Přečtěte si online verzi
  Společné výzkumné středisko  

Science Flash for You – Česká republika

Česká republika a vědecké a znalostní centrum Evropské komise

European Commission Logo
Header Image

  |   Sledujte nás  icon Facebook       |    icon Twitter    

Zprávy
Science Flash For You – Česká republika
v příloze naleznete nejnovější číslo bulletinu Science Flash For You – Česká republika, institucionálního komunikačního nástroje Společného výzkumného střediska Evropské komise.

Dovolujeme si Vás požádat, abyste jej ve své zemi co nejvíce rozšířili.

Praha podporuje kulturu v době pandemie COVID-19

Šest z deseti pracovníků v odvětvích umění a kultury v České republice je samostatně výdělečně činných, což je číslo vysoko nad průměrem EU. Jejich práce je v těchto obtížných podmínkách, kdy se trh s uměním a vydavatelský trh kvůli koronavirové krizi potýkají s velkými problémy, potenciálně více ohrožená.

Nová zpráva střediska JRC o pracovních místech v evropských kulturních a kreativních městech v době koronavirové pandemie poukazuje na zvláštní zranitelnost pracovníků v odvětví kultury. Praha patří mezi hlavní města EU s vyšší mírou cestovního ruchu, která spoléhají i na umění a kulturu. Během vrcholné fáze koronavirové pandemie v Evropě bylo v Praze možné vidět několik příkladů toho, jak se pořadatelé kulturních akcí snaží přizpůsobit této nové situaci. Městská knihovna udržovala telefonický kontakt se staršími zákazníky, aby jim poskytla emocionální podporu, zatímco projekt „Hrajeme do oken“ spojil během období izolace hudebníky bez publika s milovníky hudby. Jeho pravidla jsou jednoduchá: každý si může zažádat o koncert před svým domem, nemocnicí nebo pečovatelským domem. Tento nápad vychází z projektu „Vážný zájem“, který přináší klasickou hudbu lidem do jejich domovů. V rámci projektu „Hrajeme do oken“ se hrají různé hudební žánry od klasické hudby přes jazz až po alternativní hudbu.

Permalink
Trvalý odkaz Adresa hlavní stránky
SeeAlso
Viz také Hrajemedooken Website
Zpráva střediska JRC o iniciativě „Věda se setkává s regiony“ vyzdvihla brněnskou diskusi o ekologických inovacích

Město Brno hostilo českou akci iniciativy střediska JRC s názvem „Věda se setkává s Parlamentem / Věda se setkává s regiony“, která je zaměřena na obnovitelné zdroje energie a energetickou účinnost, což jsou dvě témata, která v politickém programu po celé EU zaujímají přední pozice.

Brno, které patří mezi signatáře Paktu starostů a primátorů, zvolilo problematiku ekologických inovací, do níž jsou zapojeni všichni aktéři tzv. čtverné šroubovice: průmysl, vláda, věda a společnost. Akce byla významnou příležitostí ke zmapování výzkumu v energetickém odvětví a také k vytvoření pozice „městského referenta pro vědu“.

Iniciativa střediska JRC „Věda se setkává s Parlamentem / Věda se setkává s regiony“ je schválená Evropským parlamentem a Evropským výborem regionů. Tato iniciativa sdružuje vědce a politiky při diskuzích o místně významných politických otázkách na pozadí vědeckých důkazů. Pomáhá vědu přiblížit občanům a také zvýšit důvěru lidí ve vědu. Pilotní fáze byla zahájena v roce 2018 a nedávno zveřejněná zpráva střediska JRC hodnotí výsledky 25 akcí organizovaných po celé Evropě. Akce na místní úrovni jasně dokázaly, že je o tuto metodiku skutečný zájem a že je jí zapotřebí, zvláště na regionální a místní úrovni.

Permalink
Trvalý odkaz Adresa hlavní stránky
SeeAlso
Viz také Smart City Fair Brno
Pokles emisí fosilního CO2 v České republice

Emise fosilního CO2 v České republice mezi lety 2018 a 2019 klesly o tři procenta, a to díky šestiprocentnímu snížení emisí v energetice. V ostatních odvětvích, kde dochází k průmyslovému spalování, jako je stavebnictví (budovy), doprava a další výrobní odvětví, se situace podstatně nezměnila. Celkově se emise CO2 v zemi od roku 2005 snížily o 17 procent a od roku 1990 do roku 2019 o 35 procent. Nejhorší výsledky má v tomto ohledu odvětví dopravy, kde emise za posledních 30 let vzrostly o celých 162 procent, z velké části se tak ale stalo před rokem 2005.

Značné snížení emisí CO2 bylo zaznamenáno ve stavebnictví (budovy) a ostatních průmyslových odvětvích. Tyto údaje jsou zveřejněny v nově vydané zprávě Společného výzkumného střediska (JRC) nazvané EDGAR.

Během jednoho roku, mezi lety 2018 až 2019, vzrostly emise fosilního CO2 v Číně o 3,4 procenta a v Indii o 1,6 procenta, zatímco nejvýraznější pokles emisí na světě byl zaznamenán v Evropské unii, a to o 3,8 procenta. Emise se v EU od roku 2005 do současnosti snížily o 22,2 procenta. Odhady pro období koronavirové pandemie ukazují velmi silný pokles celosvětové poptávky po energii, což vede k výraznému snížení emisí.

Zkratka EDGAR se váže k názvu Emissions Database for Global Atmospheric Research (Emisní databáze pro globální výzkum atmosféry), přičemž tato databáze poskytuje časové řady týkající se emisí fosilního CO2 ve všech zemí světa od roku 1970 do roku 2019. Tato zpráva přispívá k dodržení cílů Pařížské dohody za pomocí nezávislého a kvantitativního pohledu na globální emise fosilního CO2.

