breadcrumb.ecName
hr Hrvatski

Pomoćnici u nastavi pridonose uključivanju osoba s poteškoćama u razvoju u Hrvatskoj

  • 10 June 2021

U okviru inicijative pod vodstvom lokalnih tijela 197 učenika s poteškoćama u razvoju dobilo je mogućnost pohađati osnovne i srednje škole u ruralnoj regiji Sjeverna Hrvatska. To je ostvareno u okviru projekta Baltazar zapošljavanjem 229 pomoćnika u nastavi, promicanjem prava djece na uključivo obrazovanje i jednake mogućnosti te poboljšanjem njihova emocionalnog zdravlja i socijalne integracije. U širem se smislu njihovom prisutnošću u lokalnim školama podiže svijest u javnosti o njihovim potrebama, izgrađuje se tolerantnije društvo koje pruža veću podršku.

Mogućnošću kvalitetnog obrazovanja ondje gdje žive osobe s poteškoćama u razvoju osiguravaju se bolja integracija i prilike za socijalizaciju s drugim učenicima izvan učionice i škole te financijska pomoć roditeljima tih učenika.

Vicko Mardešić, ravnatelj, Ministarstvo rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike

Projekt Baltazar proveden je u Krapinsko-zagorskoj županiji, a njime se djeci s poteškoćama pruža stalna i učinkovita podrška u školama na području gdje žive.

Pomoć u svladavanju gradiva i praktičan život u školi komponente su kojima se promiče uključivo obrazovanje. Roditelji i skrbnici ne moraju više daleko putovati kako bi svoju djecu vodili u posebne škole. Otvaranjem radnih mjesta pomoćnika u nastavi omogućilo se zapošljavanje nezaposlenih osoba, posebno žena.

Osjećaj pripadanja

Otprilike 6,5 % djece u županiji treba dodatnu podršku u obrazovanju, a taj je postotak veći od nacionalnog prosjeka.

Lokalna vlast, Hrvatski zavod za zapošljavanje i organizacije civilnog društva već financiraju pomoćnike u nastavi za djecu s poteškoćama u razvoju. Dodatna sredstva iz Europskog socijalnog fonda (ESF) omogućila su školama da programe sveobuhvatnije prilagode potrebama tih učenika.

Pomoćnici djeci pomažu u zadacima u učionici i aktivnostima kao što su hranjenje ili kretanje po školi.

Obitelji sada više nemaju trošak i stres odvođenja svoje djece u udaljene posebne ustanove. Budući da je županija uglavnom ruralna, te su škole često jako daleko. Ti se učenici mogu izvan učionice družiti sa svojim kolegama iz razreda što razvija njihovu neovisnost, osjećaj pripadanja i samopoštovanje.

Mogućnosti rasta

Premda je projekt Baltazar pretežito namijenjen djeci s poteškoćama u razvoju, njime se lokalnim nezaposlenim osobama, posebno ženama, pruža mogućnost rada na poslovima pomoćnika u nastavi. Time te osobe pridonose prihodima svojih obitelji i dobivaju osjećaj zadovoljstva zbog obavljanja društveno korisnog rada.

Krapinsko-zagorska županija učinila je mnogo da bi omogućila uključivo obrazovanje. Prije 2014., kad je pokrenut prvi projekt Baltazar, samo je 30 pomoćnika u nastavi bilo na raspolaganju za 713 učenika s poteškoćama u razvoju. Županija i njezini partneri – škole, razvojna agencija i gradske vlasti – proveli su u razdoblju od 2014. do 2021. s pomoću županijskih sredstava i sredstava iz ESF-a četiri projekta Baltazar kako bi osigurali pomoćnike u nastavi.

Korisnici

„Ne mogu ići u školu bez svoje pomoćnice u nastavi. Ona mi pomaže hvatati bilješke i pri hranjenju. Zamjenjuje moje ruke, ruke kojima se ne mogu koristiti. Bez njezine podrške bila bih izgubljena i nesretna, a uz njezinu pomoć postižem izvrsne rezultate. Mi smo tim!”

– učenica srednje škole

„Kada se radi s učenicima s poteškoćama u razvoju, riječ je o stvaranju pozitivnog ozračja, uzajamnom povjerenju i jednakim mogućnostima za sve sudionike obrazovnog procesa. Svakodnevan rad s potrebitom djecom potiče me na inovacije, preuzimanje inicijative i poboljšanje u svim područjima profesionalnog rada.”

– Robert Raužan Maloku, pomoćnik u nastavi

Ukupno ulaganje i financiranje EU-a

Ukupno ulaganje u projekt Baltazar iznosi 2 148 395 EUR, od kojih EU-ov Europski socijalni fond pridonosi s 2 148 395 EUR u sklopu operativnog programa Učinkoviti ljudski resursi za programsko razdoblje 2014. – 2020. Ulaganje pripada prioritetu Edukacija i osposobljavanje.