Przeczytaj wersję online
  Wspólne Centrum Badawcze  

Science Flash For You - Polska

Służby do spraw nauki i wiedzy Polska i Komisji Europejskiej

European Commission Logo
Header Image

Śledź nas icon Facebook icon Twitter

Wiadomości
Spadek liczby wniosków o udzielenie azylu w Polsce

Zgodnie z informacjami przedstawionymi w nowej edycji Atlasu migracji JRC w ciągu ostatnich pięciu lat Polska wydała średnio najwięcej zezwoleń na pobyt spośród wszystkich państw UE. W 2019 r. wydano ich w Polsce około 725 tys. Z kolei liczba wniosków o udzielenie azylu w Polsce spadła w ciągu ostatnich trzech lat do mniej niż 3 tys., podczas gdy w 2016 r. złożono ich około 10 tys.

Z badań wynika, że pandemia COVID-19 i reakcje rządów na nią mogą mieć znaczny wpływ na ruchy migracyjne, spowodować przesunięcie się szlaków migracyjnych i zmiany w składzie ludności migrującej na całym świecie.

Atlas migracji jest publikowany przez Centrum Wiedzy na temat Migracji i Demografii JRC. Jest to internetowe narzędzie referencyjne dla decydentów, praktyków i ogółu społeczeństwa. Zestawiając pochodzące z kilku międzynarodowych źródeł danych wskaźniki dotyczące migracji, azylu, integracji, demografii i rozwoju w odniesieniu do około 200 krajów, pomaga zrozumieć zawiłości zagadnień związanych z tymi kwestiami.

Permalink
Odnośnik bezpośredni Główny URL
Spadek emisji CO2 z paliw kopalnych w Polsce

Jak zauważono w nowym sprawozdaniu JRC EDGAR, w 2019 r. emisje CO2 z paliw kopalnych spadły w Polsce o 4% – dzięki redukcji tych emisji w sektorze energetycznym o 8%. Ogólnie rzecz biorąc, emisje CO2 zmniejszyły się w Polsce w ciągu ostatnich 30 lat o 14%, i to pomimo ogromnego wzrostu emisji w sektorze transportu, który jednak w ostatnich latach ulegał spowolnieniu.

W latach 2018–2019 emisje CO2 z paliw kopalnych wzrosły w Chinach i Indiach. Największy ich spadek w tym przedziale czasowym odnotowano natomiast w Unii Europejskiej – o 3,8%. Z kolei w okresie od 2005 r. do chwili obecnej emisje w UE spadły łącznie o 22,2%. Dane szacunkowe za okres pandemii COVID-19 wskazują na bardzo gwałtowny spadek światowego zapotrzebowania na energię, co miało i nadal ma duży wpływ na obniżenie poziomu emisji.

EDGAR, czyli baza danych o emisjach na potrzeby światowych badań atmosferycznych, dostarcza danych na temat emisji CO2 z paliw kopalnych w latach 1970–2019 we wszystkich krajach na świecie. Obecne sprawozdanie zapewnia niezależne i ilościowe spojrzenie na globalne emisje CO2 z paliw kopalnych i tym samym stanowi cenny wkład w proces realizacji porozumienia paryskiego w zakresie przeciwdziałania zmianie klimatu.

Permalink
Odnośnik bezpośredni Główny URL
Województwa pomorskie, śląskie i warmińsko-mazurskie przedstawiają dobre praktyki w zakresie strategii inteligentnej specjalizacji

W ramach serii warsztatów organizowanych przez Platformę Inteligentnej Specjalizacji JRC województwo pomorskie wniosło istotny wkład w ocenę skutków w kontekście doświadczeń związanych z koncepcją inteligentnej specjalizacji.

Decydenci z 12 regionów z całej Europy wzięli udział we wspólnej debacie i zaznaczyli, że inteligentna specjalizacja okazała się korzystna dla rozwoju ekosystemu innowacji, w tym lepszego klimatu badawczego, działań opartych na współpracy i międzysektorowych, innowacyjnego podejścia zainteresowanych stron, nabywania nowych zdolności i kompetencji oraz umiędzynarodowienia regionalnych łańcuchów wartości.

Ponadto kilka polskich województw przedstawiło swoje podejście do wdrażania strategii inteligentnej specjalizacji. Przykłady wdrażania strategii inteligentnej specjalizacji pokazują, w jaki sposób regiony z całej Europy wykorzystują koncepcję inteligentnej specjalizacji, by opracowywać własne programy transformacji gospodarczej oparte na innowacjach. Województwo warmińsko-mazurskie przedstawiło, w jaki sposób wybiera i rozwija projekty inteligentnej specjalizacji, natomiast województwo śląskie zaprezentowało proces monitorowania swojej strategii.

Pomorskie Smart Specialisation

Permalink
Odnośnik bezpośredni Główny URL
SeeAlso
Zobacz również Slaskie Voivodeship
Województwo mazowieckie było najbardziej dotknięte pożarami w Polsce w 2019 r.

W 2019 r. w Polsce wybuchło łącznie 9635 pożarów, czyli około 800 więcej niż w poprzednim roku. Objęły one swoim zasięgiem łączny obszar około 3500 hektarów. Najwięcej z tych pożarów miało miejsce w województwie mazowieckim, gdzie płonęło ponad 1100 hektarów. Główną przyczyną pożarów lasów w Polsce w 2019 r. była działalność człowieka (około 40% pożarów), a drugą w kolejności było zaniedbanie (25% pożarów).

