breadcrumb.ecName
hr Hrvatski

Obnova zajedničke secesijske baštine Srbije i Hrvatske

  • 20 February 2020

Projekt S.O.S. imao je za cilj unaprijediti očuvanje i upravljanje zajedničkom povijesnom i kulturnom baštinom u prekograničnom području Slavonije i Baranje u Hrvatskoj te Vojvodine u Srbiji, koja datira iz zajedničkog secesijskog razdoblja Austro-Ugarske Monarhije. Služi kao primjer promicanja upotrebe fondova EU-a za rekonstrukciju, obnovu i vrednovanje kulturne baštine i razvoj turizma.

Projekt je doveo do značajne popularizacije secesijske kulturne baštine u Osijeku. Rezultirao je nizom članaka u lokalnim i regionalnim novinama. Građani i turisti spremno su sudjelovali na lokalnim događanjima, a program pričanja priča naišao je na odlične reakcije.

Vesna Brezovac, S.O.S. članica projektnog tima, Grad Osijek

Projekt S.O.S., skraćeno od „Subotica Osijek Secession”, usredotočen je na zajedničku povijest i arhitektonski vizualni identitet Subotice u Srbiji i Osijeka u Hrvatskoj. Projektom su revitalizirane postojeće arhitektonske znamenitosti iz razdoblja secesije i razvijena turistička tematska ruta. 

Putujuće izložbe i turističke rute

Projektom je uspostavljeno nekoliko turističkih planova, s natpisima i interaktivnim zaslonima osjetljivima na dodir koji pružaju informacije o povijesnom razdoblju i sačuvanim znamenitostima. Zajednički su organizirani programi pričanja priča za posjetitelje i turiste, a osmišljeni su i suveniri i nakit s odgovarajućim motivima.

S ciljem promicanja nove tematske rute i podizanja razine svijesti o važnosti secesijskog razdoblja u regiji, u sklopu projekta organizirana je i putujuća izložba. Izložba je posjetila Osijek i Zagreb u Hrvatskoj; Pečuh, Kečkemet i Segedin u Mađarskoj; i Suboticu, Novi Sad i Beograd u Srbiji.

U sklopu projekta S.O.S. pripremljena su dva edukacijska modula za zaposlenike u sektorima kulture i turizma u oba grada, s ciljem unaprjeđenja njihovih vještina kulturnog upravljanja i prezentacije secesijske baštine.

Obnova znamenitosti

U Subotici, projektom je dan doprinos razradi projekta rekonstrukcije i obnove povijesne gradske vijećnice, jednog od najvažnijih kulturnih spomenika u državi koji datira s početka 20. stoljeća. Postupak obnove dokumentiran je kako bi poslužio kao temelj za razvoj, obnovu i turističko vrednovanje drugih arhitektonskih zdanja u regiji iz istog razdoblja.

U Osijeku je obnovljen park Sakuntala. Riječ je o važnom predstavniku secesije u urbanoj arhitekturi grada. Danas se u njemu nalazi 15 novih parkirališnih mjesta i novi vrtni paviljon. Obnovljene su sve električne i vodovodne instalacije, a ugrađen je i novi sustav javne rasvjete. Obnova parka dio je većeg projekta čiji je cilj uređenje gradske Secesijske avenije, u kojoj je smješteno više građevina iz tog vremenskog razdoblja.

Zajednička prošlost

I Srbija i Hrvatska dijele kulturnu i arhitektonsku povijest koja datira s kraja 19. i početka 20. stoljeća, kada je više dijelova obiju zemalja još uvijek bilo pod austrougarskom vlašću. U to je vrijeme nekoliko arhitekata s područja carstva započelo s gradnjom zgrada u umjetničkom stilu koji se naziva secesija. U slučaju Subotice, taj arhitektonski stil kombinira tradicionalne elemente pokreta Art Nouveau s mađarskom narodnom umjetnošću te orijentalnim oblicima i uzorcima. 

S druge strane, u Osijeku je nekoliko zgrada sagrađeno u stilu bečke secesije, slično načinu na koji su građene zgrade u austrijskom glavnom gradu.

Projektom S.O.S. poboljšana je vidljivost te vrijedne kulturne baštine kroz povezivanje tih dvaju gradova i njihov zajednički vizualni identitet. Zahvaljujući uspješnim naporima projekta u popularizaciji bogate regionalne kulturne baštine, to je prekogranično područje postalo privlačnije turistima. O rezultatima projekta također su opširno izvješćivali lokalni i regionalni mediji, što je dovelo do porasta broja posjetitelja u regiji.

Ukupno ulaganje i financiranje EU-a

Ukupno ulaganje u projekt „S.O.S. – Subotica Osijek Secession Tourist Route” iznosi 1 066 007 EUR, pri čemu EU-ov Europski fond za regionalni razvoj i Instrument za pretpristupnu pomoć II pridonose iznosom od 906 106 EUR u okviru programa Interreg IPA program prekogranične suradnje Hrvatska – Srbija za programsko razdoblje 2014. – 2020. Ulaganje pripada prioritetu „Radna mjesta, rast i ulaganja”.