Pročitajte internetsku verziju
  JRC - Zajednički istraživački centar  

Science Flash For You

Hrvatska i služba Europske komisije za znanost i znanje

European Commission Logo
Header Image

Pratite nas  |  Pratite nas Facebook Science Hub  |  none EU Science Hub Twitter

Novosti
Porast broja zahtjeva za azil i boravišne dozvole u Hrvatskoj

Prema podacima iz Atlasa migracija koje je nedavno objavio JRC, broj zahtjeva za azil u Hrvatskoj je, nakon dvogodišnjeg smanjivanja, 2019. porastao na više od 1000.

Međutim, iste su godine nacionalna tijela odbila 83 % tih zahtjeva. Broj prvih boravišnih dozvola izdanih 2019. gotovo se udvostručio u odnosu na prethodnu godinu i porastao na više od 50 000, a samo tri godine ranije taj se broj kretao oko 5000.

Istraživanje JRC-a pokazuje da bi pandemija bolesti COVID-19 i mjere koje poduzimaju vlade mogle promijeniti migracijska kretanja, migracijske rute i sastav migrantske populacije u cijelom svijetu.

Centar znanja za migracije i demografiju JRC-a objavljuje Atlas migracija, internetski referentni alat koji oblikovateljima politika, stručnjacima i široj javnosti pruža informacije o složenim temama migracija i demografije. On objedinjuje pokazatelje iz nekoliko međunarodnih izvora podataka povezane s migracijama, azilom, integracijom, demografijom i razvojem za oko 200 zemalja.

Permalink
Stalna poveznica Glavni URL
Sisak, Pula i sve hrvatske općine nalaze se u Atlasu demografije JRC-a

Prema podacima iz Atlasa demografije JRC-a, novog alata za istraživanje dinamike stanovništva EU-a u visokoj prostornoj rezoluciji, u zadnjih 10 godina broj stanovnika Hrvatske smanjio se za 244 682. Sisačko-moslavačka županija je 2020. imala manje od 150 000 stanovnika, što potvrđuje trend smanjenja zabilježen proteklih godina.

Većina hrvatskih gradova pokazuje negativan demografski trend. Primjerice, u Sisku je prije 10 godina živjelo oko 46 000 stanovnika, prošle godine njih 42 000, a previđa se da će ih 2050. biti tek 33 000. Pula pokazuje promjenjiv trend: 2011. imala je 55 000 stanovnika, sada ih ima 57 000, a očekuje se da će ih za 30 godina imati 51 000.

Hrvatska je jedna od država članica EU-a u kojoj se od 2015. do 2019. broj radno sposobnog stanovništva najviše smanjio, što je navedeno u izvješću JRC-a o demografskim krajobrazima područja EU-a. U izvješću se analiziraju demografski podaci na različitim razinama, od regija do pojedinačnih četvrti, procjenjuje učinak starenja i kretanja stanovništva na produktivnost rada, BDP, pristup uslugama, političke stavove i izborne rezultate u posljednjih 10 godina te se predviđa razvoj tih trendova do 2050. Ta nova saznanja mogu pomoći u pronalasku ciljanih rješenja za probleme gospodarske nejednakosti i demografske neravnoteže.

Obje inicijative obuhvaćene su opsegom aktivnosti Centra znanja za migracije i demografiju JRC-a.

Permalink
Stalna poveznica Glavni URL
SeeAlso
Vidi također JRC Report on Demographic Landscape of E...
JRC svojim sustavom upravljanja kriznim situacijama u okviru programa Copernicus procjenjuje štetu od posljedica potresa u Petrinji

Snažan potres jačine 6,2 stupnja pogodio je okolicu grada Petrinje 29. prosinca 2020. Hrvatski sektor za civilnu zaštitu, zadužen za koordinaciju odgovora na katastrofe, zatražio je aktiviranje JRC-ove usluge upravljanja kriznim situacijama programa Copernicus (CEMS). Podaci potrebni za brzo kartiranje u okviru te usluge dobiveni su satelitski i iz snimki bespilotnih letjelica kako bi se šteta nastala na infrastrukturi nekoliko gradova mogla procijeniti odmah nakon potresa.

Primjer aktiviranja brzog kartiranja za potres u Petrinji (Hrvatska) u prosincu 2020.

Karte s utvrđenim stupnjevima štete, izrađene u samo nekoliko dana, pokazale su, primjerice, da je u Glini uništeno 55, oštećeno 980, a potencijalno oštećeno 136 stambenih zgrada. Unatoč nepovoljnim vremenskim uvjetima, snimke iz bespilotnih letjelica Hrvatske gorske službe spašavanja (HGSS) bile su dovoljno precizne za izradu karata procjene štete.

CEMS je jedna od šest osnovnih usluga Europskog programa za promatranje Zemlje Copernicus kojom se, uglavnom na temelju satelitskih snimki, pribavljaju korisni geografski podaci za subjekte uključene u upravljanje katastrofama. JRC je odgovoran za te usluge i dijelom ih provodi na temelju ugovora o pružanju usluga s europskim industrijskim sektorom i akademskom zajednicom.