Jak podkreślono w 20. edycji dorocznego sprawozdania Komisji Europejskiej na temat pożarów lasów w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej, pod względem pożarów lasów na całym świecie rok 2019 był prawdopodobnie najgorszym rokiem w historii. W Europie spłonęło wtedy ponad 400 tys. hektarów obszarów przyrodniczych i ucierpiało bardzo wiele obszarów chronionych. W 2019 r. JRC uruchamiało usługę szybkiego mapowania w ramach programu Copernicus aż 35 razy, aby pomóc państwom w reagowaniu na pożary lasów. Nigdy wcześniej nie mieliśmy do czynienia z tak dużą liczbą aktywacji w jednym roku. Wykorzystywany do tego europejski system informacji o pożarach lasów (EFFIS) jest częścią programu Copernicus, unijnego programu obserwacji i monitorowania Ziemi.

Permalink
Odnośnik bezpośredni Główny URL
Średnie wyniki gospodarcze polskiej floty rybackiej

W opublikowanym niedawno nowym rocznym sprawozdaniu gospodarczym JRC dotyczącym floty rybackiej UE zauważono, że ogólne wyniki gospodarcze polskiej floty rybackiej w 2018 r. były nadal dodatnie. Przychody wyniosły 47,5 mln euro, tak jak w poprzednim roku, ale już zyski brutto i netto znacznie spadły. Szacunki dotyczące 2019 r. wskazują na pogorszenie się wyników w związku ze zmniejszeniem liczby wyładunków spowodowanym niższym TAC dla śledzia atlantyckiego oraz wprowadzeniem w lipcu 2019 r. zakazów połowu dorsza bałtyckiego. Głównymi gatunkami bałtyckimi wyładowanymi w 2018 r. były szprot zachodnioeuropejski, śledź atlantycki, stornia i dorsz atlantycki.

Kryzys związany z pandemią COVID-19 poważnie dotknął floty rybackie UE, ale szacuje się, że w 2020 r. ich średnie zyski pozostały dodatnie. Z przeprowadzonej analizy wynika, że unijna flota rybacka była wysoce rentowna w 2018 r., i to pomimo spadku o 14% od 2017 r. Przy ogólnym zysku brutto wynoszącym 1,8 mld euro jej wyniki utrzymują się na rekordowo wysokim poziomie. W 2019 r. wyniki floty odbiły się, ale w 2020 r. – przy spadku zysków brutto o 17% – powróciły do poziomu z 2018 r., głównie z powodu pandemii COVID-19.

Permalink
Odnośnik bezpośredni Główny URL
SeeAlso
Zobacz również Impact Covid on fishing fleets
JRC wspiera Polskę w opracowaniu regionalnej oceny ryzyka gazowego

JRC zapewnia polskiemu Ministerstwu Energii wsparcie w opracowywaniu regionalnej oceny ryzyka gazowego grup ryzyka „Białoruś” i „Ukraina”. Zgodnie z prawodawstwem UE dotyczącym środków zapewniających bezpieczeństwo dostaw gazu Polska należy do grup ryzyka „Białoruś” i „Ukraina”, do których należą państwa członkowskie UE, które mogą być dotknięte zakłóceniami w przepływie gazu przez te dwa kraje. Polskie Ministerstwo Energii zgłosiło się do przewodniczenia grupie ryzyka „Białoruś” i koordynowania jej działań.

JRC udziela wsparcia, opracowując na prośbę ministerstwa niezbędny model bilansu masowego przesyłu gazu dla tego regionu, który pomoże wszystkim państwom członkowskim w opracowywaniu scenariuszy ryzyka i w szacowaniu ich skutków. Podobne wsparcie zapewniono Polsce również jako członkowi grupy ryzyka „Ukraina”. Analiza odpowiednich scenariuszy umożliwiła Polsce określenie głównych czynników ryzyka i opracowanie odpowiednich strategii w celu zmniejszenia ryzyka ogólnego.

Permalink
Odnośnik bezpośredni Główny URL
Więcej informacji na temat współpracy JRC z Polską – nowa broszura!
Broszury JRC, przygotowywane specjalnie dla naszych partnerów i opinii publicznej w państwach członkowskich UE, zawierają informacje o nas, naszych dziedzinach działalności, a także o potencjalnych obszarach współpracy z nami. Zamieszczamy w nich również opisy konkretnych przykładów współpracy, które mogą być istotne dla decydentów politycznych oraz krajowych, regionalnych i lokalnych organów administracji, czy też dla potencjalnych partnerów zainteresowanych współpracą z JRC w zakresie badań naukowych oraz kontaktów między środowiskami naukowymi a politycznymi.

Permalink
Odnośnik bezpośredni Główny URL
Documents
Dokument image  (601 Kb)
Science Flash for You to narzędzie komunikacji instytucjonalnej Wspólnego Centrum Badawczego (JRC), które jest służbą Komisji Europejskiej do spraw nauki i wiedzy. Jeżeli przekazano Państwu niniejszy biuletyn i są Państwo zainteresowani otrzymywaniem go bezpośrednio, istnieje możliwość dokonania subskrypcji tutaj. | Z subskrypcji można zrezygnować w sekcji Mój profil lub kontaktując się z nami pod adresem JRC-INSTITUTIONAL-COMM@ec.europa.eu. Jeżeli chcą Państwo otrzymywać więcej wiadomości od JRC, proszę kliknąć tutaj.