kellemesebb környezetben Közép-Magyarország utazói számára.

A sínpárokat és a sínleerősítéseket a teljes pályán kicserélik annak érdekében, hogy teljes mértékben integrált felépítmény jöhessen létre. A megállókba modern megvilágítást, mennyezetet és utastájékoztató rendszereket telepítenek, a felszíni épületeket és az utastereket pedig felújítják.

A biztonság érdekében a mechanikus alkatrészeket, mint például a hajtóműveket és az automata vonatvezérlési és -leállítási alkatrészeket (amelyek emberi hiba esetén automatikusan leállítják a vonatokat a balesetek megelőzése érdekében) is lecserélik. Felújítják azokat az automatikus vonatvezérlési berendezéseket, kijelzőket és sínáramköröket, amelyek a jelzőrendszerekbe kerülnek, következésképpen megjelennek az utastájékoztató képernyőkön.

Szélesebb körű akadálymentesség

A 3-as metró mentén 20 megálló található, és a projekt elindítása előtt a csökkent mozgásképességű személyek számára csak kettő volt hozzáférhető. A felújítás során további 11 megállót akadálymentesítenek.

Kötelezettségvállalásokat tettek arra vonatkozóan is, hogy 2023 végéig egy sor párhuzamos projekttel biztosítják az akadálymentességi szabványoknak való megfelelést a fennmaradó hét megállóban is. A jelenlegi projekt során konzultáltak a Mozgáskorlátozottak Egyesületeinek Országos Szövetségével (MEOSZ) és Budapest önkormányzatával. Ennek eredményeképpen a város önkormányzata finanszírozást biztosított a fennmaradó akadálymentesítési munkálatok számára.

A projekt egyéb elemei közé tartozik egy modern és egységes áramellátó rendszer, amely számos működési előnnyel rendelkezik, és várhatóan hosszú élettartama lesz. Új, integrált vasúti telekommunikációs rendszert is felszerelnek, lecserélve a 3-as metrón működő jelenlegi rendszert a műszaki követelményeknek való megfelelés és a szolgáltatás elvárt szintjének biztosítása érdekében.

Régi történet

A budapesti metró a világ egyik legrégebbi föld alatti rendszere, a kontinentális Európában pedig a legrégebbi. Ez az Európai Unió második legrégebb metrója a londoni után. Az 1-es metró vonalát 1896-ban nyitották meg: akkoriban 10 megállóval rendelkezett, és a Duna keleti oldalán kötötte össze Pest északi és keleti részét, a Vörösmarty tértől a központon át a Széchenyi fürdőig. Az útvonalát a Mexikói úti megállóval egészítették ki 1973-ban, és így most 4,4 km hosszú.

A 2-es metró a Budán lévő Déli pályaudvartól a Duna nyugati oldalán halad át a folyó alatt a városközpontig, onnan pedig a pesti oldalon halad tovább az Örs vezér teréig. A metrót 1970-ben adták át a nagyközönségnek, és 1972-ben bővítettek rajta. 11 megállóval rendelkezik, és 10,3 km hosszú.A hálózat legújabb tagja a 4-es metró, amelyet 2014-ben adtak át. A 10 megállóból és 7,4 km hosszú sínpályából álló metróvonal a budai Kelenföld vasútállomást köti össze a pesti Keleti pályaudvarral.

A 17,3 km hosszú 3-as metró a leghosszabb a négy közül. 1976-ban fejezték be, és 1980 és 1990 között négy alkalommal bővítettek rajta. A metró teljes mértékben a pesti oldalon halad észak–déli irányban, szinte párhuzamosan a Dunával Újpest-Központtól Kőbánya-Kispestig, és számos sűrűn frekventált központi kerületet köt össze. Naponta több mint fél millió ember veszi igénybe, és a felújításnak köszönhetően ez a szám mintegy 13 000-rel emeli a kapacitását.

 

A beruházás teljes összege és az uniós támogatás

„A 3-as metró felújítása” elnevezésű projekt teljes beruházási költsége 800 255 744 EUR, amelyből az Európai Unió Kohéziós Alapjának hozzájárulása 473 438 153 EUR az „Integrált közlekedés” operatív program keretén belül a 2014–2020-as programozási időszakban.