Permalink
Stalna poveznica Glavni URL
Hrvatska ribarska flota, sektori akvakulture i posljedice pandemije

Zatvaranje ribarnica i restorana te niz ograničenja uvedenih radi suzbijanja širenja koronavirusa teško su pogodili hrvatski sektor ribarstva.

U nedavno objavljenom Godišnjem gospodarskom izvješću JRC-a o ribarskoj floti EU-a za 2020. navodi se da je doneseno nekoliko mjera za ublažavanje štetnih posljedica pandemije na poslovanje i potporu ribarima za prevladavanje krize. Prije pandemije većina od 23 aktivna segmenta flote u Hrvatskoj je 2018. zabilježila poboljšanje u gospodarskom razvoju u usporedbi s prethodnom godinom.

JRC je nedavno objavio i Gospodarsko izvješće o sektoru akvakulture EU-a za 2020. U hrvatskoj akvakulturi, u smislu količine i vrijednosti proizvodnje te zaposlenosti, prevladavaju dva segmenta: kavezni uzgoj lubina i komarče te kavezni uzgoj tune. Akvakultura je bila glavna djelatnost u 177 poduzeća koja su 2019. proizvela 20,4 tisuće tona i otvorila 1360 radnih mjesta. Hrvatski sektor akvakulture je od 2012. do 2019. bilježio stalan rast u smislu obujma i vrijednosti prodaje.

Novo izvješće JRC-a pomaže u stvaranju baze znanja potrebne za rast tog sektora. U njemu se detaljno opisuju razine proizvodnje glavnih vrsta za svaku državu članicu EU-a i sektorske tehnike proizvodnje. Sastavljeno je u bliskoj suradnji sa stručnom radnom skupinom Znanstvenog, tehničkog i gospodarskog odbora za ribarstvo (STECF), neovisnog savjetodavnog tijela Europske komisije.

Permalink
Stalna poveznica Glavni URL
SeeAlso
Vidi također Report on EU Aquaculture
Europski okvir za digitalnu kompetenciju nastavnog osoblja odsad i na hrvatskom jeziku

Učiteljska profesija suočava se s brzim promjenama koje od njih traže nove, šire i sofisticiranije kompetencije. Od učitelja i nastavnika se, više nego ikad prije, očekuje da se prilagode novim potrebama i da kontinuirano razvijaju svoje digitalne kompetencije.

U Europskom okviru za digitalnu kompetenciju nastavnog osoblja, DigCompEdu, pojašnjena su ta pitanja i značenje pojma „digitalne kompetencije” nastavnog osoblja. Taj je alat sada dostupan i na hrvatskom jeziku. Nastavnom osoblju dostupan je i letak u kojem su ukratko opisane glavne značajke tog okvira, kao i videozapis te kratki videozapis s titlovima na sva 24 službena jezika EU-a.

DigCompEdu podupire razvoj digitalnih kompetencija prilagođenih nastavnom osoblju i obuhvaća sve razine obrazovanja, od ranog i predškolskog odgoja i obrazovanja do visokog obrazovanja i obrazovanja odraslih, uključujući strukovno obrazovanje i osposobljavanje, obrazovanje osoba s posebnim potrebama i neformalno učenje.

Permalink
Stalna poveznica Glavni URL
SeeAlso
Vidi također Carnet Digitalne Kompetencije
Suradnja JRC-a i Hrvatske u otkrivanju tragova eksploziva u zračnim lukama

JRC od 2018. surađuje s hrvatskim tijelima za civilno zrakoplovstvo u otkrivanju tragova eksploziva (ETD). Za provjeru učinkovitosti opreme za otkrivanje tragova eksploziva u hrvatskim zračnim lukama trenutačno se koristi JRC-ov komplet za testiranje i bočica za raspršivanje.

Hrvatski inspektor civilnog zrakoplovstva pohađao je praktičnu obuku u prostorima JRC-a u Geelu u Belgiji.

Upotreba opreme za otkrivanje tragova eksploziva obvezna je od 2014. Zahvaljujući niskoj granici detekcije i niskoj stopi lažnih pozitivnih rezultata ta je oprema važan element postupka sigurnosne provjere u europskim zračnim lukama. Kao i sva oprema za sigurnosni pregled u europskim zračnim lukama, oprema za ETD mora biti vrlo pouzdana tijekom čitavog svojeg radnog vijeka. Bočica za raspršivanje vrlo je praktična i može se upotrebljavati u obuci i provjeri učinkovitosti detekcije opreme i pasa za otkrivanje eksploziva.

Permalink
Stalna poveznica Glavni URL
Science Flash for You je institucijski informativni bilten Zajedničkog istraživačkog centra (JRC), službe Europske komisije za znanost i znanje.

Ako vam je ovaj bilten proslijeđen, a htjeli biste ga primati izravno, pretplatite se ovdje. | Pretplatu možete otkazati na svojem profilu ili slanjem poruke na sljedeću e-adresu: JRC-INSTITUTIONAL-COMM@ec.europa.eu.

Ako želite primati više novosti od JRC-a, kliknite ovdje.
Europska komisija obvezuje se štititi osobne podatke. Svi osobni podaci obrađuju se u skladu s Uredbom (EU) 2018/1725. Pročitajte Izjavu o zaštiti osobnih podataka