Pročitajte internetsku verziju
  JRC - Zajednički istraživački centar  

Science Flash For You

Hrvatska i služba Europske komisije za znanost i znanje

European Commission Logo
jrc_newsletter_banner_image_neuronal_58572_62220_63052

Pratite nas Facebook Science Hub | EU Science Hub Twitter

Novosti

U Hrvatskoj su se 2022. povećale emisije stakleničkih plinova iz prometnog sektora

Prema nedavno objavljenom izvješću o emisijama stakleničkih plinova iz svih svjetskih zemalja, emisije stakleničkih plinova u Hrvatskoj u 2022. ostale su na istoj razini kao i prethodne godine. Povećanje emisija u prometnom sektoru (+ 8 %) nadoknađeno je smanjenjem u energetskoj industriji (– 6 %) i iskorištavanju goriva (– 7 %). Ukupne emisije u zemlji smanjile su se za 29 % od 1990.

Od početka 21. stoljeća do 2019. emisije stakleničkih plinova bilježile su trend rasta uglavnom zbog povećanja emisija iz Kine i drugih gospodarstava u nastajanju. Zbog pandemije bolesti COVID-19 globalne emisije smanjile su se 2020. za 3,7 % u odnosu na razine iz 2019., čime je prekinut trend kontinuiranog rasta od više od deset godina. Međutim, globalne emisije stakleničkih plinova ponovno su počele rasti odmah nakon vrhunca pandemije.

Emisije 27 zemalja EU-a ostale su ispod razina otprije pandemije bolesti COVID-19, čime se nastavlja trend smanjenja koji traje desetljećima. Naime, emisije stakleničkih plinova u 27 država članica EU-a bile su 27,0 % niže nego 1990. te su činile 6,7 % globalnih emisija, što pokazuje i nagli pad u odnosu na 14,8 % 1990. godine.

Izvješće Zajedničkog istraživačkog centra sastavljeno je u suradnji s Međunarodnom agencijom za energiju (IEA). Temelji se na bazi podataka Europske komisije o emisijama za globalna atmosferska istraživanja (EDGAR).

Permalink
Stalna poveznica Glavni URL

Rasipanje hrane u Hrvatskoj znatno je ispod prosjeka EU-a

U Hrvatskoj se svake godine baci oko 70 kilograma hrane po stanovniku, što je znatno ispod prosjeka EU-a. Ta je brojka druga najniža među zemljama EU-a nakon Slovenije, prema podatcima Eurostata koje je Zajednički istraživački centar (JRC) upotrijebio u svojim nedavnim procjenama učinka smanjenja rasipanja hrane u EU-u.

U Hrvatskoj je 2021. bačeno oko 280 000 tona hrane, uglavnom iz privatnih kućanstava (oko 75 % ukupne količine).

U EU-u je 2020. bačeno u otpad gotovo 59 milijuna tona hrane. To je 131 kg bačene hrane po svakome od nas koji živimo u Europskoj uniji ili otprilike 10 % sve hrane koja se isporučuje restoranima, za prehrambene usluge, maloprodaju i kućanstva. Kućanstva u Europskoj uniji mogla bi u prosjeku uštedjeti 220–720 EUR godišnje smanjenjem rasipanja hrane. To bi značilo smanjenje dijela troškova za hranu u ukupnim troškovima kućanstava za više od 6 %.

Kućanstva su odgovorna za više od polovine cjelokupnog (53 %) rasipanja hrane u EU-u, nakon čega slijede prerađivački i proizvodni sektor (20 %), primarna proizvodnja (10 %), restorani i prehrambene usluge (9 %). Kad je riječ o tome što čini prehrambeni otpad u EU-u, najveći dio otpada su voće i povrće, koji čine 27 %, odnosno 20 %. Znatan udio imaju i žitarice (13 %), meso (10 %) i krumpir (10 %).

Permalink
Stalna poveznica Glavni URL

Nadzorna ploča EU-a za turizam uključuje podatke za sve hrvatske regije

Kvaliteta vode za kupanje u dubrovačko-neretvanskoj regiji i dalje je izvrsna tijekom godina, prema podatcima predstavljenima na ažuriranoj nadzornoj ploči EU-a za turizam, koja pruža uvid u učinak i trenutačno stanje te industrije i podupire prijelaz na zeleniji i digitalniji turizam za sva područja u Europi.

Novi statistički podatci o turizmu u EU-u upućuju na to da je u 2022. potražnja u turizmu već bila na razini od gotovo 96 % one u 2019. To u prosjeku pokazuje gotovo potpuni oporavak za EU, a zemlje kao što su Belgija, Danska, Francuska, Irska i Nizozemska čak su premašile razine prije pandemije. Međutim, oporavak u istočnoeuropskim turističkim odredištima bio je sporiji, možda i zbog rata u Ukrajini.

Nadzorna ploča EU-a za turizam interaktivni je alat koji pruža statističke podatke i pokazatelje relevantne za turističke politike. Nadzornu ploču EU-a za turizam, koja je pokrenuta u listopadu 2022., razvili su JRC i Glavna uprava za unutarnje tržište, industriju, poduzetništvo te male i srednje poduzetnike u suradnji s Eurostatom, na zahtjev država članica EU-a.