Permalink
Trvalý odkaz Adresa hlavní stránky
Hladiny kadmia v České republice jsou pod limity ohrožujícími lidské zdraví

Kadmiu byla v poslední době věnována pozornost kvůli jeho toxicitě pro lidské tělo a životní prostředí. Středisko JRC vyhodnotilo atmosférickou depozici kadmia během tří po sobě jdoucích zimních období (2009–2011) na deseti místech v českých horských oblastech podél vnějších hranic země, a to v Krušných, Jizerských a Orlických horách, v Krkonoších, Jeseníkách, Beskydech, na Šumavě a v Novohradských horách.

V těchto lokalitách se vyskytovalo 94 % z celkové zimní depozice kadmia v rozpustné biologicky dostupné formě. Vertikální depozice z deště a sněhu tvořila až 41 % z celkového množství kadmia v rámci zimní depozice.

Celkově koncentrace kadmia v rámci zimní depozice nedosáhly zákonem stanovených limitů pro pitnou vodu, a nepředstavovaly tak přímou hrozbu pro lidské zdraví. Dlouhodobé trendy (1996–2017) z hlediska zimní depozice kadmia byly hodnoceny pomocí šesti lokalit sítě GEOMON, což je monitorovací síť malých zalesněných povodí. Od roku 1996 se množství kadmia v rámci zimní atmosférické depozice snížilo o 73–93 % a variabilita množství kadmia v rámci zimní atmosférické depozice mezi lokalitami poklesla. Nejvyšší množství kadmia za poslední zimu bylo nalezeno v lokalitách na severovýchodě země.

Permalink
Trvalý odkaz Adresa hlavní stránky
V České republice převládaly příznivé podmínky pro úrodu letních plodin

Nadbytek srážek prospěl letním plodinám v České republice, ale i v Rakousku, na Slovensku, v severní Itálii, Polsku a Bělorusku, jak uvádí nejnovější vydání bulletinu střediska JRC s názvem MARS, který monitoruje zemědělství pomocí dálkového průzkumu.

Počasí během srpna a první části září bylo pro letní plodiny obecně příznivé. V Rakousku, na východě Česka a na západě Slovenska byly zaznamenány nadprůměrné srážky. Úhrny srážek v hlavních pěstitelských oblastech většinou přesáhly 80 mm. Toto období bylo teplejší než obvykle, teploty byly o 1⁰ C až 2⁰ C nad průměrem. Byly zaznamenány dvě mírné vlny veder – první mezi 7. a 13. srpnem a druhá (kratší) kolem 20. srpna. Nejvyšší teploty, které dosahovaly až 36⁰ C, však byly zaznamenány pouze v některých regionech.

Díky létu, které bylo teplejší než obvykle, jsou plodiny v lehce pokročilejším stádiu zrání. Kukuřice na zrno je převážně v dobrém stavu a rychle dozrává. Mírný stres suchem byl zaznamenán na severozápadě Česka i na západním Slovensku, a to zejména kvůli deficitu půdní vlhkosti, který narůstal od začátku léta. Nedávné srážky však stres suchem v těchto regionech lehce zmírnily.

Permalink
Trvalý odkaz Adresa hlavní stránky
Česká republika implementuje procesy CGD ve svých jaderných elektrárnách

Podle nedávné zprávy JRC o současných výzvách evropského jaderného dodavatelského řetězce provozuje provozovatel jaderné elektrárny v České republice ČEZ v současné době procesy dedikace komerční (CGD) umožňující využití moderních vysoce kvalitních standardních komponent a zařízení jaderného průmyslu pro bezpečnostní struktury, systémy a komponenty (SSC) ve svých jaderných zařízeních a je v úzké diskusi se Státním úřadem pro jadernou bezpečnost, jaderným regulátorem České republiky.

Stejně jako mnoho jejích protějšků v Evropě a dalších částech světa čelí ČEZ problémům se zastaráním některých bezpečnostních SSC, protože se již nevyrábí. Výrobci původního vybavení (OEM) těchto SSC buď zmizeli, nebo přestali vyrábět SSC v rozsahu.

V roce 2018 zahájilo středisko JRC za pomoci dalších útvarů Evropské komise projekt s názvem „Modernizace a optimalizace evropského dodavatelského řetězce jaderné energetiky“ s cílem usnadnit řešení problémů dodavatelského řetězce, kterým momentálně čelí evropské podniky veřejných služeb a držitelé licencí pro jaderná zařízení. Nově vydaná zpráva je prvním výstupem projektu. Jeho obsah je založen na odpovědích na dotazník zaslaný JRC provozovatelům nebo národním asociacím jaderného průmyslu evropských zemí, v nichž jsou v provozu jaderné elektrárny.

Permalink
Trvalý odkaz Adresa hlavní stránky
JRC v České republice
Leták

Permalink
Trvalý odkaz Adresa hlavní stránky
Documents
Dokument image  (72 Kb)
Science Flash for You je institucionální komunikační nástroj Společného výzkumného střediska (JRC), což je vědecké a znalostní centrum Evropské komise. Pokud vám byl zpravodaj přeposlán a vy byste jej chtěli dostávat přímo, můžete se k jeho odběru přihlásit zde . | Odhlásit odběr tohoto zpravodaje je možné ve vašem profilu nebo nás o to můžete požádat e-mailem, který zašlete na adresu JRC-INSTITUTIONAL-COMM@ec.europa.eu. Chcete-li dostávat od JRC více informací, klikněte zde.