breadcrumb.ecName

Obyvatelé chudších oblastí evropských měst získávají možnost ovlivnit místní rozvoj

  • 20 September 2020

Projekt Com.Unity.Lab si klade za cíl zlepšit způsob, jak se realizují plány udržitelného rozvoje měst v jejich částech, kde žijí občané, jež se potýkají s ekonomickými problémy. Děje se tak prostřednictvím přístupu „zdola nahoru“, pomocí tzv. společné správy (co-governance) v zúčastněných městech, což napomáhá místním úřadům k tomu, aby rozpoznali konkrétní potřeby na místní úrovni a co nejlépe využili přidělované veřejné zdroje.

Díky nástroji Bip/Zip se ukazuje síla a pozitivní dopady toho, když se občané zapojí do řešení nerovností ve městech. Nástroj pro komunitně vedený místní rozvoj (CLLD) ve městech může v evropských městech napomoci k budování mostů vůči občanům, kteří patří k nejvíce vyloučeným skupinám obyvatelstva a kteří se nacházejí mimo dosah strategií řízených a prosazovaných shora.

Rui Bochmann Franco, člen Městské rady v Lisabonu, předseda lisabonské sítě CLLD – Sdružení komunitně vedeného místního rozvoje v Lisabonu

Cílem projektu Urbact Transfer Network Com.Unity.Lab je replikovat strategii prioritních intervenčních čtvrtí a zón v Lisabonu, běžně známou pod portugalskou zkratkou Bip/Zip. Celkovým cílem je bojovat proti chudobě obyvatel ve městech a posílit postavení místních komunit prostřednictvím nástroje komunitně vedeného místního rozvoje (CLLD).

Lisabon je hlavním partnerem projektu; dále sem patří francouzské Lille, nizozemský Haag, polský Lublin, Ostrava v České republice, italské Bari, dánský Aalborg a Sofie v Bulharsku.

Podpora pro zapojení veřejnosti

Strategie CLLD podporuje zapojení veřejnosti v chudých čtvrtích s cílem snížit sociální, ekonomické, environmentální a městské vyloučení. Toho se dosahuje poskytnutím počátečního financování pro iniciativy zajišťované organizacemi v rámci místních komunit, dále prostřednictvím systému společné správy a specifického nástroje financování.

Na příkladu této strategie, která byla realizována v Lisabonu, se ukazuje síla a pozitivní dopady toho, když se občané zapojí do řešení nerovností ve městě a pomohou těm, kdo patří k vyloučeným skupinám obyvatelstva a kteří se nacházejí mimo dosah strategií řízených a prosazovaných shora.

Zlepšení v rámci místních komunit

Přínos, který mají opatření v oblasti rozvoje měst pro obyvatele daných lokalit, je nezpochybnitelný; patří sem obnova veřejných prostranství, zlepšení služeb, komunitní aktivity, prevence protispolečenského chování a obecná zlepšení v rámci místních komunit.

Projekt byl realizován v rámci programu Urbact, což je evropský program územní spolupráce, jehož cílem je podporovat udržitelný integrovaný rozvoj ve městech v celé Evropě. Zdroje a znalosti se zde využívají k tomu, aby města dosáhla zlepšení v pěti oblastech: veřejná správa, životní prostředí, začlenění, fyzický rozvoj měst a ekonomika.

Celková investice a financování EU

Celková investice do projektu „Com.Unity.Lab – posilování místního rozvoje“ je 600 000 EUR, přičemž Evropský fond pro regionální rozvoj EU přispívá částkou 461 250 EUR prostřednictvím operačního programu URBACT III na programové období 2014–2020.