Прочетете онлайн версията
  JRC - Съвместен изследователски център  

Science Flash For You

България и Службата на Европейската комисия за наука и знания

European Commission Logo
jrc_newsletter_banner_image_neuronal_58572_62220_63052

Следвайте ни Facebook Science Hub | EU Science Hub Twitter

Новини
През 2021 г. е било регистрирано увеличение на емисиите на CO₂ в България

През 2021 г. емисиите на CO₂ в България са нараснали с 15 % в сравнение с предходната година — това сочи изготвеният през 2022 г. и публикуван неотдавна доклад относно емисиите на CO₂ във всички държави по света, данните за който са събрани от JRC , Международната агенция по енергетика и Нидерландската агенция за оценка на околната среда.

Най-голям ръст е бил регистриран в енергийния сектор (+ 24 %).

В доклада се посочва, че през 2021 г. глобалните емисии на CO₂ от изкопаеми горива са се увеличили с 5,3 % в сравнение с 2020 г., като почти са достигнали равнищата от 2019 г., т.е. отпреди пандемията. През 2021 г. общите емисии на CO₂ от изкопаеми горива в ЕС са нараснали с 6,5 %. Това увеличение обаче представлява едва половината от намалението, отбелязано между 2019 г. и 2020 г. (- 10,8 %). Следователно между 2021 г. и 2019 г. емисиите на ЕС-27 са намалели с 5 % , с което низходящата тенденция се е запазила.

В годините преди този период ЕС е постигнал най-значителното относително намаление на емисиите на парникови газове в сравнение с другите големи производители на емисии. През 2021 г. емисиите на CO₂ от изкопаеми горива в ЕС-27 са били с 27,3 % по-ниски, отколкото през 1990 г., като делът на Съюза в световните емисии също е намалял — от 16,8 % през 1990 г. на 7,3 % през 2021 г.

Поддържаната от JRC база данни за емисиите за изследвания на атмосферата в световен мащаб (EDGAR)  включва данни от 1970 г. до 2021 г. Тя допълва националните инвентаризации и доклади, изготвени от страните по Парижкото споразумение относно изменението на климата, и може да предостави информация за общите тенденции в емисиите за всички държави, както се изисква съгласно Рамковата конвенция на ООН по изменението на климата (РКООНИК).

Permalink
Постоянна връзка
Условия на предупреждение за суша в черноморските региони

Показателите на Обсерваторията за глобалната суша към JRC от февруари 2023 г. отчитат условия на предупреждение за суша в редица места по черноморските региони на Румъния и България, както и на повечето средиземноморски острови, в Южна Испания, Франция, Ирландия, Северна Италия и Гърция.

Прогнозите показват по-топла от обичайната за сезона пролет в Европа, докато прогнозите за валежи се характеризират с по-голяма пространствена променливост и несигурност според неотдавнашния доклад относно сушите в Европа, изготвен от Обсерваторията на JRC в рамките на системата за управление на извънредни ситуации по програма „Коперник“ (CEMS). Тъй като съществува значителен риск този сезон да бъде от решаващо значение за водните ресурси, е необходимо да се извършва внимателно наблюдение и да се изготвят подходящи планове за използване на водата.

На сайта на обсерваторията е публикувана важна информация за сушите, като например карти с показатели, получени от различни източници на данни (измервания на валежи, спътникови измервания, моделирано съдържание на влага в почвата и др.).

Permalink
Постоянна връзка
SeeAlso
Вижте също European Drought Observatory
Информационното табло за почвите на JRC показва критични резултати в някои български региони

Органичният въглерод в почвата е от решаващо значение за осигуряването на множество екосистемни услуги. В някои български региони обаче този показател за състоянието на почвите отчита отрицателни резултати. Приетото равнище за почви в добро състояние по този показател е 60 %, като в Северозападния район то е 94,27 %, в Южния централен район — 94,81 %, а в Северния централен район — 93,26 %.

Нивата на органичния въглерод в почвата варират значително в зависимост от редица фактори — по-специално вида на почвата и климата. Поради това е трудно да бъде намерен показател за органичния въглерод в почвата, който да е валиден за всички почви и видове климат. Съгласно показателите за деградация на почвите, включени в информационното табло на ЕС за състоянието на почвите, се приема, че дадена почва е в недобро състояние, ако разликата до максимално допустимото съдържание на органичен въглерод е над 60 % от текущите нива.

В информационното табло се показва местоположението на почвите в недобро състояние  в ЕС и се прави приблизително изчисление на техния обхват, като също така се поясняват процесите, причинили тази деградация. Неотдавна тo беше включено в Обсерваторията на ЕС за почвите, разработена и ръководена от JRC.

Според информационното табло делът на почвите в недобро състояние в ЕС е изненадващо висок — 61 %, като по-голямата част от тях са подложени на повече от един вид деградация. Информационното табло на ЕС за състоянието на почвите се основава на набор от 15 показателя за процесите на деградация на почвите, които обхващат девет теми: ерозия на почвата, замърсяване на почвата, хранителни вещества, загуба на органичен въглерод в почвата, загуба на биологично разнообразие на почвата, уплътняване на почвата, засоляване на почвата, загуба на органични почви и запечатване на почвата.

Permalink
Постоянна връзка
SeeAlso
Вижте също EU Soil Dashboard
С режима на JRC за картографиране на риска и възстановяване беше оказана подкрепа за българските органи при усилията им за справяне с последиците от наводнението в Карлово

Беше задействан стандартът за риска и възстановяване на системата за управление на извънредни ситуации по програма „Коперник“ (CEMS), за да се анализира наводнението, настъпило между 2 и 5 септември 2022 г. в селата Богдан и Каравелово в община Карлово.

