Euroopa Komisjon
et Eesti et

COOP: uued ettevõtlusvõimalused Eesti ja Läti ettevõtjatele

  • 12 April 2019

Korrapäraste võrgundusürituste ja seminaride abil aitab projekt COOP Eesti ning Läti põllumajandustootjatel, käsitöömüüjatel ja kauplejatel laiendada oma ettevõtteid piiriüleses piirkonnas.

Ühised üritused, näiteks seminarid ja õppereisid, toovad ettevõtjad pikaks ajaks kokku ning on hea alguspunkt teenuste-, turundus- ja müügialase koostöö tegemiseks ning uute tutvuste leidmisel.

Margus Timmo, Setomaa Liidu juhatuse esimees (juhtiv partner)

Parem keele- ja tehnikaoskus võimaldab kohalikel põllumajandustootjatel, käsitöömüüjatel ja muudel kauplejatel oma ettevõtteid uutele turgudele laiendada. See kehtib eriti piiriülestes piirkondades – nagu Eesti ja Läti – elavate inimeste kohta. Tehnoloogilisi ja turundusalaseid teadmisi ära kasutades saavad need ettevõtjad hõlpsalt oma kaupu ja teenuseid üle piiri müüa.

Selleks, et aidata Eesti ja Läti ettevõtjatel seda teha, keskendus ELi rahastatud projekt COOP piiriülese koostöö toetamisele.

Võrgustike loomine

Viimase aja trend on olla „localvore“ ehk vaid kohaliku toidu sööja ja ostja. Kuigi see on üldiselt kohalikele tootjatele kasulik, võib see takistada väikestel põllumajandustootjatel ja kauplejatel oma ettevõtteid laiendada. Seda seepärast, et sageli on mõiste „kohalik“ piiratud vaid kodulinna või maakonnaga. Mis saab aga kaugemal asuvast naaberkogukonnast? Või kohe piiri taga asuvast piirkonnast?

Sellistele küsimustele annab vastuse piiriülene võrgundus, mis on Eestis ja Lätis tegutsevatel väikeetevõtjatel selgelt puudulik. Kuna piiriülese koostöö jaoks on peamine vastastikune usaldus, tõi projekt COOP paljude ürituste, seminaride ja õppereiside abil kokku ettevõtjad ning maapiirkondade väikesed ja keskmise suurusega ettevõtjad. Osalejatele anti võimalus kohtuda sarnaselt meelestatud ettevõtjatega, luua kontakte ning õppida tundma teise piirkonna müügi ja turunduse parimaid tavasid.

Kokku korraldati 27 piiriülest üritust, mis meelitasid osa võtma 370 osalejat, nende hulgas peamiselt puuvilja-, liha-, piima- ja köögiviljatootjad ning käsitöömeistrid. Nende ürituste abil koostati projekti raames turundusbrošüür, mis toob esile 66 eri ettevõtja tooted ja teenused ning annab üldist teavet piiriüleses piirkonnas ettevõtlusega tegelemise kohta.

Kohaliku kestliku majanduse ülesehitamine 

Kuna maaelu areng sõltub palju ettevõtluse arendamisest ja töökohtade loomisest, on projektidel nagu COOP kohaliku kestliku majanduse ülesehitamisel tähtis roll. Osalt tänu projekti raames tehtud tegevusele on selles osalenud kohalikud ettevõtjad muutunud konkurentsivõimelisemateks, laiendanud äritegevust ja loonud uusi töökohti, tagades nii, et nende edust saaks kasu terve piirkond.

Kogumaksumus ja ELi fondidest rahastamine

Projekti „COOP local – Encouraging cross-border cooperation in local food and handicraft sector in border areas“ investeeringute summa on 338 756 eurot, millest ELi Euroopa Regionaalarengu Fondi panus oli 287 942 eurot programmiperioodi 2014–2020 „Interreg V-A – Eesti-Läti“ rakenduskava alusel. Investeering kuulub prioriteedi „ettevõtluse edendamine, uute ideede elluviimise aitamine“ alla.