breadcrumb.ecName
hr Hrvatski

Zaštita hrasta lužnjaka u pograničnoj regiji Mađarska-Hrvatska

  • 13 March 2019

Projektom je ostvarena suradnja između hrvatskih i mađarskih stručnjaka u sprječavanju gubitka staništa hrasta lužnjaka i drugog autohtonog drveća. Rad je uključivao prikupljanje podataka i analizu uvjeta u lokalnim šumama te provođenje mjera za zaustavljanje širenja invazivnih vrsta.

Najveći rezultat projekta bilo je obuzdavanje i suzbijanje invazivnih biljnih vrsta na projektnom području. Nadalje, razvili smo prilagodljive metode tretiranja koje se mogu uspješno upotrebljavati u borbi protiv čivitnjače. Tretiranje ne bi bilo moguće provesti u toj mjeri bez potpore EU-a. Sustav praćenja podzemnih voda od 60 mjernih točaka značajno je postignuće. Zahvaljujući toj modernoj tehnologiji, možemo profesionalno upravljati šumama zato što se njome podržava naš postupak donošenja odluka.

Miklós Szénási, Voditelj razvojnog i tehničkog odjela

Kako bi dobili informacije o svojem radu, projektni tim zakopao je 60 mjernih točaka u zemlju radi dobivanja podataka o kretanju podzemnih voda. Uspostavljena je mreža automatskih meteoroloških stanica radi prikupljanja podataka o razinama oborina s obje strane granice. Rezultati tih vježbi bit će dostupni na javno dostupnoj mrežnoj stranici http://oakprotection.eu/hr/ nakon dovršetka projekta u travnju 2019. 

Nova analiza

Podatci koje je prikupio hrvatski partner upotrijebljeni su u analizi šumskih uvjeta. Analizom su obuhvaćena pitanja poput vode i razvoja ekosustava hrasta. Informacije bi se mogle upotrebljavati za donošenje preporuka o uspostavi ekološkog alarmnog sustava i izradu planova za procjenu rizika poput poplava. Dugoročno gledano, te bi aktivnosti mogle utjecati na izgradnju niza kanala i ustava na tom području, čime bi se povećala vitalnost šuma i očuvala plodnost tla.

Borba protiv štetočina

Drugi ključni cilj projekta jest borba protiv invazivnih biljnih vrsta i vrsta drveća koji prijete hrastu lužnjaku i drugim autohtonim vrstama. Projektom se procjenjuju takve štetočine s obje strane granice. Ovaj je posao rezultirao suzbijanjem 155 hektara triju invazivnih vrsta – bagrem, čivitnjača, pajasen. Projektni tim izrađuje metodologiju za praćenje napretka autohtonih vrsta od uklanjanja neželjenih biljaka i drveća.

Nadalje, razvijena je i mobilna aplikacija kako bi se prikazala važnost pitanja obuhvaćenih projektom za dobrobit lokalnog stanovništva i turista. U zajedničkom obrazovnom osposobljavanju o projektu i događanjima povećanja razine svijesti sudjelovalo je ukupno 95 osoba. Objavljene su dvije studije zaštite okoliša.

Ukupno ulaganje i financiranje EU-a 

Ukupno ulaganje za projekt „Zaštita hrasta lužnjaka u pograničnom području” iznosi 638 644 EUR, od kojih Europski fond za regionalni razvoj pridonosi iznosom od 542 847 EUR u okviru Operativnog programa „Interreg V-A Program suradnje Mađarska-Hrvatska” za programsko razdoblje 2014. – 2020. Ulaganje pripada prioritetu „Okoliš i učinkovitost resursa”.