Przeczytaj wersję online
  Wspólne Centrum Badawcze  

Science Flash For You - Polska

Służby do spraw nauki i wiedzy Polska i Komisji Europejskiej

European Commission Logo
Header Image

Śledź nas | Śledź nas Facebook Science Hub | none EU Science Hub Twitter

Wiadomości
Komisarz Gabriel i JRC wspierają współpracę naukową z Ukrainą

3 marca europejska Komisarz ds. Innowacji, Badań Naukowych, Kultury, Edukacji i Młodzieży Mariya Gabriel wydała oświadczenie w sprawie badań naukowych, potwierdzając swoje zaangażowanie w kontynuację współpracy naukowej z Ukrainą.

Zauważyła, że ​​rosyjska agresja militarna na Ukrainę jest atakiem na elementarne wartości takie jak wolność, demokracja i możliwość samostanowienia, na których opiera się ekspresja kulturalna, wolność akademicka i naukowa oraz współpraca naukowa. Komisarz poinformowała o rezygnacji z dalszych projektów współpracy z podmiotami rosyjskimi.

Następnego dnia Komisja Europejska zawiesiła współpracę z Rosją w zakresie badań i innowacji. Komisja nie zawrze żadnych nowych umów ani żadnych nowych porozumień z organizacjami rosyjskimi w ramach programu „Horyzont Europa”. Ponadto Komisja zawiesza płatności na rzecz rosyjskich podmiotów w ramach istniejących umów.

Wspólne Centrum Badawcze (JRC) wspiera Komisję w pracy na rzecz ukraińskiej społeczności naukowej. Doradza Komisji, w tym gabinetowi prezydent Ursuli von der Leyen, w wielu obszarach działań dotyczących Ukrainy, takich jak koordynacja kryzysowa i pomoc humanitarna, bezpieczeństwo energetyczne, zagrożenia chemiczne, biologiczne, radiologiczne i jądrowe (CBRJ), analiza skutków gospodarczych i sankcje, gotowość cybernetyczna/zagrożenia hybrydowe, wsparcie opinii publicznej i wyzwań dla instytucji demokratycznych.

Permalink
Odnośnik bezpośredni Główny URL
SeeAlso
Zobacz również EU sanctions to Russia
Nowy Atlas miejskich emisji pyłu PM2,5 sporządzony przez JRC obrazuje jakość powietrza w Katowicach, Szczecinie, Warszawie i innych polskich miastach

Nowy Atlas jakości powietrza JRC przedstawia główne źródła emisji pyłu PM2,5 w 150 miastach w całej Europie, w tym w Warszawie, Lublinie i 12 innych miastach w Polsce.

W prawie wszystkich polskich miastach udział przemysłu w zanieczyszczeniu powietrza pyłem PM2,5 należy do najwyższych w Europie i wynosi znacznie powyżej 35 proc.

Cząstki PM2,5 to zarówno bezpośrednio emitowane pyły, dym, sadza, pyłki i cząstki gleby, jak i cząstki stałe, które tworzą się bezpośrednio w atmosferze. Są one szkodliwe dla zdrowia. Szacuje się, że w 2019 r. odpowiadały one za około 307 tys. przedwczesnych zgonów w UE.

Nowy Atlas JRC przedstawia szczegółowo, jaki wpływ na zanieczyszczenie pyłem PM2,5 mają emisje z transportu, rolnictwa, przemysłu, ogrzewania budynków mieszkalnych i żeglugi. Ponieważ uwarunkowania lokalne mają znaczenie dla opracowania skutecznych planów ochrony powietrza, w Atlasie wyjaśniono również rolę, jaką w zmniejszaniu zanieczyszczenia powietrza mogą odegrać miasta, regiony, państwa członkowskie i Unia. Dane prezentowane w atlasie uzyskano przy użyciu opracowanego przez JRC uproszczonego modelu jakości powietrza o nazwie SHERPA.

Permalink
Odnośnik bezpośredni Główny URL
W ostatnich trzech dekadach wzrosły w Polsce emisje gazów cieplarnianych i CO₂ z transportu

Jak wynika ze sprawozdania JRC EDGAR za 2021 r., w latach 1990–2020 emisje CO₂ i gazów cieplarnianych z sektora transportu wzrosły w Polsce o 202 proc.