Проливните дъждове предизвикаха преливане на реки и потоци, което доведе до наводняване на няколко села в област Пловдив, включително Богдан, Розино, Каравелово, Столетово, Песнопой и Трилистник, като в някои райони дълбочината на водата достигна между 1,5  и 2 метра.

Репортажи от местни медии показват, че в един момент цялото село Богдан е било под вода поради скъсана дига по поречието на река Стряма. Най-малко 200 жилища в областта понесоха щети или бяха разрушени, а районът беше оставен без електричество и питейна вода поради повредена инфраструктура. Пораженията засегнаха мостове и пътища, поради което някои села бяха изолирани. Бяха използвани военни хеликоптери, за да бъде осигурена хуманитарна помощ и да бъдат спасени хора. В Каравелово и Богдан 36 души бяха спасени с лодки и различни алпинистки техники.

За да се осигури времеви анализ на наводнението, беше възприет подход на хидравлично моделиране, чиято цел беше да се изготви приблизителна оценка на максималния размер на наводнението, максималната дълбочина на водата и развитието на наводнението във времето.

Услугата за управление на извънредни ситуации (CEMS) е една от шестте основни услуги на програмата на Европейския съюз за наблюдение на Земята „Коперник“. Тя предоставя геоинформация, която се получава предимно от спътникови изображения и която е от полза при управлението на бедствия. JRC отговаря за CEMS и изпълнява част от нея чрез договори за услуги с европейската промишленост и академичните среди.

Permalink
Постоянна връзка
Данните на JRC относно суровините в България са в подкрепа на Европейския законодателен акт за суровините от критично значение

Докладът за България на Информационната система за суровините (RMIS) на JRC е един от съпътстващите документи към последното проучване на JRC, озаглавено „Анализ на веригата на доставките и прогноза за търсенето на материали в стратегическите технологии и сектори в ЕС“.

Наскоро преработената RMIS съдържа информация както за първичните суровини (получени от добив), така и за вторичните суровини (например от рециклиране). Тя предоставя на всички държави — членки на ЕС, данни за конкретни суровини, държави, както и относно различни сектори и технологии. Тези данни са в подкрепа на Европейския законодателен акт за суровините от критично значение, представен неотдавна от Европейската комисия.

За да може Европейският съюз да постигне амбициозните цели, които си е поставил за енергийния и цифровия преход, и своята програма в областта на отбраната и космическото пространство, той се нуждае от непрекъснат достъп до суровини от критично значение и до много продукти, които ги съдържат. Европа може още сега да предприеме действия, за да избегне зависимостта от отделни държави по отношение на тези суровини.

Последното изследване на JRC включва анализи както на предлагането, така и на настоящото и бъдещото търсене. Очаква се търсенето на суровини, които са от решаващо значение за екологичния и цифровия преход, да нарасне значително. В изследването се представя систематичен анализ на цялостните вериги за създаване на стойност — от суровините и преработените материали до компонентите, сглобките и системите — за 15 ключови технологии в пет стратегически сектора: енергия от възобновяеми източници, електромобилност, цифрова и авиокосмическа промишленост/отбрана.

Permalink
Постоянна връзка
SeeAlso
Вижте също EU Raw Materials Information System
Демографски и миграционни тенденции в България

Изготвеният от JRC атлас на миграцията показва, че между 2014 г. и 2022 г. населението на България е намаляло с почти 6 % — от 7 246 000 на 6 839 000 жители. Както е видно от графиката, от 2014 г. насам в България се наблюдава увеличаване на коефициента както на нетната емиграция, така и на нетната имиграция.

Броят на емигрантите е значително по-висок от броя на имигрантите, като тази тенденция беше нарушена от избухналата през 2020 г. пандемия.

През последните две години в България са се установили повече хора, отколкото са я напуснали. По-специално през 2020 г. е бил отбелязан рязък спад в броя на емигрантите (от 39 941 през 2019 г. на 6 649 през 2020 г.), докато броят на имигрантите е останал висок. През 2021 г. коефициентът на нетна миграция е останал положителен, като в страната са се установили общо 39 461 души, а са я напуснали 26 755 души. Около 70 % от всички имигранти през 2021 г. са с произход от други държави — членки на ЕС.

Атласът на миграцията се публикува от Центъра за знания в областта на миграцията и демографията към Европейската комисия. Той представлява онлайн референтен инструмент, който дава ориентири за създателите на политики, специалистите и широката общественост в сложната материя на миграцията. Атласът, който е свободно достъпен в интернет, предоставя бърз достъп до всеобхватен набор от данни и знания за миграцията, представени с най-големи демографски подробности — изчерпателна информация, обхващаща от равнището на бедност сред децата до издаването на разрешения за пребиваване за първи път с разбивка по националности и години.

Permalink
Постоянна връзка
Science Flash for You е инструмент за комуникация на Съвместния изследователски център (JRC), службата на Европейската комисия за наука и знания
Ако този бюлетин ви е бил препратен, а желаете да го получавате директно, можете да се абонирате тук. | Можете да прекратите абонамента си, като отидете във Вашия профил, или като се свържете с нас на адрес: JRC-INSTITUTIONAL-COMM@ec.europa.eu
Ако желаете да получавате повече новини от JRC, щракнете тук.
Европейската комисия е поела ангажимент за защита на личните данни. Всички лични данни се обработват в съответствие с Регламент (ЕС) 2018/1725. Моля, прочетете декларацията за поверителност