Permalink
Stalna poveznica Glavni URL

U Hrvatskoj 25 % slučajeva raka među ženama čini rak dojke

Prema procjenama učestalosti i smrtnosti raka koje su nedavno objavljene u Europskom informacijskom sustavu o raku kojim upravlja JRC, u Hrvatskoj je 2022. zabilježeno oko 27 500 novih slučajeva raka.

Najčešća vrsta raka među ženama u Hrvatskoj bila je rak dojke (25 %), dok je među muškarcima to bio rak prostate (22 %). Oko 13 700 osoba umrlo je od raka u Hrvatskoj, gdje su rak dušnika, bronha i pluća bili najsmrtonosnija tipologija za mušku populaciju (više od 25 %).

Broj novih slučajeva raka povećao se za 2,3 % u odnosu na 2020. te je 2022. dosegnuo 2,74 milijuna u Europskoj uniji. Slično tome, prema procjenama Europske komisije sadržanima u ECIS-u, broj smrtnih slučajeva od raka povećao se za 2,4 % u odnosu na 2020. Procjene za države članice EU-a iz 2022. pokazuju da se očekuje da će 31 % muškaraca i 25 % žena primiti dijagnozu raka prije nego što navrše 75 godina. Procjenjuje se da će 14 % muškaraca i 9 % žena umrijeti od raka prije nego što navrše 75 godina. Procjenjuje se da su četiri najčešća uzroka smrti u EU-u rak pluća (19,5 % svih smrtnih slučajeva od raka), nakon čega slijede rak debelog crijeva (12,3 %), rak dojke (7,5 %) i rak gušterače (7,4 %).

Permalink
Stalna poveznica Glavni URL

Hrvatska napreduje u području digitalnih vještina

Iako Hrvatska napreduje u području digitalnih vještina te otprilike 63 % osoba ima barem osnovne digitalne vještine i uspješnost iznad prosjeka EU-a od 54 %, prema prvom izvješću o situaciji u digitalnom desetljeću potrebno je uložiti dodatne napore u povećanje broja stručnjaka za IKT.

Udio stručnjaka za IKT u ukupnoj zaposlenosti ispod je prosjeka EU-a (3,7 % u odnosu na 4,6 %). Nadalje, udio žena među stručnjacima za IKT iznosi 14,5 %, što je među najnižima u EU-u i znatno je ispod prosjeka EU-a od 18,9 %.

U izvješću se razmatra napredak EU-a prema uspješnoj digitalnoj transformaciji kako je utvrđeno u programu politike za digitalno desetljeće za 2030. U ovom se izvješću ističe potreba za ubrzanjem i produbljivanjem zajedničkih napora, među ostalim s pomoću mjera politike i ulaganjem u digitalne tehnologije, vještine i infrastrukture. Zajednički istraživački centar (JRC) znatno je pridonio tom postupku praćenja u okviru svojih aktivnosti za potporu i oblikovanje digitalne tranzicije. Objavio je tri izvješća u kojima se navode metodologije, nalazi i podatci kojima se podupire ostvarivanje ciljeva za 2030. na europskoj i nacionalnoj razini.

Permalink
Stalna poveznica Glavni URL

JRC otvara svoju istraživačku infrastrukturu vanjskim partnerima

JRC otvara pristup svojim istraživačkim infrastrukturama u području karakterizacije aktinida nuklearnog goriva, procjene ekoloških i mehaničkih materijala te strukturne procjene za proučavanje materijala i strukturnih komponenti za vrlo brza dinamička opterećenja.

Nedavno je objavljeno sedam poziva na podnošenje prijedloga koji su otvoreni vanjskim partnerima za pristup laboratorijima za korisnike aktinida (ACTUSLAB, „Actinide User Laboratories”), procjenu ekoloških i mehaničkih materijala (EMMA) i Hopkinsonovu polugu za strukturne procjene (ELSA). Rokovi za sudjelovanje u pozivima obuhvaćaju razdoblje od 29. veljače do 3. ožujka 2024.

U okviru svojeg programa za otvoreni pristup istraživačkim infrastrukturama JRC vodećim istraživačima iz cijele Europe i izvan nje omogućuje pristup svojim vrhunskim objektima i laboratorijima, čime se omogućuju najsuvremenija eksperimentalna istraživanja, suradnja i izgradnja kapaciteta s europskom dimenzijom.

Permalink
Stalna poveznica Glavni URL
SeeAlso
Vidi također Brošura o istraživačkim infrastruktur...
Science Flash for You je institucijski informativni bilten Zajedničkog istraživačkog centra (JRC), službe Europske komisije za znanost i znanje.
Ako vam je ovaj bilten proslijeđen, a htjeli biste ga primati izravno, pretplatite se ovdje. | Pretplatu možete otkazati na svojem profilu ili slanjem poruke na sljedeću e-adresu: JRC-INSTITUTIONAL-COMM@ec.europa.eu.
Ako želite primati više novosti od JRC-a, kliknite ovdje.
Europska komisija obvezuje se štititi osobne podatke. Svi osobni podaci obrađuju se u skladu s Uredbom (EU) 2018/1725. Pročitajte Izjavu o zaštiti osobnih podataka.