Olvassa el az online változatot
  Közös Kutatóközpont  

Science Flash for You – Magyarország

Magyarország és Az Európai Bizottság tudományos szolgálata és tudásközpontja

European Commission Logo
banner flash

Kövessen bennünket! | Kövessen bennünket Facebook Science Hub | none EU Science Hub Twitter

Hírek
Középpontban a magyarországi biogazdaság

Magyarországon folyamatban van egy nemzeti biogazdasági stratégia kidolgozása. A biogazdasággal kapcsolatos egyes fogalmi elemek megjelennek más nemzeti stratégiákban, valamint a területi stratégiákban és programokban is. Emellett Magyarország más közép- és kelet-európai országokkal együtt részt vesz a BIOEAST biogazdasági kezdeményezésben.

Az uniós források felhasználásával kapcsolatos stratégiai dokumentumok a körforgásos gazdaság szempontjaihoz, valamint az éghajlatváltozás mérséklésére és az ahhoz való alkalmazkodásra irányuló erőfeszítésekhez kapcsolódóan említik meg a biogazdaságot. Regionális szinten tíz magyar régió bizonyos mértékig beépítette területfejlesztési stratégiájába a biogazdaságot, főként a mezőgazdasági biomassza és a települési hulladék felhasználására összpontosítva.

A JRC nemrégiben elkészült, „Bioeconomy strategy development in EU regions” [A biogazdasági stratégia fejlesztése az EU régióiban] című tanulmánya feltérképezi az uniós régiók által az ágazatban elért eredményeket. A jelentés az Európai Bizottság biogazdasági tudásközpontjának tevékenységi körébe tartozik; a szóban forgó tudásközpontot a JRC működteti az uniós biogazdasági stratégia végrehajtásával összefüggésben.

A regionális biogazdasági stratégiák elengedhetetlenek a vidéki és a part menti területek megélhetésének javításához, a természeti erőforrások fenntartható kezeléséhez és az uniós régiók földrajzi, éghajlati, gazdasági és politikai sajátosságainak maximális kiaknázásához, hozzájárulva ezáltal az európai zöld megállapodásban előirányzott zöld és méltányos átálláshoz.

Permalink
Állandó link Fő URL
SeeAlso
Kapcsolódó weboldalak A biogazdasági stratégia fejlesztése ...
A JRC Kopernikusz veszélyhelyzet-kezelési szolgáltatása támogatta a magyar hatóságokat egy Pest megyei tűzeset kezelésében

2022 augusztusában a magyar hatóságok egy Pest megyében bekövetkezett tűzesetet követően kérték a Kopernikusz veszélyhelyzet-kezelési szolgáltatás (a továbbiakban: a CEMS) gyorstérképezési szolgáltatásának aktiválását. A katasztrófavédelem beavatkozó erőinek és a honvédségnek 3 nap alatt sikerült eloltaniuk a nagy kiterjedésű tüzet, amely addigra már 1800 hektárt érintett.

Az Örkény város közelében leégett terület augusztus 25-i értékelése

Az átfogó kárfelmérés és a terület nehéz megközelíthetősége miatt az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság Központi Főügyelete kérte a leégett terület kiterjedésének és az infrastrukturális károknak a felmérését.

Augusztus 22-én megkezdődött az aktiválás, és sor került egy körülbelül 50 km2-es terület vizsgálatára. Augusztus 25-én szert lehetett tenni egy felhőmentes optikai műholdfelvételre. Mindössze 4 órával a felvétel beszerzése után a magyar hatóságok a CEMS révén hozzájutottak egy olyan térképhez, amely bemutatta a tűz kiterjedését, és tartalmazta a földterületen és a közlekedési infrastruktúrában bekövetkezett károk felmérését. Összesen 670 hektár – főként legelők – leégését tárták fel.

A CEMS egyike az európai uniós Kopernikusz Föld-megfigyelési program hat alapvető szolgáltatásának. Elsősorban műholdfelvételekből származó geoinformációkat szolgáltat a katasztrófavédelemben részt vevő szereplők támogatására. A JRC felelős a CEMS-ért és egy részének az európai iparral és a tudományos körökkel kötött szolgáltatási szerződések révén történő végrehajtásáért. Többek között lekérhető térképkészítési szolgáltatásokat kínál, amelyek geoinformációkat nyújtanak a világ bármely pontján előforduló vagy bekövetkezett kiválasztott katasztrófákról.

Permalink
Állandó link Fő URL
A késedelmes indulást követően helyreállt a magyarországi rizsszezon

Magyarországon a június 1. és augusztus 15. közötti időszakban forró és rendkívül száraz időjárási viszonyok uralkodtak, a teljes csapadékmennyiség mindössze 35 mm volt a 135 mm-es átlaghoz képest. A 36 °C-os maximális napi hőmérséklet problémákat okozott a rizs virágzásában és a szemképződésben.

A rizsre vonatkozó terméshozam-előrejelzést lefelé módosították, amint arról a JRC MARS hírlevelének szeptemberi kiadása beszámolt, amely külön részben foglalkozott a rizzsel.

A JRC MARS (A mezőgazdasági erőforrások nyomon követése) hírlevelének célja, hogy időszerű, független és jó minőségű információkat szolgáltasson az EU-n belüli növénytermesztési körülményekről és a mennyiségi terméshozam-előrejelzésekről, támogassa a megalapozott szakpolitikai beavatkozásokat, és hozzájáruljon a piaci információk átláthatóságához.

Permalink
Állandó link Fő URL
A 2021. évi tűzszezon Magyarországon

2021-ben nyolc tűz során összesen 573 hektár földterület égett le Magyarországon. A JRC által nemrégiben közzétett, az európai, közel-keleti és észak-afrikai erdőtüzekről szóló 2021. évi előzetes jelentésben szereplő, a JRC európai erdőtűz-információs rendszerének (EFFIS) alkalmazásával készített feltérképezés szerint gyakorlatilag az összes kár júliusban és szeptemberben következett be.