Wprawdzie jednocześnie ograniczono jednak emisje z innych źródeł, takich jak przemysł czy budynki, ale ogólna tendencja w Polsce, w porównaniu z większością państw UE, nie jest jeszcze w pełni zadowalająca.

W związku z pandemią COVID-19 globalne emisje CO₂ ze spalania i przetwarzania paliw kopalnych zmniejszyły się w 2020 r. o 5,1 proc. W samej UE-27 emisje zmniejszyły się aż o 10,6 proc. Spadek emisji odnotowano również w przypadku wszystkich pozostałych największych emitentów CO₂ – w Stanach Zjednoczonych, Japonii, Indiach oraz Rosji – z wyjątkiem Chin, gdzie emisje wzrosły o 1,5 proc.

W UE-27 całkowite emisje CO₂ z paliw kopalnych maleją już od dwudziestu lat. W 2019 r. zmniejszyły się o 23,2 proc. w porównaniu z 1990 r. i o 20,7 proc. w porównaniu z 2005 r. Udział UE-27 w całkowitych emisjach globalnych zmniejszył się z 8,5 proc. w 2015 r. do 7,3 proc. w 2020 r.

Dane dotyczące emisji CO₂ z paliw kopalnych w każdym kraju świata w latach 1970–2020 są dostępne w bazie danych o emisjach na potrzeby światowych badań atmosferycznych (EDGAR). Podczas COP26 w Glasgow JRC współorganizowało jedenaście wydarzeń towarzyszących, uruchomiło nowe narzędzia naukowe i przedstawiło szereg sprawozdań.

Permalink
Odnośnik bezpośredni Główny URL
SeeAlso
Zobacz również EDGAR website
75 proc. pożarów lasów w Polsce jest spowodowanych działalnością człowieka

Jak wskazano w 21. wydaniu rocznego sprawozdania JRC na temat pożarów lasów w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej, w 2020 r. w Polsce wybuchło 6 627 pożarów lasów, o około 3 000 mniej niż w poprzednim roku. Jeden pożar na cztery miał miejsce w województwie mazowieckim. 75 proc. pożarów lasów w Polsce zostało spowodowanych działalnością człowieka.

W skali całego regionu objętego sprawozdaniem rok 2020 był nieco lepszy niż rekordowo zły rok 2019, ale niestety dane wskazują na to, że rok 2021 był znów zły. Na moment publikacji sprawozdania spłonęło prawie 0,5 mln ha, z czego 61 proc. stanowiły lasy, które będą się regenerować wiele lat.

W 2021 r. UE wprawdzie wzmocniła swoją zdolność do udzielania pomocy państwom w przypadku dużych pożarów w regionie Morza Śródziemnego, ale pożary stanowią coraz większe zagrożenie również dla Europy Środkowej i Północnej. Ponad 90 proc. pożarów w UE jest spowodowanych działalnością człowieka.

JRC wnosi istotny wkład w zmniejszanie ryzyka związanego z klęskami żywiołowymi w Europie i na świecie za pośrednictwem europejskiego systemu informacji o pożarach lasów (EFFIS). Narzędzie to wspiera działania UE na rzecz zapobiegania pożarom lasów, a także na rzecz ochrony lasów, odbudowy różnorodności biologicznej i ratowania życia. Opierając się na unijnej strategii na rzecz bioróżnorodności, w ramach Europejskiego Zielonego Ładu Komisja zaproponowała w lipcu nową strategię leśną UE 2030.

Permalink
Odnośnik bezpośredni Główny URL
19 proc. polskich pracowników jest zatrudnionych w branży eksportu do krajów spoza UE

Zgodnie z nowym sprawozdaniem Komisji Europejskiej w sprawie handlu w 2019 r. wartość eksportu polskich przedsiębiorstw do krajów spoza UE wyniosła 86 mld euro, a w branży tej zatrudnionych było 3,1 mln polskich pracowników.

Oznacza to, że eksport poza Unię odpowiada za 19 proc. miejsc pracy w Polsce, z czego prawie połowa (46 proc.) to miejsca pracy w sektorze usług.

Sprawozdanie to, opublikowane przez JRC i Dyrekcję Generalną ds. Handlu, zawiera statystyki dotyczące europejskich miejsc pracy związanych z europejskim eksportem. Pokazuje ono, jak ważna dla europejskich miejsc pracy stała się wymiana handlowa, biorąc pod uwagę, że eksport z UE zapewnia obecnie ponad 38 mln miejsc pracy.

