Díky inovativní produkci je český výrobce klavírů konkurenceschopnější

Díky automatizovanému výrobnímu procesu a rozšířenému portfoliu hudebních nástrojů zní budoucnost tradičního českého výrobce klavírů ve vlastnictví jedné rodiny lépe než kdy dříve.

Další nástroje

 
Czech Piano manufacturer Petrof implemented a state-of-the-art, automated production process to maintain its competitive edge. ©Ministry of Regional Development/ Martina Wildtová Czech Piano manufacturer Petrof implemented a state-of-the-art, automated production process to maintain its competitive edge. ©Ministry of Regional Development/ Martina Wildtová

" Projekt pomohl společnosti Petrof modernizovat výrobní procesy a poskytovat tak zákazníkům nejnovější modely svých klavírů a pianin. Díky těmto výrobkům se výrobci PETROF podařilo vstoupit na nové trhy, kde nyní prodává modely nové i stávající. "

Martin Jenček, výkonný ředitel společnosti Petrof

Petrof v Hradci Králové je největším producentem akustických klavírů a pianin v Evropě. Klavíry jsou proslulé svým dílenským zpracováním a kvalitou a jsou vyváženy do více než 65 zemí.

Pro udržení této reputace společnost v roce 2017 vyvinula zcela novou řadu klavírů. Před uvedením pianin na trh však Petrof nejprve potřeboval aktualizovat své výrobní procesy. S podporou tohoto projektu financovaného EU Petrof úspěšně implementoval nejmodernější automatizovaný výrobní proces, který potřebuje k udržení své konkurenční výhody.

Řemeslná výroba a stroje

Petrof si vybudoval pověst do značné míry na tom, že jeho klavíry jsou vyráběny ručně. Bohužel v některých případech se ani ten nejpečlivější pracovník nedokáže vyrovnat přesnosti automatizované výroby. V případě klavírů má rozdíl v řádu desetin milimetru výrazný dopad na kvalitu zvuku nástroje.

Když tedy přišel čas na uvedení nové řady klavírů, musela společnost najít rovnováhu mezi přesností strojů a řemeslným zpracováním. Tento projekt proto vyžadoval inovativní modernizaci výrobních procesů společnosti.

Například historicky společnost používala tříosé počítačové číslicové řízení (CNC) pro hrubé obrábění dřevěných dílů a vrtání pro tvarování odlitků ze železa. Nahrazením těchto ručně ovládaných strojů moderními plně automatizovanými CNC stroji se poměr ručních a automatizovaných prací posunul ve prospěch těchto strojů. Výsledkem je, že celý výrobní proces byl zefektivněn a nové klavíry společnosti splňují standard kvality, pro kterou je Petrof známý.   

Rozšířené portfolio produktů

Kromě aktualizovaných výrobních procesů se v tomto projektu objevily také čtyři inovace produktů. Nový Ant. Petrof 275 a 225 představují pro společnost zcela nový směr. Patentovaný design klavírů a specifické technické vlastnosti dávají těmto nástrojům jedinečný zvuk. Díky tomu je společnost přesvědčena, že se jí otevřou nové trhy a zvýší se prodej.

Pianino P122 N2 představuje novou generaci hudebních nástrojů. Verze P122 N2 nabízí rezonanční desku, skříň a druhý příčník a nabízí vysoce kvalitní zvuk za dostupnou cenu. Naproti tomu verze 125 EGG má zcela nový design, vypadá jako vejce, a společnost PETROF věří, že zaujme vedoucí postavení v oblasti inovací.

Celkové investice a financování EU

Celková investice do projektu „Výrobní inovace ke zvýšení konkurenceschopnosti společnosti PETROF, spol. s.r.o.“ činí 388 626 EUR, přičemž Evropský fond pro regionální rozvoj EU přispívá částkou 136 019 EUR prostřednictvím operačního programu „Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost“ na programové období 2014–2020. Investice spadá do priority „Práce, růst a investice“.

Datum konceptu

26/08/2020