Pročitajte internetsku verziju
  JRC - Zajednički istraživački centar  

Science Flash For You

Hrvatska i služba Europske komisije za znanost i znanje

European Commission Logo
Header Image

Pratite nas | Pratite nas Facebook Science Hub | none EU Science Hub Twitter

Novosti
Povjerenica Gabriel i JRC podupiru znanstvenu suradnju s Ukrajinom

Nekoliko dana nakon početka ruske vojne agresije na Ukrajinu europska povjerenica za inovacije, istraživanje, kulturu, obrazovanje i mlade Mariya Gabriel u izjavi o istraživanju ponovno je istaknula svoju predanost nastavku znanstvene suradnje s Ukrajinom.

Izjavila je da je ruska vojna agresija napad na temeljne vrijednosti slobode, demokracije i samoodređenja, na kojima počivaju kulturno izražavanje, akademska i znanstvena sloboda i znanstvena suradnja. Povjerenica je objavila i da je odlučeno obustaviti daljnje projekte suradnje s ruskim subjektima.

Početkom ožujka Europska komisija obustavila je suradnju s Rusijom u području istraživanja i inovacija. Komisija neće sklapati nove ugovore ni nove sporazume s ruskim organizacijama u okviru programa Obzor Europa. Komisija ujedno obustavlja plaćanja ruskim subjektima na temelju postojećih ugovora.

JRC nastoji doprinijeti potpori koju Komisija pruža ukrajinskoj znanstvenoj zajednici. Podupire relevantne službe Komisije, uključujući kabinet predsjednice Ursule von der Leyen, u nekoliko područja rada povezanog s Ukrajinom, kao što su krizna koordinacija i humanitarna pomoć, energetika, kemijske, biološke, radiološke i nuklearne (KBRD) prijetnje, utjecaj na gospodarstvo, sankcije, kiberpripravnost/hibridne prijetnje, potpora javnom mišljenju i izgradnja demokracije.

Permalink
Stalna poveznica Glavni URL
JRC-ov novi atlas čestica PM2,5 u gradovima pokazuje stanje kvalitete zraka u Zagrebu

Na koncentraciju sitnih lebdećih čestica (PM2,5) u Zagrebu posebno utječe stambeni sektor. Iz njega u Zagrebu potječe 38 % emisija onečišćujućih tvari, a u gradovima EU-a u prosjeku samo 13 %.

Novi JRC-ov atlas kvalitete zraka prikazuje glavne kategorije izvora emisija čestica PM2,5 za 150 europskih gradova, među kojima je i Zagreb.

Čestice PM2,5 uključuju izravno ispuštenu prašinu, dim, čađu, pelud i čestice tla te čestice koje nastaju izravno u atmosferi. Te čestice štete zdravlju. Procjenjuje se da su 2019. bile uzrok oko 307 000 slučajeva preuranjene smrti u EU-u.

U atlasu se detaljno prikazuje utjecaj prometa, poljoprivrede, industrije, grijanja stambenih objekata i pomorskog prometa na onečišćenje česticama PM2,5. Pojašnjava se i uloga koju gradovi, regije, države članice i EU mogu imati u smanjenju onečišćenja zraka jer su za pripremu djelotvornih planova za kvalitetu zraka bitne lokalne okolnosti. Rezultati su dobiveni primjenom pojednostavnjenog modela kvalitete zraka pod nazivom SHERPA, koji je razvio JRC.

Permalink
Stalna poveznica Glavni URL
Sezona požara u Hrvatskoj 2021. bila je blaga

Prema Preliminarnom izvješću JRC-a o šumskim požarima u Europi, sjevernoj Africi i na Bliskom istoku za 2021., sezona požara u Hrvatskoj te je godine bila znatno blaža u odnosu na prethodnu godinu, sa 113 požara koji su zahvatili površinu od ukupno 10 074 hektara.

Požari s površinom većom od 30 hektara 2020. su zahvatili 27 477 hektara. Sezona 2021. započela je rano te je gotovo polovina površine koja je izgorjela te godine mapirana u veljači/ožujku. Drugi vrhunac zabilježen je u kolovozu, kad je jedan požar u Splitsko-dalmatinskoj županiji zahvatio površinu veću od 1400 hektara.

Na razini Europske unije 2021. je bila druga najgora sezona šumskih požara od 2000., kad se počela voditi evidencija u Europskom informacijskom sustavu za šumske požare (EFFIS). Šteta od požara bila je veća jedino 2017., kad je u EU-u izgorjelo više od milijun hektara. Od ukupne površine koja je izgorjela 2021., odnosno pola milijuna hektara, 20 % bilo je dio zaštićenih područja mreže Natura 2000, mahom u Italiji i Španjolskoj. Sezona požara 2022. započela je dugotrajnom sušom na jugu Europe, zbog čijih je posljedica već rano u sezoni izbio niz požara.

Time što razvija sustav EFFIS i njime upravlja, Zajednički istraživački centar znatno pomaže smanjiti rizik od katastrofa od šumskih požara u Europi i svijetu.

Permalink
Stalna poveznica Glavni URL
Splitsko-dalmatinska županija ima strategiju koja obuhvaća biogospodarstvo

Hrvatska još nema nacionalnu strategiju za biogospodarstvo. Međutim, vlada u okviru inicijative BIOEAST trenutačno razvija posebnu strategiju na nacionalnoj razini, što je navedeno i u nedavnoj studiji JRC-a o napretku regija EU-a u tom sektoru. Na nacionalnoj razini relevantne teme povezane s biogospodarstvom navode se u dokumentu o strateškoj transformaciji poljoprivrede i ruralnog prostora.