W sprawozdaniu wykorzystano wiarygodne i porównywalne dane statystyczne, aby zrozumieć, w jaki sposób globalne przepływy handlowe wpływają na zatrudnienie w UE. Ponadto na potrzeby nowego sprawozdania ponownie oszacowano wszystkie dane dotyczące handlu i zatrudnienia dla UE-27 oraz obliczono dane dotyczące handlu i zatrudnienia za 2019 r.

Permalink
Odnośnik bezpośredni Główny URL
SeeAlso
Zobacz również EU trade jobs
Rak piersi odpowiada za 25 proc. nowych przypadków zachorowań na raka wśród kobiet w Polsce

Według danych europejskiego systemu informacji o raku (ECIS), którym zarządza JRC, w 2020 r. w Polsce wykryto prawie po 100 tys. nowych przypadków raka u kobiet i mężczyzn, a co czwarty przypadek wśród kobiet w Polsce to rak piersi.

ECIS zapewnia najnowsze informacje na temat wskaźników pozwalających określić skalę obciążenia związanego z rakiem w Europie. Umożliwia on badanie struktury geograficznej i tymczasowych tendencji w zakresie zachorowalności, śmiertelności i przeżywalności w całej Europie w odniesieniu do głównych jednostek nowotworowych, a także zawiera najnowsze szacunki dotyczące zachorowalności i umieralności na raka w Polsce.

Celem tej aplikacji internetowej jest wspieranie badań nad nowotworami oraz procesów podejmowania decyzji w dziedzinie zdrowia publicznego, a także zapewnienie punktu odniesienia i informacji dla obywateli europejskich.

Permalink
Odnośnik bezpośredni Główny URL
Narzędzie „SELFIEforTEACHERS” jest dostępne w języku polskim

„SELFIEforTEACHERS”, nowe narzędzie autorefleksji wdrożone przez JRC, aby wspierać nauczycieli w dalszym rozwijaniu ich kompetencji cyfrowych, jest obecnie dostępne bezpłatnie we wszystkich językach urzędowych UE, w tym w języku polskim.

Polskie tłumaczenie treści tego narzędzia, jak również niektóre materiały pomocnicze, zostały poddane przeglądowi we współpracy z fundacją ECCC (Europejskiego Certyfikatu Kompetencji Cyfrowych).

Komisja Europejska uruchomiła program „SELFIEforTEACHERS” w październiku ubiegłego roku. Program ten opiera się na europejskich ramach kompetencji cyfrowych nauczycieli i ma na celu zachęcanie nauczycieli do angażowania się w projektowanie własnej ścieżki rozwoju zawodowego oraz wykorzystywania technologii cyfrowych w celu usprawnienia nauczania i uczenia się. Pozwala on nauczycielom zastanowić się nad własnymi kompetencjami cyfrowymi oraz określić swoje mocne strony i braki w 6 obszarach kompetencji, podzielonych na 32 pozycje. Po zakończeniu autorefleksji nauczyciele otrzymują raport z wynikami oraz spersonalizowane informacje zwrotne zawierające sugestie dotyczące tego, jak mogą podnieść swój poziom kompetencji.

SELFIEforTEACHERS jest jednym z 13 działań w ramach europejskiego planu działania w dziedzinie edukacji cyfrowej na lata 2021–2027. Jest on dostępny w internecie w języku polskim od grudnia 2021 r.

#SELFIEforTEACHERS_EU

Permalink
Odnośnik bezpośredni Główny URL
SeeAlso
Zobacz również Selfie for Teachers
Science Flash for You to narzędzie komunikacji instytucjonalnej Wspólnego Centrum Badawczego (JRC), które jest służbą Komisji Europejskiej do spraw nauki i wiedzy. Jeżeli przekazano Państwu niniejszy biuletyn i są Państwo zainteresowani otrzymywaniem go bezpośrednio, istnieje możliwość dokonania subskrypcji tutaj. | Z subskrypcji można zrezygnować w sekcji Mój profil lub kontaktując się z nami pod adresem JRC-INSTITUTIONAL-COMM@ec.europa.eu. Jeżeli chcą Państwo otrzymywać więcej wiadomości od JRC, proszę kliknąć tutaj.