A 2000. év – az EFFIS nyilvántartásainak kezdete – óta 2021 volt a második legrosszabb erdőtűzszezon az Európai Unióban. A 2021-es károkat csak a 2017. éviek múlták felül, amikor az EU-ban több mint 1 millió hektár égett le. A 2021-ben leégett teljes terület – félmillió hektár – 20%-a védett „Natura 2000” területeket érintett, különösen Olaszországban és Spanyolországban. A 2022-es tűzszezon hosszan tartó aszállyal kezdődött Dél-Európában, és az ebből eredő körülmények már számos idő előtti tűzesetet okoztak.

A Közös Kutatóközpont az EFFIS fejlesztése és működtetése révén kulcsfontosságú hozzájárulást nyújt Európában és világszerte az erdőtüzek okozta katasztrófák kockázatának csökkentéséhez. Augusztusban páneurópai kockázatértékelést tettek közzé az erdőtüzekre vonatkozóan, azzal a céllal, hogy összhangba hozzák egymással a különböző országok által alkalmazott korábbi megközelítéseket, lehetővé téve az európai országok és régiók közötti összehasonlítható értékelést. Ez a harmonizált módszer támogatni fogja az EU-t és tagállamait az emberéletek és természeti környezetük védelmében azáltal, hogy javítja a megelőzési, felkészültségi és határokon átnyúló tűzoltási intézkedések tervezését és összehangolását.

Permalink
Állandó link Fő URL
SeeAlso
Kapcsolódó weboldalak Fire Risk Assessment
A JRC „magányos helyekről” szóló jelentése távoli területeket és elnéptelenedést észlel Magyarországon

Magyarország – Csehországgal, Szlovákiával, Spanyolországgal, Franciaországgal és Görögországgal együtt – egyike azoknak az uniós országoknak, ahol a legnagyobb mértékű a területi elszigeteltség, amint arról a JRC „New perspectives on territorial disparities” [A területi egyenlőtlenségekkel kapcsolatos új perspektívák] című, magányos helyekről szóló új jelentése is beszámol.

A távoli régiókban élők aránya Magyarországon, valamint Lettországban, Görögországban, Horvátországban, Finnországban és Svédországban a legmagasabb (20% és 34% közötti). A távoli régiókban a lakosság mintegy 30%-a olyan vidéken él, ahol elnéptelenedés volt tapasztalható. Egyes országok – köztük Magyarország is – jelentős elnéptelenedési folyamaton mentek keresztül, amely szinte minden régiót érintett, némelyikük esetében −2,5%-os éves növekedési rátával.

A 27 tagú EU-ban az összes régió közel 17%-a minősül távolinak. A távoli területek az EU területének közel felét teszik ki, és 37 millió ember otthonaként szolgálnak. E területek gyakran válnak olyan vidékekké, amelyeket a JRC jelentése „magányos helyekként” határoz meg, és ahol nem kielégítőek a helyi szolgáltatások, a megközelíthetőség vagy az összekapcsoltság. A megnevezés demográfiai, gazdasági, társadalmi és infrastrukturális szempontból tükrözi az érintett helyek helyzetét és kapcsolatait. A jelentés Európa-szerte 1200 olyan, „magányos helynek” minősíthető települést jelöl meg, ahol előfordulhat elnéptelenedés, rossz virtuális összekapcsoltság, a szolgáltatások még városokon belül is csekély mértékű változatossága vagy a hátrányos helyzetű csoportok mobilitásszegénysége.

Permalink
Állandó link Fő URL
A magyar tanárok együttműködnek a JRC-vel az inkluzív oktatás terén

„Stories that Move” [Megindító történetek] a neve annak a projektnek, amelynek keretében magyarországi tanárok együtt dolgoznak német, osztrák, lengyel, szlovák, spanyol, holland és ukrán kollégáikkal annak érdekében, hogy a folyamatos szakmai továbbképzést szolgáló online tananyagot dolgozzanak ki a tanárok számára szerte Európában. A projekt a JRC „INNO4DIV” elnevezésű kezdeményezésének részét képezi, amelynek célja a tanárok inkluzív oktatással kapcsolatos oktatási igényeinek erősítése a sokféleség összefüggésében.

Kezeli azt a problémát, hogy a tanárok az osztálytermeken belüli növekvő sokszínűség közepette híján vannak az interkulturális kompetenciának. A kapcsolódó jelentés 21 olyan innovatív bevált gyakorlatot emel ki, amelyek sikeresen küszöbölték ki a tanárok interkulturális kompetenciájának fejlesztése előtt álló akadályokat. Ez különösen fontos ahhoz, hogy a tanárok hozzájárulhassanak az uniós társadalmi identitás kialakításához, mivel az EU a kultúrák olvasztótégelye. Az INNOD4DIV projekt a „kulturális sokszínűséget” az emberi sokszínűség összefüggésében, nem pedig a migránsok, etnikai kisebbségek vagy más kisebbségi csoportok képviseleteként állítja előtérbe.

Permalink
Állandó link Fő URL
A Science Flash for You a Közös Kutatóközpont(JRC), az Európai Bizottság tudományos szolgálatának és tudásközpontjának intézményi kommunikációs eszköze. Ha ezt a hírlevelet továbbították Önnek és szeretné közvetlenül megkapni, kérjük iratkozzon fel itt. | Leiratkozhat Saját Profilján vagy ha felveszi velünk a kapcsolatot a JRC-INSTITUTIONAL-COMM@ec.europa.eu címen. Ha további híreket szeretne kapni a JRC-től, kattintson ide.