Olvassa el az online változatot
  Közös Kutatóközpont  

Science Flash for You – Magyarország

Magyarország és Az Európai Bizottság tudományos szolgálata és tudásközpontja

European Commission Logo
Header Image

Kövessen bennünket! | Kövessen bennünket Facebook Science Hub | none EU Science Hub Twitter

Hírek
Marija Gabriel biztos és a JRC támogatják az Ukrajnával folytatott tudományos együttműködést

Március 3-án Marija Gabriel, az innovációért, a kutatásért, a kultúráért, az oktatásért és az ifjúságért felelős európai biztos nyilatkozatot adott ki a kutatásról, amelyben megerősítette az Ukrajnával folytatott tudományos együttműködés melletti elkötelezettségét.

Elmondta, hogy az Ukrajnával szembeni orosz katonai agresszió a szabadság, a demokrácia és az önrendelkezés, vagyis azon elvek elleni támadás, amelyeken a kulturális önkifejezés, az akadémiai és tudományos szabadság és a tudományos együttműködés alapul. A biztos bejelentette a Bizottság azon döntését, hogy nem kezdeményez további együttműködési projekteket orosz szervezetekkel.

A következő napon az Európai Bizottság felfüggesztette az Oroszországgal folytatott együttműködését a kutatás és innováció területén. A Bizottság a Horizont Európa program keretében nem fog új szerződéseket vagy megállapodásokat kötni orosz szervezetekkel. Ezenkívül a Bizottság felfüggeszti az orosz szervezetek részére a már megkötött szerződések alapján teljesítendő kifizetéseket.

A JRC azon dolgozik, hogy segítse a Bizottságot az ukrán tudományos közösség támogatásában. Támogatja az érintett bizottsági szolgálatokat, köztük Ursula von der Leyen elnök kabinetjét az Ukrajnával kapcsolatos különböző feladatok ellátásában, legyen az a válságkoordináció és a humanitárius támogatás, az energiaügy, a vegyi, biológiai, radiológiai és nukleáris fegyverek, a gazdasági hatás, a szankciók, a kiberkészültség/a hibrid fenyegetések, a közvélemény támogatása vagy a demokratikus kihívások terén.

Permalink
Állandó link Fő URL
Budapesten a lakásszektor jelentős mértékben hozzájárul a környezetszennyezéshez

A JRC új Levegőminőségi Atlasza Európa-szerte 150 városban, köztük Budapesten ismerteti a finomrészecske-szennyeződés kibocsátási forrásainak fő kategóriáit, valamit azok eredetét.

A lakossági szektor európai szinten átlagosan 13%-kal járul hozzá a szennyezőanyag-kibocsátáshoz, míg Budapesten ez az arány 33%, ami Európában az ötödik legmagasabb érték.

A finomrészecskék magukba foglalják a közvetlenül kibocsátott port, a füstöt, a kormot, a pollent és a talajrészecskéket, valamint a közvetlenül a légkörben kialakuló részecskéket. A finomrészecskék az egészségre káros hatást gyakorolnak. A becslések szerint 2019-ben mintegy 307 000 korai halálesetet okoztak az EU-ban.

Az Atlasz részletes képet ad arról, hogy a közlekedésből, a mezőgazdaságból, az iparból, a lakossági fűtésből és a hajózásból származó kibocsátások hogyan befolyásolják a finomrészecske-szennyezést. Mivel a helyi sajátosságok releváns szerepet játszanak a hatékony levegőminőségi tervek kidolgozásában, az Atlasz egyértelművé teszi, hogy a városok, a régiók, a tagállamok és az EU milyen szerepet játszhatnak a légszennyezés csökkentésében. Az eredmények a JRC által kidolgozott, SHERPA elnevezésű egyszerűsített levegőminőségi modell alkalmazásával készültek.

Permalink
Állandó link Fő URL
A szén-dioxid- és üvegházhatásúgáz-kibocsátás 2014 óta enyhén növekszik Magyarországon

A JRC EDGAR jelentésének 2021. évi kiadása szerint Magyarországon az elmúlt 30 évben csökkent a szén-dioxid- és üvegházhatásúgáz-kibocsátás.

Azonban az ország összesített adatai 2014 óta enyhén növekedő tendenciát mutatnak. Az 1990 és 2020 közötti időszakban a közlekedési ágazat kibocsátása 53%-kal nőtt.

A Covid19-világjárvány miatt 2020-ban 5,1%-kal csökkent a fosszilis tüzelőanyagok égetéséből és az ipari folyamatokból származó globális szén-dioxid-kibocsátás. A világ legnagyobb szén-dioxid-kibocsátói közül 2020-ban egyedül Kína kibocsátása nőtt (+ 1,5%), míg minden más ország esetében csökkent a kibocsátás. Az Unió 27 tagállamában 10,6%-kal csökkentek a kibocsátások, még erősebben, mint az Egyesült Államokban, Japánban, Indiában és Oroszországban.

Az elmúlt két évtizedben az uniós országok összes fosszilis eredetű szén-dioxid-kibocsátása csökkenő tendenciát mutat. A kibocsátások 2019-ben 23,2%-kal maradtak el az 1990-ben mértektől, és 20,7%-kal alacsonyabbak voltak a 2005-ös értékeknél. Világviszonylatban az uniós országok összkibocsátása 2015 és 2020 között 8,5%-ról 7,3%-ra csökkent.

A világ bármely országának 1970 és 2020 közötti fosszilis eredetű szén-dioxid-kibocsátására vonatkozó adatai elérhetők a globális légköri kutatásokat támogató kibocsátási adatbázisában (EDGAR). A JRC a glasgow-i COP26 konferencián tizenegy kísérő rendezvényt társszervezett, új tudományos eszközöket és számos jelentést mutatott be.