Drvna biomasa i biomasa iz poljoprivrede spominju se u Integriranom energetskom i klimatskom planu za razdoblje 2021. – 2030. Na regionalnoj razini Splitsko-dalmatinska županija jedina je regija u kojoj je biogospodarstvo element akcijskog plana za kružno gospodarstvo.

Izrada izvješća jedna je od aktivnosti Centra znanja Europske komisije za gospodarstvo, kojim upravlja JRC, u kontekstu provedbe strategije EU-a za biogospodarstvo. Rezultati izvješća pokazuju da su 194 regije u EU-u uvele ili rade na tome da uvedu strateški okvir povezan s biogospodarstvom.

Regionalne strategije za biogospodarstvo vrlo su važne za poboljšanje izvora prihoda za stanovnike ruralnih i obalnih područja, održivo upravljanje prirodnim resursima i optimalno iskorištavanje geografskih, klimatskih, gospodarskih i političkih posebnosti regija EU-a te tako pridonose pravednoj i zelenoj tranziciji predviđenoj u europskom zelenom planu.

Permalink
Stalna poveznica Glavni URL
Gotovo trećina hrvatskih radnika obavlja poslove povezane s izvozom iz EU-a

Vrijednost robe i usluga koje su hrvatska poduzeća 2019. izvezla iz EU-a iznosio je 11 milijardi eura, a na tome je radilo 507 000 hrvatskih radnika, kako pokazuje novo izvješće Europske komisije o trgovini i radnim mjestima. To znači da 30 % radnih mjesta u Hrvatskoj ovisi o izvozu izvan EU-a, a od tih radnih mjesta 62 % je u uslužnim djelatnostima.

U tom se izvješću, koje su objavili JRC i Glavna uprava za trgovinu, navode statistički podaci o europskim radnim mjestima povezanima s izvozom iz Europe. Ti podaci pokazuju koliko je trgovina postala važna za radna mjesta u Europi – izvoz iz EU-a trenutačno osigurava više od 38 milijuna radnih mjesta.

U izvješću se na temelju pouzdanih i usporedivih statističkih podataka prikazuje utjecaj globalnih trgovinskih tokova na zaposlenost u EU-u. Dvije su glavne novosti u izvješću ponovna procjena svih podataka o trgovini i radnim mjestima za EU-27 te izračun podataka o trgovini i radnim mjestima za 2019.

Permalink
Stalna poveznica Glavni URL
SeeAlso
Vidi također EU Trade Jobs
Rak dojke čini četvrtinu slučajeva raka među ženama u Hrvatskoj

Prema podacima europskog informacijskog sustava o raku (ECIS), kojim upravlja JRC, svaki četvrti slučaj raka dijagnosticiran ženama u Hrvatskoj 2020. bio je rak dojke. Najčešće vrste raka među muškarcima su rak prostate, pluća i debelog crijeva.

ECIS pruža informacije i pokazatelje o opterećenju povezanom s rakom u Europi te omogućuje razmatranje geografske raširenosti i dugoročno praćenje podataka o incidenciji, smrtnosti i preživljavanju za najčešće vrste raka u cijeloj Europi. Sadržava i najnovije procjene učestalosti raka i smrtnosti od raka u Hrvatskoj.

Internetska aplikacija ECIS osmišljena je za potporu istraživanju i donošenju javnozdravstvenih odluka u području raka, a svrha joj je i služiti kao referentna i informacijska točka za europske građane.

Permalink
Stalna poveznica Glavni URL
Događanja
U Zagrebu održano događanje JRC-a pod nazivom „Znanost susreće regije” na temu oporavka od pandemije bolesti COVID-19

Zagreb je u travnju 2022. bio domaćin hrvatskog događanja u okviru inicijative JRC-a pod nazivom „Znanost susreće regije”. Ovogodišnje izdanje bilo je usmjereno na oporavak od pandemije bolesti COVID-19.

Na tom jednodnevnom događanju raspravljalo se o politikama utemeljenima na dokazima za podršku jednoroditeljskim obiteljima, a posebno o aktivnostima koje bi se mogle uključiti u budući Socijalni plan Grada Zagreba za razdoblje 2022. – 2027.

JRC-ovu inicijativu „Znanost susreće regije¨, kojom se nastoje prikupiti kvalitetnije informacije bitne za oblikovanje lokalnih i regionalnih politika, podupire Europski parlament, a provodi JRC u bliskoj suradnji s Odborom regija. Na participativnim događanjima u okviru te inicijative na regionalnoj i lokalnoj razini okupljaju se oblikovatelji politika i znanstvenici kako bi se promicala kultura informiranog oblikovanja politika i smišljanja rješenja za aktualna pitanja, u skladu s političkim prioritetima Europske komisije.

Permalink
Stalna poveznica Glavni URL
Science Flash for You je institucijski informativni bilten Zajedničkog istraživačkog centra (JRC), službe Europske komisije za znanost i znanje.

Ako vam je ovaj bilten proslijeđen, a htjeli biste ga primati izravno, pretplatite se ovdje. | Pretplatu možete otkazati na svojem profilu ili slanjem poruke na sljedeću e-adresu: JRC-INSTITUTIONAL-COMM@ec.europa.eu.

Ako želite primati više novosti od JRC-a, kliknite ovdje.
Europska komisija obvezuje se štititi osobne podatke. Svi osobni podaci obrađuju se u skladu s Uredbom (EU) 2018/1725. Pročitajte Izjavu o zaštiti osobnih podataka