Permalink
Állandó link Fő URL
SeeAlso
Kapcsolódó weboldalak EDGAR website
Magyarországon majdnem minden erdőtűz emberi tevékenységre vezethető vissza

A JRC európai, közel-keleti és észak-afrikai erdőtüzekről szóló éves jelentésének 21. kiadása szerint 2020-ban a magyarországi erdőtüzek 99%-ának hátterében gondatlanság vagy szándékos gyújtogatás állt.

Az év során összesen 1 523 hektár erdőterület égett le az országban. A tüzek 85%-át a tűzoltók kiérkezése után kevesebb mint egy órával eloltották.

A jelentésben szereplő teljes régió esetében a 2021-es adatok ismét romlást mutatnak 2020-hoz képest, míg az eddigi legrosszabb év 2019 volt. A jelentés közzétételéig közel félmillió hektárnyi terület vált a tűz martalékává, melynek 61%-a lassan regenerálódó erdő volt.

Bár az EU 2021-ben megerősítette segítségnyújtási kapacitásait – különös tekintettel a Földközi-tenger térségében tomboló nagy kiterjedésű tüzek megfékezésére –, a tüzek Közép- és Észak-Európában is egyre nagyobb fenyegetést jelentenek. Az EU-ban tízből kilenc tűz emberi tevékenység következménye.

A JRC az európai erdőtűz-információs rendszer (EFFIS) révén jelentős mértékben hozzájárul az erdőtüzekkel összefüggő katasztrófakockázat csökkentéséhez Európában és világszerte. Az EFFIS támogatja az EU-nak az erdőtüzek megelőzésére, az erdők megóvására, a biodiverzitás helyreállítására és az életmentésre irányuló munkáját. Az uniós biodiverzitási stratégiára építve a Bizottság júliusban az európai zöld megállapodás jegyében javaslatot tett a 2030-ig tartó időszakra szóló új uniós erdőgazdálkodási stratégiára.

Permalink
Állandó link Fő URL
A magyar munkavállalók 18%-a dolgozik olyan munkahelyen, amely az EU-n kívülre irányuló exporthoz kapcsolódik

Az Európai Bizottságnak a kereskedelemről és a munkahelyekről szóló új jelentése szerint 2019-ben a magyar munkahelyek 18%-a kapcsolódott az uniós országokból a világ többi részére irányuló exporthoz (ez az arány 2000-ben 14% volt).

Ez 862 000 alkalmazottat jelent, akik 30%-a valamely Magyarországon kívüli uniós ország exportjának köszönheti a munkahelyét. A nem uniós országokba irányuló magyar export 34 milliárd eurót tett ki.

A JRC és a Kereskedelmi Főigazgatóság által kiadott jelentés statisztikai adatokkal szolgál az európai exporthoz kapcsolódó európai munkahelyekről. Rámutat arra, hogy az európai munkahelyek szempontjából mennyire fontossá vált a kereskedelem, hiszen az uniós export jelenleg több mint 38 millió munkahelyet biztosít.

A jelentés megbízható és jól összehasonlítható statisztikákat használ annak vizsgálatára, hogy a globális kereskedelmi forgalom hogyan befolyásolja a foglalkoztatást az EU-ban. E jelentés két fő újdonsága az Unió 27 tagállamára vonatkozó összes kereskedelmi és foglalkoztatási adat újrabecslése, valamint a 2019. évi kereskedelmi és foglalkoztatási adatok kiszámítása.

Permalink
Állandó link Fő URL
SeeAlso
Kapcsolódó weboldalak EU trade jobs
Magyarországon a nők körében az új daganatos megbetegedések 25%-a emlőrák

A JRC által kezelt Európai Rákinformációs Rendszer (ECIS) adatai szerint 2020-ban a magyar nők körében diagnosztizált új rákos megbetegedések legelterjedtebb típusa az emlőrák volt.

Körülbelül négyből egy új rákos megbetegedés mellrák. Ugyanebben az évben a férfiak körében a legelterjedtebb ráktípusok a prosztatarák (2020-ban az új esetek 19,8%-a), a tüdőrák (18,4%) és a vastagbélrák (17,5%) voltak. 2020-ban összesen több mint 62 000 új rákos megbetegedést észleltek Magyarországon.

Az ECIS naprakész információkat szolgáltat a rákteher számszerűsítésére szolgáló mutatókról Európa egészére vonatkozóan. Lehetővé teszi a főbb európai rákközpontokban diagnosztizált rákos megbetegedések előfordulási, halálozási és túlélési adatai földrajzi mintázatainak és időbeli tendenciáinak feltárását. Tartalmazza a rákos megbetegedések magyarországi előfordulására és az okozott halálozásra vonatkozó legfrissebb becsléseket.

Az internetes alkalmazás célja támogatni a kutatást és a közegészségügyi döntéshozatalt a rák területén, valamint hivatkozási és információs pontként szolgálni az európai polgárok számára.

Permalink
Állandó link Fő URL
A Science Flash for You a Közös Kutatóközpont(JRC), az Európai Bizottság tudományos szolgálatának és tudásközpontjának intézményi kommunikációs eszköze. Ha ezt a hírlevelet továbbították Önnek és szeretné közvetlenül megkapni, kérjük iratkozzon fel itt. | Leiratkozhat Saját Profilján vagy ha felveszi velünk a kapcsolatot a JRC-INSTITUTIONAL-COMM@ec.europa.eu címen. Ha további híreket szeretne kapni a JRC-től, kattintson ide.